Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

apa in masina

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• apa in masina

buna seara, imi ploua in masina( terrano2)
    apa vine prin spatele torpedoului, am scos filtrul de polen si este umed... pe acolo curge apa
    imi poate spune cineva cum pot scoate grila de la baza parbrizului ca sa pot curata pe acolo, nu a umblat nimeni la scurgerile alea de cel putin 11 ani de cand am masina,
    grila are un surub in mijloc dar pe lateral are ca niste nituri din plastic.
    Multumesc

Re: apa in masina

trage si doapele alea de plastic sus
    Dar, cred ca problema e de la etansarea parbrizului pe caroserie, vreo dezlipeala , ceva
    ing. Luigi PIRSU
    www.nissan4x4.ro
    service si tunning NISSAN
    Facebook grup: NISSAN Tehnica4x4

Comentariu

Postat în original de nissan4x4 Vezi post
      trage si doapele alea de plastic sus
      Dar, cred ca problema e de la etansarea parbrizului pe caroserie, vreo dezlipeala , ceva
      Sau rugina sub cheder.....

Comentariu

multumesc pentru raspunsuri, treaba este sigur de la scurgerile alea, la Bucuresti unde a stat masina o vreme am niste tei nenorociti din care cad frunze, crengute etc
        am mai patit asa in primavara, am mers la spalatorie i am bagat apa cu presiune prin grila aia si dupa operatiunea asta nu a mai intrat apa, dar asta este o rezolvare de moment dupa cum se vede...
        eu vreau sa i scot grila aia si sa bag ceva sa desfund pentru ca in 18 ani de cand e masina scurgerile alea sau mai ingustat cred
        nu am tras de acele dopuri ca sa nu le rup... am sa incerc maine

multumesc

Comentariu

Postat în original de Astral Vezi post
          Sau rugina sub cheder.....
          Nu are decat un cheder ornamental, parbrizul e lipit ...
          Ar trebui sa demonteze tapiteria de la stalpii fata si sa arunce niste apa cu furtunul sa vada pe unde se infiltreaza
          O alta varianta ar fi ca apa vine de la trapa , daca are asa ceva. Trapa are 2 furtune de scurgere a apei ce sunt trase prin stalpii fata. Se mai intampla sa sara/sparga vreunul.
          ing. Luigi PIRSU
          www.nissan4x4.ro

Comentariu

Postat în original de nissan4x4 Vezi post
            Nu are decat un cheder ornamental, parbrizul e lipit ...
            Ar trebui sa demonteze tapiteria de la stalpii fata si sa arunce niste apa cu furtunul sa vada pe unde se infiltreaza
            O alta varianta ar fi ca apa vine de la trapa , daca are asa ceva. Trapa are 2 furtune de scurgere a apei ce sunt trase prin stalpii fata. Se mai intampla sa sara/sparga vreunul.

multumesc mult, da are trapa si eu am pus un plastic peste ea in primavara si nu a mai curs...
            de acolo este problema atunci

Comentariu

incearcă invers de la locul de iesire al apei desfunda-l cu o sarma de jos in sus

Comentariu

Postat în original de emp Vezi post
                incearcă invers de la locul de iesire al apei desfunda-l cu o sarma de jos in sus
                asa incerc , multumesc

Comentariu

:) vezi ca te invata la prostii, furtunele sunt coapte si risti sa le perforezi folosind sarma.
                  In plus, datorita vechimii lor, furtunele se scurteaza si se intampla sa sara din stutul tavei de colectare a apei din trapa.
                  Deschide trapa , demonteaza oglinda retrovizoare si tapiteria stalpilor fata, baga o gheara pe dedesubtul tapiteriei plafonului sa verifici daca furtunele fata sunt mufate in stutzuri, apoi pe sus , cu trapa deschisa, strange mizeria din tava si deblocheaza stuturile de frunze.
                  Verif ca nu cumva tava sa fie perforata de rugina
                  Toarna apa in tava ca sa vezi pe unde nu dreneaza sau eventuale gauri ale tavii de discutam de ea.
                  Lucreaza ingrijit si cu mainile curate sa nu murdaresti tapiteria omului
                  Daca te stii ca nu ai rabdare de felul matali, ia un pachet de tzigari intr-un buzunar si doza de bere in celalalt, asta pt ca o sa iti vina de nenumarate ori in gand sa iti bati copiii ( daca ai ) , nevasta (fie ca ai sau nu ai) sau vreo 3 vecini de-ai tai ( ca din astia sunt peste tot)
                  Ultima editare de nissan4x4; 30.sep.2015, 14:13.
                  ing. Luigi PIRSU
                  www.nissan4x4.ro

Comentariu

multumesc pentru raspunsuri

am turnat apa pe la trapa si apa curge afara, nu intra in masina nimic.
                    problema este pe la grila de la parbriz, am pus furtunul pe parbriz si 90-95% din apa curge normal pe lateral dar 5-10% intra in masina prin ventilator :( adica intra pe unde vine aerul si al 2 lea loc prin care intra este pe peretele care separa interiorul masinii de motor...
                    poate ma sfatuiti ce sa fac
                    ma gandeam sa scot grila aceea dar nu stiu cum, problema sunt acele "nituri" din plastic si stergatoarele

Comentariu

Si eu am o problema asemanatoare cand ploua tare imi intra apa pe locul pasagerului, vine de undeva de sub torpedou
                      Mercedes G Wolf 461 300GD
                      Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Comentariu

sper ca am rezolvat, am scos grila si i am bagat apa cu presiune in laterale
                        a iesit namol si frunze/ crengute
                        multumesc pentru sfaturi

Comentariu

Postat în original de bogus Vezi post
                          Si eu am o problema asemanatoare cand ploua tare imi intra apa pe locul pasagerului, vine de undeva de sub torpedou
                          scoti stergatoarele cu tot cu brate, pe mijloc este un surub si in stanga si dreapata cate un "nit" de plastic pe care le scoti cu o surubelnita dreapta, ridici capota si ai sa vezi ca peste grila este prinsa garnitura tot cu niste nasturi din plastic pe care ii scoti cu grija ca eu am rupt 2 azi, acum poti scoate grila. sub grila asta de plastic mai sunt doua capace de tabla 1stanga si 1 dreapta, le desfaci si pe alea si poti curata scurgerile laterale
                          eu am bagat un furtun mai subtire pe laterale si a iesit tot
                          spor la treaba

sau mai poti lasa masina cu botu' in jos ca nu mai intra apa
                          Ultima editare de Soarea; 01.oct.2015, 19:24.

Comentariu

mersi maine ma apuc de mesterit
                            Mercedes G Wolf 461 300GD
                            Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Comentariu

In jurul gurii de aer de sub grila se poate depune un cordon de silicon , ca un dig in calea apei . Trebuie doar curatata exemplar zona ( dar nu pana la metal ca mai rau faci ) , stearsa , degresata , uscata perfect si apoi cu putin talent se depune un cordon imprejmuitor din silicon de 10-12 mm inaltime . Numai sa nu fie acrilic ( nu e deloc sezonul ca se moaie grav la umiditate , ar fi fost posibil vara pe uscat ) sau silicon sanitar ( in nici un caz , ramane doar un fel de jeleu ) .
                              ... sa fim corecti pana la capat !
                              Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Procesare...
                              X

Sqreen | Runtime Application Protection