Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

265/70/R16 VERSUS 31x10,5xR15 pentru Terrano


Irod

Postări Recomandate

Am o dilema si sper sa ma lamuriti voi. Pana in momentul de fata am avut pe R20 urmatoarele pneuri 235/70/R16.

De ceva vreme tot mi-am dorit sa pun pe masina 31x10,5xR15 ceea ce este clar o crestere in dimensiune. Ce am eu in momentul de fata fiind un 29,5''. Acum nu am inca jante de 15 asa ca pentru inceput am pus pe masina 265/70/R16. Masina arata mult mai bine si parca se misca mult mai bine decat cu cele de 235.

Intrebarea mea este urmatoarea: care este mai mare 265/70/R16 sau 31x10,5xR15 ?La ochi 265 este mai mare.

Am folosit calculatorul de roti de pe forum si acesta imi dadea ca 31 ar fi sensibil mai mare.

Care credeti ca ar arata mai bine pe masina dintre cele doua variante? 16 ar beneficia de jante de aliaj , 15 ar beneficia de jante de table. Masina nu trebuie sa aiba aspect de oras. Pe ce variant ma sfatuiti sa merg?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 265/70/R16 VERSUS 31x10,5xR15 pentru Terrano

 

Daca nu te intereseaza aspectul si daca jantele de tabla au un ET negativ mai mare decat cele de aliaj, eu pe astea de 15" le-as alege pentru ca as avea talonul mai mare pentru aceeasi dimensiune de anvelopa, plus ca sunt mai usor de intretinut, mai rezistente si daca te superi pe ele le poti sabla si vopsi in orice culoare vrei tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 265/70/R16 VERSUS 31x10,5xR15 pentru Terrano

 

Diferenta dintre cele doua este de fix 4,72 mm, in favoarea lui 31", ca raza mai mare. Deci nesemnificativ. Diferenta o face profilul anvelopei si eventual daca e resapata sau nu.

 

gume1.jpg.a4c85580cec1437ded5d4a8b987eb5bb.jpg

 

 

Dintre cele doua variante, eu ti-as recomanda aia in care sa pastrezi jantele de aliaj, sau si mai bine, sa ramai la 235/70/16 pe jante de aliaj, vei avea roti mai usoare, consum mai apropiat de normal, si uzura mai mica la angrenajele rotilor, mai ales ca Terrano are probleme la capitolul asta. Ca ma gandesc ca nu folosesti masina la offroad mediu si hard zilnic, ca sa ai nevoie la ea de roti foarte mari indiferent de efectele colaterale "nedorite". Daca crezi ca aia 21 mm in plus la raza merita deranjul, mergi pe gumele mai mari...

 

gume2.jpg.8b8f6c6ec99a6e0baccf3e4d7ad46bc9.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 265/70/R16 VERSUS 31x10,5xR15 pentru Terrano

 

Nu stiu ce sa fac acesta este motivul pentru care am deschis topicul.

Referitor la ce a spus Stelea : mie sincer jantele de aliaj nu imi plac asa de mult in ideea in care dau un aspect de strada masinii.

Referitor la ce a spus Optimus : consumul sa zicem ca nu este relevant in cazul de fata, Terrano nu are o problema de fiabilitate pe partea de transmisie , sau cel putin nu cred ca mai mare decat altele cu independenta pe fata nu stiu insa alt lucru. 265/70/16 intra fara probleme , chiar exista peste tot tolerante mari , cel mai la limita fiind un punct unde se apropie in viraj maxim la cam 4 cm de semicaseta de directie. Credeti ca acei 0,5 cm in plus ar fi problematici daca ar fi sa merg pe varianta cu 31?

Referitor la ce a spus Astral : jantele pe 15 au ET 0. Sunt de tabla si da sunt mult mai pe gustul meu decat cele de aliaj.

Cu toate astea daca cineva ar mai avea ceva argumente le astept cu placere si interes in ideea in care chiar nu sunt hotarat ce sa fac si pe ce sa merg.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 265/70/R16 VERSUS 31x10,5xR15 pentru Terrano

 

Nu stiu ce sa fac acesta este motivul pentru care am deschis topicul.

Referitor la ce a spus Stelea : mie sincer jantele de aliaj nu imi plac asa de mult in ideea in care dau un aspect de strada masinii.

Referitor la ce a spus Optimus : consumul sa zicem ca nu este relevant in cazul de fata, Terrano nu are o problema de fiabilitate pe partea de transmisie , sau cel putin nu cred ca mai mare decat altele cu independenta pe fata nu stiu insa alt lucru. 265/70/16 intra fara probleme , chiar exista peste tot tolerante mari , cel mai la limita fiind un punct unde se apropie in viraj maxim la cam 4 cm de semicaseta de directie. Credeti ca acei 0,5 cm in plus ar fi problematici daca ar fi sa merg pe varianta cu 31?

Referitor la ce a spus Astral : jantele pe 15 au ET 0. Sunt de tabla si da sunt mult mai pe gustul meu decat cele de aliaj.

Cu toate astea daca cineva ar mai avea ceva argumente le astept cu placere si interes in ideea in care chiar nu sunt hotarat ce sa fac si pe ce sa merg.

 

 

:grin: ia o parere sincera- cal sur sau cal maron :ap diferentele nu sunt notabile,calul face acelasi lucru,sunt la fel de tineri, de fresh au la fel de multi dinti si la fel de doci -daca-i da raspunsul eu vad doua criterii:

 

ce-mi place la ochi,dupa gust si sentiment propriu primul criteriu - ca-i masina mea si in gusturile mele nu se poate rahati nimeni si nici nu ma intereseaza ce cred ceilalti :x

pretul/investitia al doilea criteriu - ca daca este simtitor cu + 15-30-50% diferenta inseamna ca-mi pot cumpara alte chestii iarasi dupa gustul meu sau nevoile proprii.Si este ceva destul de important.

 

PS daca punctul doi nu se ia in calcul as merge doar cu rezolvarea prumului punct. :ap

 

Tare, nu?

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 265/70/R16 VERSUS 31x10,5xR15 pentru Terrano

 

destul de tare numa' ca ii o hiba aci :ha: chiar nu ma pot hotari.

Hai sa punem problema altfel. Profilul ce il voi allege va fi acelasi indiferent daca merg pe 15 sau 16. Va fi vorba de niste BFG AT noi. Intrebare care se pune este cum va arata masina mai bine pe 15 sau 16?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 265/70/R16 VERSUS 31x10,5xR15 pentru Terrano

 

destul de tare numa' ca ii o hiba aci :ha: chiar nu ma pot hotari.

Hai sa punem problema altfel. Profilul ce il voi allege va fi acelasi indiferent daca merg pe 15 sau 16. Va fi vorba de niste BFG AT noi. Intrebare care se pune este cum va arata masina mai bine pe 15 sau 16?

 

Aicea depinde de gustul tau...si important este sa-ti placa tie nu mie. Nu eu merg cu masina....aspect de strada il are clar cu jante de aliaj. Table negre cu gume negre parca e altceva. Pe 15 daca sunt cu et pe - da ar arata super iti dai seama. Incearca sa faci ceva pe placul tau nu al nostru , dar in acelasi timp sa fie si practic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 265/70/R16 VERSUS 31x10,5xR15 pentru Terrano

 

sincer nu stiu , asa la ochi par sa aiba 0 trebuie sa ma uit pe ele poate scrie pe undeva. Si cele de tabla pe 15 tot asa la ochi zic ca au et 0 , ca pe ele nu am vazut sa fie scris nimic. O sa incerc sa pun poze cu ele sa va dati si voi cu parerea.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare