Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

apa in masina


Soarea

Postări Recomandate

buna seara, imi ploua in masina( terrano2)

apa vine prin spatele torpedoului, am scos filtrul de polen si este umed... pe acolo curge apa

imi poate spune cineva cum pot scoate grila de la baza parbrizului ca sa pot curata pe acolo, nu a umblat nimeni la scurgerile alea de cel putin 11 ani de cand am masina,

grila are un surub in mijloc dar pe lateral are ca niste nituri din plastic.

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: apa in masina

 

multumesc pentru raspunsuri, treaba este sigur de la scurgerile alea, la Bucuresti unde a stat masina o vreme am niste tei nenorociti din care cad frunze, crengute etc

am mai patit asa in primavara, am mers la spalatorie i am bagat apa cu presiune prin grila aia si dupa operatiunea asta nu a mai intrat apa, dar asta este o rezolvare de moment dupa cum se vede...

eu vreau sa i scot grila aia si sa bag ceva sa desfund pentru ca in 18 ani de cand e masina scurgerile alea sau mai ingustat cred

nu am tras de acele dopuri ca sa nu le rup... am sa incerc maine

 

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: apa in masina

 

Sau rugina sub cheder.....

 

Nu are decat un cheder ornamental, parbrizul e lipit ...

Ar trebui sa demonteze tapiteria de la stalpii fata si sa arunce niste apa cu furtunul sa vada pe unde se infiltreaza

O alta varianta ar fi ca apa vine de la trapa , daca are asa ceva. Trapa are 2 furtune de scurgere a apei ce sunt trase prin stalpii fata. Se mai intampla sa sara/sparga vreunul.

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: apa in masina

 

Nu are decat un cheder ornamental, parbrizul e lipit ...

Ar trebui sa demonteze tapiteria de la stalpii fata si sa arunce niste apa cu furtunul sa vada pe unde se infiltreaza

O alta varianta ar fi ca apa vine de la trapa , daca are asa ceva. Trapa are 2 furtune de scurgere a apei ce sunt trase prin stalpii fata. Se mai intampla sa sara/sparga vreunul.

 

 

multumesc mult, da are trapa si eu am pus un plastic peste ea in primavara si nu a mai curs...

de acolo este problema atunci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: apa in masina

 

:) vezi ca te invata la prostii, furtunele sunt coapte si risti sa le perforezi folosind sarma.

In plus, datorita vechimii lor, furtunele se scurteaza si se intampla sa sara din stutul tavei de colectare a apei din trapa.

Deschide trapa , demonteaza oglinda retrovizoare si tapiteria stalpilor fata, baga o gheara pe dedesubtul tapiteriei plafonului sa verifici daca furtunele fata sunt mufate in stutzuri, apoi pe sus , cu trapa deschisa, strange mizeria din tava si deblocheaza stuturile de frunze.

Verif ca nu cumva tava sa fie perforata de rugina

Toarna apa in tava ca sa vezi pe unde nu dreneaza sau eventuale gauri ale tavii de discutam de ea.

Lucreaza ingrijit si cu mainile curate sa nu murdaresti tapiteria omului

Daca te stii ca nu ai rabdare de felul matali, ia un pachet de tzigari intr-un buzunar si doza de bere in celalalt, asta pt ca o sa iti vina de nenumarate ori in gand sa iti bati copiii ( daca ai ) , nevasta (fie ca ai sau nu ai) sau vreo 3 vecini de-ai tai ( ca din astia sunt peste tot)

Editat de nissan4x4

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: apa in masina

 

multumesc pentru raspunsuri

 

am turnat apa pe la trapa si apa curge afara, nu intra in masina nimic.

problema este pe la grila de la parbriz, am pus furtunul pe parbriz si 90-95% din apa curge normal pe lateral dar 5-10% intra in masina prin ventilator :( adica intra pe unde vine aerul si al 2 lea loc prin care intra este pe peretele care separa interiorul masinii de motor...

poate ma sfatuiti ce sa fac

ma gandeam sa scot grila aceea dar nu stiu cum, problema sunt acele "nituri" din plastic si stergatoarele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: apa in masina

 

Si eu am o problema asemanatoare cand ploua tare imi intra apa pe locul pasagerului, vine de undeva de sub torpedou

Mercedes G Wolf 461 300GD

Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: apa in masina

 

Si eu am o problema asemanatoare cand ploua tare imi intra apa pe locul pasagerului, vine de undeva de sub torpedou

 

scoti stergatoarele cu tot cu brate, pe mijloc este un surub si in stanga si dreapata cate un "nit" de plastic pe care le scoti cu o surubelnita dreapta, ridici capota si ai sa vezi ca peste grila este prinsa garnitura tot cu niste nasturi din plastic pe care ii scoti cu grija ca eu am rupt 2 azi, acum poti scoate grila. sub grila asta de plastic mai sunt doua capace de tabla 1stanga si 1 dreapta, le desfaci si pe alea si poti curata scurgerile laterale

eu am bagat un furtun mai subtire pe laterale si a iesit tot

spor la treaba

 

sau mai poti lasa masina cu botu' in jos ca nu mai intra apa :wink:

Editat de Soarea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: apa in masina

 

In jurul gurii de aer de sub grila se poate depune un cordon de silicon , ca un dig in calea apei . Trebuie doar curatata exemplar zona ( dar nu pana la metal ca mai rau faci ) , stearsa , degresata , uscata perfect si apoi cu putin talent se depune un cordon imprejmuitor din silicon de 10-12 mm inaltime . Numai sa nu fie acrilic ( nu e deloc sezonul ca se moaie grav la umiditate , ar fi fost posibil vara pe uscat ) sau silicon sanitar ( in nici un caz , ramane doar un fel de jeleu ) .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In jurul gurii de aer de sub grila se poate depune un cordon de silicon , ca un dig in calea apei . Trebuie doar curatata exemplar zona ( dar nu pana la metal ca mai rau faci ) , stearsa , degresata , uscata perfect si apoi cu putin talent se depune un cordon imprejmuitor din silicon de 10-12 mm inaltime . Numai sa nu fie acrilic ( nu e deloc sezonul ca se moaie grav la umiditate , ar fi fost posibil vara pe uscat ) sau silicon sanitar ( in nici un caz , ramane doar un fel de jeleu ) .

 

 

nu este nevoie de silicon,

gura de aerisire are cam 2 cm inaltime, prin urmare apa nu intra acolo daca scurgerile sune libere, problema este ca scurgerile laterale se infund si apa creste in acel "sant" de sub grila pana trece de marginea gurii de aer

 

mersi maine ma apuc de mesterit

 

spor la treaba

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: apa in masina

 

... furtunele sunt coapte si risti sa le perforezi folosind sarma.

 

Are dreptate in privinta sarmei. Pana la urma e alegerea fiecaruia.

Ar fi bine sa folosesti ca varianta alternativa un sarpe de PVC, identic cu cel cu care electricienii schimba firele prin peretii locuintelor.

Costa undeva la 15-20 RON in magazinele de bricolaje.

 

Si eu am o problema asemanatoare cand ploua tare imi intra apa pe locul pasagerului, vine de undeva de sub torpedou

 

Sub grila de plastic sunt 2 capace metalice prinse fiecare cu 4 suruburi si 2 guri de aerisire pe mijloc.

Dupa curatare, la capacele metalice ar fi cat mai bine sa se puna un strat de silicon sanitar intrucat garnitura de acolo cedeaza/crapa in timp.

 

Suplimentar gura de aerisire ce vine in contact direct cu exteriorul (se vede pe grila de plastic care e) eu am acoperit-o cu o plasa identica cu cea folosita impotriva insectelor si am limitat la maxim patrunderea impuritatilor. De 3 ani de zile compartimentul ala e aproape curat...nu am gasit solutie impotriva prafului :grin:

 

Daca si asa continua infiltratiile de apa, trebuie verificata zona de contact dintre aeroterma si acest compartiment, cat si zona dintre vaporizatorul de la A/C si aeroterma.

 

Sunt acolo niste sisteme de etansare asupra carora timpul isi cam spune cuvantul,

 

Bafta la dezmembrat ! :h5

Editat de pantzerrow

Azi refuzi sa participi la viata publica.

Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: apa in masina

 

Daca pot rezolva din exterior bine dar daca trebuie sa-i dau jos tot bordul mai bine ii pun la pasager o umbrela la picioare

Tot timpul am impresia ca dupa ce vei desface un bord interg cand il remontezi va scartai, bate si va scoate tot felul de sunete dupa aia la drumuri mai accidentate... nu stiu poate e doar o parere

Editat de Astral

Mercedes G Wolf 461 300GD

Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: apa in masina

 

Daca pot rezolva din exterior bine dar daca trebuie sa-i dau jos tot bordul mai bine ii pun la pasager o umbrela la picioare

Tot timpul am impresia ca dupa ce vei desface un bord interg cand il remontezi va scartai, bate si va scoate tot felul de sunete dupa aia la drumuri mai accidentate... nu stiu poate e doar o parere

 

 

nu trebuie demontat tot bordul, poti rezolva treaba prin exterior

daca a intrat apa mult trebuie sa inlocuiesti sau sa scoti filtru de polen, eu ii pun altu nou la primavara, la mine era imbibat de apa. pentru a scoate filtrul trebuie sa scoti torpedoul, sunt 2 suruburi in partea de jos si stanga dreapta are 2 urechi, scoti partea dreapta si apoi stanga sau invers, mai ai de scos o banda metalica pe care o scoti dupa ce scoti partea de plastic care este in continuarea torpedoului spre usa, in total ai cam 13-15 suruburi de scos si gata

nu este greu deloc, daca cauti pe youtube ai sa gasesti un clip cu un francez care iti arata cum sa schimbi filtrul.

succes :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare