Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

apa in masina

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Postat în original de cos Vezi post
    In jurul gurii de aer de sub grila se poate depune un cordon de silicon , ca un dig in calea apei . Trebuie doar curatata exemplar zona ( dar nu pana la metal ca mai rau faci ) , stearsa , degresata , uscata perfect si apoi cu putin talent se depune un cordon imprejmuitor din silicon de 10-12 mm inaltime . Numai sa nu fie acrilic ( nu e deloc sezonul ca se moaie grav la umiditate , ar fi fost posibil vara pe uscat ) sau silicon sanitar ( in nici un caz , ramane doar un fel de jeleu ) .

nu este nevoie de silicon,
    gura de aerisire are cam 2 cm inaltime, prin urmare apa nu intra acolo daca scurgerile sune libere, problema este ca scurgerile laterale se infund si apa creste in acel "sant" de sub grila pana trece de marginea gurii de aer

Postat în original de bogus Vezi post
    mersi maine ma apuc de mesterit
    spor la treaba
    Ultima editare de Astral; 02.oct.2015, 15:43.

Comentariu

Re: apa in masina

Postat în original de nissan4x4 Vezi post
      ... furtunele sunt coapte si risti sa le perforezi folosind sarma.
      Are dreptate in privinta sarmei. Pana la urma e alegerea fiecaruia.
      Ar fi bine sa folosesti ca varianta alternativa un sarpe de PVC, identic cu cel cu care electricienii schimba firele prin peretii locuintelor.
      Costa undeva la 15-20 RON in magazinele de bricolaje.

Si eu am o problema asemanatoare cand ploua tare imi intra apa pe locul pasagerului, vine de undeva de sub torpedou
      Sub grila de plastic sunt 2 capace metalice prinse fiecare cu 4 suruburi si 2 guri de aerisire pe mijloc.
      Dupa curatare, la capacele metalice ar fi cat mai bine sa se puna un strat de silicon sanitar intrucat garnitura de acolo cedeaza/crapa in timp.

Suplimentar gura de aerisire ce vine in contact direct cu exteriorul (se vede pe grila de plastic care e) eu am acoperit-o cu o plasa identica cu cea folosita impotriva insectelor si am limitat la maxim patrunderea impuritatilor. De 3 ani de zile compartimentul ala e aproape curat...nu am gasit solutie impotriva prafului

Daca si asa continua infiltratiile de apa, trebuie verificata zona de contact dintre aeroterma si acest compartiment, cat si zona dintre vaporizatorul de la A/C si aeroterma.

Sunt acolo niste sisteme de etansare asupra carora timpul isi cam spune cuvantul,

Bafta la dezmembrat !
      Ultima editare de pantzerrow; 02.oct.2015, 20:20.
      Azi refuzi sa participi la viata publica.
      Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Comentariu

Am incercuit cu aproximatie zonele unde am insistat acum 3 ani, zonele cu oarecare probleme
        Fișiere atașate
        Azi refuzi sa participi la viata publica.
        Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Comentariu

Postat în original de pantzerrow Vezi post
          Am incercuit cu aproximatie zonele unde am insistat acum 3 ani, zonele cu oarecare probleme

scuze, am inteles gresit postarea ta
          Ultima editare de Soarea; 02.oct.2015, 23:27.

Comentariu

Daca pot rezolva din exterior bine dar daca trebuie sa-i dau jos tot bordul mai bine ii pun la pasager o umbrela la picioare
            Tot timpul am impresia ca dupa ce vei desface un bord interg cand il remontezi va scartai, bate si va scoate tot felul de sunete dupa aia la drumuri mai accidentate... nu stiu poate e doar o parere
            Ultima editare de Astral; 03.oct.2015, 14:36.
            Mercedes G Wolf 461 300GD
            Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Comentariu

Daca pot rezolva din exterior bine dar daca trebuie sa-i dau jos tot bordul mai bine ii pun la pasager o umbrela la picioare
              Tot timpul am impresia ca dupa ce vei desface un bord interg cand il remontezi va scartai, bate si va scoate tot felul de sunete dupa aia la drumuri mai accidentate... nu stiu poate e doar o parere

nu trebuie demontat tot bordul, poti rezolva treaba prin exterior
              daca a intrat apa mult trebuie sa inlocuiesti sau sa scoti filtru de polen, eu ii pun altu nou la primavara, la mine era imbibat de apa. pentru a scoate filtrul trebuie sa scoti torpedoul, sunt 2 suruburi in partea de jos si stanga dreapta are 2 urechi, scoti partea dreapta si apoi stanga sau invers, mai ai de scos o banda metalica pe care o scoti dupa ce scoti partea de plastic care este in continuarea torpedoului spre usa, in total ai cam 13-15 suruburi de scos si gata
              nu este greu deloc, daca cauti pe youtube ai sa gasesti un clip cu un francez care iti arata cum sa schimbi filtrul.
              succes :)

Comentariu

Procesare...
              X

Sqreen | Runtime Application Protection