Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

Buna ziua,

dupa ce m-am dat de ceasu mortii sa caut bucsa grafitata din capat de la vilbroken, care intra in volanta (cred), nu o gasesc nicaieri...mi s-a sugerat de cei care se pricep sa o fabric la un strung...unde intervine alta problema...ce cote are piesa respectiva? o gasesc in manualul de service sau oriunde altundeva?

daca totusi stie cineva unde se gaseste sau o are...va rog contactati-ma...
    Masina e un Nissan Terrano II 2.7 TD

Multumesc

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

de ce trebuie schimbata bucsa ? ce s-a intamplat? cum face masina?
    Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
    Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
    Natura si aventura

Comentariu

Postat în original de Irod Vezi post
      de ce trebuie schimbata bucsa ? ce s-a intamplat? cum face masina?
      Pai face destul de urat cand nu e apasat ambreiaju, si eu folosesc masina la drumuri lungi...deci ar fi oportun sa nu o aud...mecanicii ziceau ca Sufera amanare, dar eu unu nu as risca.

Ce daune poate produce daca crapa de tot?

Comentariu

Pana la alte pareri si dari cu presupusul verifica si codul OE 32202B9500 .E o bucsa care e foarte folosita de Nissan la foarte multe modele de masini de toate varstele de la Almera la Patrol , Terrano , Vanette si tot alfabetul ..., se gaseste usor si esti sigur de piesa fara sa mai incerci pe bajbaite dupa cote ( atentie ca bucsa vine initial ceva mai mare in diametre , se reduce la presare ) . Nu sunt chiar sigur pentru ca n-am facut personal cu mana proprie dar totusi incearca si codul ala .
        ... sa fim corecti pana la capat !
        Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Postat în original de cos Vezi post
          Pana la alte pareri si dari cu presupusul verifica si codul OE 32202B9500 .E o bucsa care e foarte folosita de Nissan la foarte multe modele de masini de toate varstele de la Almera la Patrol , Terrano , Vanette si tot alfabetul ..., se gaseste usor si esti sigur de piesa fara sa mai incerci pe bajbaite dupa cote ( atentie ca bucsa vine initial ceva mai mare in diametre , se reduce la presare ) . Nu sunt chiar sigur pentru ca n-am facut personal cu mana proprie dar totusi incearca si codul ala .
          Asta e cea mai buna solutie....daca nu si nu...o sa o fabricam...desi nu is un adept.

Multumesc colegu!

Comentariu

ai intrebat la Nissan ????
            ca nu costa o avere , si sigur mai ieftina si mai buna decat facuta....
            era mai simplu si mai rapid , dar de...

Comentariu

Postat în original de patriciu Vezi post
              ai intrebat la Nissan ????
              ca nu costa o avere , si sigur mai ieftina si mai buna decat facuta....
              era mai simplu si mai rapid , dar de...
              O sa ajung la Dacia si o sa intreb...da is f slabi aici la 'Cloj', pt ca aici Nissan e dacia :-) nu poate Costa o avere, si sa fie 50 d euro tot nu e mult.

Sincer nu m-am gandit la repr Nissan :-)) merci de sfat

Comentariu

asa e mai peste tot, mare cacanarie ca o companie ca Nissan sa ajunga sub ,,aripa'' Daciei.
                Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
                Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
                Natura si aventura

Comentariu

Postat în original de Irod Vezi post
                  asa e mai peste tot, mare cacanarie ca o companie ca Nissan sa ajunga sub ,,aripa'' Daciei.
                  problema e ca nissan nu mai e ca pe vremea lui terrano R20...poate doar unele modele si-au pastrat calitatea si "know how" nissan...

Comentariu

Postat în original de Cneazu Vezi post
                    O sa ajung la Dacia si o sa intreb...da is f slabi aici la 'Cloj', pt ca aici Nissan e dacia :-) nu poate Costa o avere, si sa fie 50 d euro tot nu e mult.

Sincer nu m-am gandit la repr Nissan :-)) merci de sfat
                    mergi la Unix cu codul pe care ti l-a dat cos si comanda-l. costa 40lei.

in 4-5-6 zile, il primesti original Nissan.
                    3x Suzuki Jimny
                    1x Suzuki Samurai
                    Dacia DoubleCab 4x4

Comentariu

Postat în original de minitehnicusro Vezi post
                      mergi la Unix cu codul pe care ti l-a dat cos si comanda-l. costa 40lei.

in 4-5-6 zile, il primesti original Nissan.
                      cine stie stie....multumesc, unix-u mi se pare o solutie mai buna decat repr nissan, maine fac o plimbare la toate si vad, la mine conteaza timpu in care vine piesa, nu neaparat pretu :)

oricum multumesc de solutii, eu am verificat la vreo 3-4 dealeri de piese auto seriosi si mari...si au dat din colt in colt...
                      important e ca am scapat de cumparat bronz si alte manufacturi...am crezut ca nu se gaseste dar daca e piesa comuna e ok, si am dat un search si am vazut ca e pe n-shpe modele de nissan - pretu e de 2-3 USD
                      Ultima editare de Cneazu; 09.dec.2015, 22:35.

Comentariu

Daca timpul chiar conteaza ( si e singurul care conteaza ... intelegi tu un apropo discret evidentiat ) spune si maine dimineata ma prezint la tine cu doua bucati , originale . Mie mi-au venit intr-o luna din Gemania , nu m-am grabit deloc si cum nu-mi aduceau doar una am cumparat latunci tot stocul momentului ... originale , au fost 80-90 lei/buc .
                        Ultima editare de cos; 09.dec.2015, 23:12.
                        Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Daca timpul chiar conteaza ( si e singurul care conteaza ... intelegi tu un apropo discret evidentiat ) spune si maine dimineata ma prezint la tine cu doua bucati , originale . Mie mi-au venit intr-o luna din Gemania , nu m-am grabit deloc si cum nu-mi aduceau doar una am cumparat latunci tot stocul momentului ... originale , au fost 80-90 lei/buc .
                          Ai privat colegu.

Merci.

Comentariu

Am vazut ... titlul acestui PM mi-a facut bine la tratamenul impotriva ridurilor ... fuse tare !

Comentariu

Am vazut ... titlul acestui PM mi-a facut bine la tratamenul impotriva ridurilor ... fuse tare !
                              Bucsa lu' Zebedeu trebuia sa se numeasca topicu...dar cu ajutoru vostru o scot la capat...oricum e infinit mai simplu decat la piese de sua, am un chrysler si urc pe pereti cand traduc tirant si cuzineti de ungere...

On topic: Si totusi sa nu mor prost...ce se intampla daca crapa porcaria aia de tot? Ce daune se produc?

Comentariu

Procesare...
                              X