Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7


Cneazu

Postări Recomandate

Buna ziua,

 

dupa ce m-am dat de ceasu mortii sa caut bucsa grafitata din capat de la vilbroken, care intra in volanta (cred), nu o gasesc nicaieri...mi s-a sugerat de cei care se pricep sa o fabric la un strung...unde intervine alta problema...ce cote are piesa respectiva? o gasesc in manualul de service sau oriunde altundeva?

 

daca totusi stie cineva unde se gaseste sau o are...va rog contactati-ma...

Masina e un Nissan Terrano II 2.7 TD

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

de ce trebuie schimbata bucsa ? ce s-a intamplat? cum face masina?

 

Pai face destul de urat cand nu e apasat ambreiaju, si eu folosesc masina la drumuri lungi...deci ar fi oportun sa nu o aud...mecanicii ziceau ca Sufera amanare, dar eu unu nu as risca.

 

Ce daune poate produce daca crapa de tot?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

Pana la alte pareri si dari cu presupusul verifica si codul OE 32202B9500 .E o bucsa care e foarte folosita de Nissan la foarte multe modele de masini de toate varstele de la Almera la Patrol , Terrano , Vanette si tot alfabetul ..., se gaseste usor si esti sigur de piesa fara sa mai incerci pe bajbaite dupa cote ( atentie ca bucsa vine initial ceva mai mare in diametre , se reduce la presare ) . Nu sunt chiar sigur pentru ca n-am facut personal cu mana proprie dar totusi incearca si codul ala .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

Pana la alte pareri si dari cu presupusul verifica si codul OE 32202B9500 .E o bucsa care e foarte folosita de Nissan la foarte multe modele de masini de toate varstele de la Almera la Patrol , Terrano , Vanette si tot alfabetul ..., se gaseste usor si esti sigur de piesa fara sa mai incerci pe bajbaite dupa cote ( atentie ca bucsa vine initial ceva mai mare in diametre , se reduce la presare ) . Nu sunt chiar sigur pentru ca n-am facut personal cu mana proprie dar totusi incearca si codul ala .

 

Asta e cea mai buna solutie....daca nu si nu...o sa o fabricam...desi nu is un adept.

 

Multumesc colegu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

ai intrebat la Nissan ????

ca nu costa o avere , si sigur mai ieftina si mai buna decat facuta....

era mai simplu si mai rapid , dar de...

 

O sa ajung la Dacia si o sa intreb...da is f slabi aici la 'Cloj', pt ca aici Nissan e dacia :-) nu poate Costa o avere, si sa fie 50 d euro tot nu e mult.

 

Sincer nu m-am gandit la repr Nissan :-)) merci de sfat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

asa e mai peste tot, mare cacanarie ca o companie ca Nissan sa ajunga sub ,,aripa'' Daciei.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

asa e mai peste tot, mare cacanarie ca o companie ca Nissan sa ajunga sub ,,aripa'' Daciei.

 

problema e ca nissan nu mai e ca pe vremea lui terrano R20...poate doar unele modele si-au pastrat calitatea si "know how" nissan...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

O sa ajung la Dacia si o sa intreb...da is f slabi aici la 'Cloj', pt ca aici Nissan e dacia :-) nu poate Costa o avere, si sa fie 50 d euro tot nu e mult.

 

Sincer nu m-am gandit la repr Nissan :-)) merci de sfat

 

mergi la Unix cu codul pe care ti l-a dat cos si comanda-l. costa 40lei.

 

in 4-5-6 zile, il primesti original Nissan.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

mergi la Unix cu codul pe care ti l-a dat cos si comanda-l. costa 40lei.

 

in 4-5-6 zile, il primesti original Nissan.

 

cine stie stie....multumesc, unix-u mi se pare o solutie mai buna decat repr nissan, maine fac o plimbare la toate si vad, la mine conteaza timpu in care vine piesa, nu neaparat pretu :)

 

oricum multumesc de solutii, eu am verificat la vreo 3-4 dealeri de piese auto seriosi si mari...si au dat din colt in colt...

important e ca am scapat de cumparat bronz si alte manufacturi...am crezut ca nu se gaseste dar daca e piesa comuna e ok, si am dat un search si am vazut ca e pe n-shpe modele de nissan - pretu e de 2-3 USD

Editat de Cneazu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

Daca timpul chiar conteaza ( si e singurul care conteaza ... intelegi tu un apropo discret evidentiat ) spune si maine dimineata ma prezint la tine cu doua bucati , originale . Mie mi-au venit intr-o luna din Gemania , nu m-am grabit deloc si cum nu-mi aduceau doar una am cumparat latunci tot stocul momentului ... originale , au fost 80-90 lei/buc .

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

Daca timpul chiar conteaza ( si e singurul care conteaza ... intelegi tu un apropo discret evidentiat ) spune si maine dimineata ma prezint la tine cu doua bucati , originale . Mie mi-au venit intr-o luna din Gemania , nu m-am grabit deloc si cum nu-mi aduceau doar una am cumparat latunci tot stocul momentului ... originale , au fost 80-90 lei/buc .

 

Ai privat colegu.

 

Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

Am vazut ... titlul acestui PM mi-a facut bine la tratamenul impotriva ridurilor ... fuse tare !

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

Am vazut ... titlul acestui PM mi-a facut bine la tratamenul impotriva ridurilor ... fuse tare !

 

Bucsa lu' Zebedeu trebuia sa se numeasca topicu...dar cu ajutoru vostru o scot la capat...oricum e infinit mai simplu decat la piese de sua, am un chrysler si urc pe pereti cand traduc tirant si cuzineti de ungere...

 

On topic: Si totusi sa nu mor prost...ce se intampla daca crapa porcaria aia de tot? Ce daune se produc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

Capatul axului din cutia de viteze ( priza de putere ) e libera sa faca ca polonicul in oala si discul de ambreiaj nu mai e centrat ( centratrea prizei de purere la captul ingreunat de disc se facea de bucsa lu' zzebedeuu ala sa se invarta centrat ) Daca discul se invarte si el descentrat apar frecari in mecanismul ambreiajului si batai manifestate prin zgomote .

Cand se elibereaza pedala de ambreiaj acesta strange discul si discul strans poate sa nu fie strans centrat ( aia a lu' zzebedeuu fiind larga ) , cu vibratiile de rigoare in functie de turatie .

 

Si poatecel mai important - omoara rulmentul din captul dinspre motor ... si simeringul ...dar mai greu , insa sigur .

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

Capatul axului din cutia de viteze ( priza de putere ) e libera sa faca ca polonicul in oala si discul de ambreiaj nu mai e centrat ( centratrea prizei de purere la captul ingreunat de disc se facea de bucsa lu' zzebedeuu ala sa se invarta centrat ) Daca discul se invarte si el descentrat apar frecari in mecanismul ambreiajului si batai manifestate prin zgomote .

Cand se elibereaza pedala de ambreiaj acesta strange discul si discul strans poate sa nu fie strans centrat ( aia a lu' zzebedeuu fiind larga ) , cu vibratiile de rigoare in functie de turatie .

 

Si poatecel mai important - omoara rulmentul din captul dinspre motor ... si simeringul ...dar mai greu , insa sigur .

 

Bun, acum m-ai convins sa o schimb, si imi explic de ce s-a accentuat sunetul, si de ce se accentueaza la cald...

Dar, am auzit multe terrano cu sunetu asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

ditai circul pt o bucsa :ha:

este stoc Romania la Nissan , vine in 1-2 zile functie de oras :) si are 2 variante/coduri diferite

una e 20 lei , alta e 40 lei

 

Este in stoc si la Al Padrino, originala, 30 ron, vine in 2 ore :)

ex. SUZUKI SAMURAI 1992 - little red car
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

Este in stoc si la Al Padrino, originala, 30 ron, vine in 2 ore :)

 

Al padrino nu e la cj :-)) la Nissan ma duc acuma!

 

Irod: e un sunet care se aude cand ambreiaju nu e apasat, un sunet gros, care cand apesi ambreiaju dispare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

Al padrino nu e la cj :-)) la Nissan ma duc acuma!

 

Irod: e un sunet care se aude cand ambreiaju nu e apasat, un sunet gros, care cand apesi ambreiaju dispare.

 

merci , a mea face altfel ...

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

... e pe naiba ...coduri si coade .. sunt multe coduri vechi actualizate care inca merg in paralel si inca si mai multe coduri in functie de cine fabrica efectiv bucsa vietii , lista codurilor similare pe aceasi bucsa e a naibii de lunga ... italienii , chinezii , aia de la Mitsubishi Electric , aia , alilalti ... multi tare ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

... e pe naiba ...coduri si coade .. sunt multe coduri vechi actualizate care inca merg in paralel si inca si mai multe coduri in functie de cine fabrica efectiv bucsa vietii , lista codurilor similare pe aceasi bucsa e a naibii de lunga ... italienii , chinezii , aia de la Mitsubishi Electric , aia , alilalti ... multi tare ...

 

asa e, dar fiind reprezentanta dacia, in Cloj in inima ardealului (adica unde oamenii inca se comporta ca pe vremea imperiului - supusi si creduli) fac pe desteptii - niste ingineri aproape de pensie care cred ca vindeau dacii pe vremuri cu pantaloni de stofa si adidasi si snur la ochelari. Important e sa vina piesa.

 

o comentat el ca nu e ala codu ca nush ce, da o gasit-o si doar "vine cu alt cod"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare