Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Conducte combustibil/frana Terrano II 2.7 TD


Cneazu

Postări Recomandate

Buna,

 

Ce solutii ar fi pentru conductele de combustibil si frana, care s-au corodat la mine si pierd motorina, inafara de cele facute din cupru, care se fac pe la ateliere specializate, respectiv, sunt ceva variante la magazinele de piese auto?

 

am cautat la niste dealeri de piese, si nu mi-au dat un raspuns pana acum, mai mult, unii zic ca doar originale...

 

v-ati confruntat cu problema asta a conductelor?

 

 

e vorba de un Terrano II 2.7 TD

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conducte combustibil/frana Terrano II 2.7 TD

 

Buna,

 

Ce solutii ar fi pentru conductele de combustibil si frana, care s-au corodat la mine si pierd motorina, inafara de cele facute din cupru,

 

v-ati confruntat cu problema asta a conductelor?

 

 

e vorba de un Terrano II 2.7 TD

 

 

normal ca m-am confruntat :grin: , anul trecut a curs motorina din Panzer II si cele de frana erau sa cedeze si ele. Din cate am inteles pentru frana solutia ar fi doar cupru (pe care am si mers).

Pentru combustibil am taiat conductele de metal in zona unde curgeau si am inlocuit cu conducte de cauciuc mufate cu coliere la cele metalice. Adica unde era problema am inlocuit tronsonul respectiv cu furtune de guma ,in rest am lasat cele originale pe unde nu curgeau (inca).

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conducte combustibil/frana Terrano II 2.7 TD

 

Am schimbat eu la a mea tot traseul ce merge la rotile din spate.

Am cumparat teava de cupru (nu imi aduc aminte diametrul conductelor), am cumparat separat mufele si dupa ce am gasit un service auto care bercuieste conducte s-a rezolvat problema.

 

In Cluj nu prea te pot ajuta din pacate.

 

Bafta !

Azi refuzi sa participi la viata publica.

Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conducte combustibil/frana Terrano II 2.7 TD

 

Am schimbat eu la a mea tot traseul ce merge la rotile din spate.

Am cumparat teava de cupru (nu imi aduc aminte diametrul conductelor), am cumparat separat mufele si dupa ce am gasit un service auto care bercuieste conducte s-a rezolvat problema.

 

In Cluj nu prea te pot ajuta din pacate.

 

Bafta !

 

merge si cu guma , eu am pana acum 10.000 km si un an cu astea gumate :)

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conducte combustibil/frana Terrano II 2.7 TD

 

Multumesc de raspunsuri...

 

solutia la mine va fi de cupru total, toate (frana si motorina), este un atelier in cluj care numai asa ceva face...am dat de ei, asta a fost si recomandarea mecanicilor, pentru cei interesati va dau pe pm, fac aia si pe dracu...le voi demonta si merg luni la ei cu modelu si le facem 1 : 1.

diametrele is...ceva de genu: 5 (tzoli cred) la conducta de frana, 8 la motorina...

 

si eu m-am gandit la guma...dar vin cu alta solutie, astept pareri: furtune hidraulice de 300+ bari?, am inlocuit conducte de cutie automata, inspre/dinspre cutie si radiator (la un chrysler 300c 3.5 ), tot in cluj am gasit varianta asta, daca e cineva interesat va pot ajuta...(aici pretu e cam mare, 1m e in jur de 70 de ron...)

 

deci cupru ca la centrala de apartament :)) off topic: sper sa nu tenteze pe tigani...:)))

 

e simpatic terrano...dar deja ma oboseste f tare rugina de pe el...din cate stiti...rugineste rezervoru?

Editat de Cneazu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conducte combustibil/frana Terrano II 2.7 TD

 

Mda, se pare ca am facut si eu ca si Irod, am inlocuit cu furtune partea unde era corodata, la cele doua conducte de motorina, din cauza ca sunt foarte lungi si e o munca destul de serioasa sa le dai jos si sa pui altele...

Conducta de frana fiind mai scurta si accesibila, am inlocuit-o cu una din cupru, bercuita la un atelier din Cluj N...

 

Nu stiu cat vor tine furtunele alea...let's hope for the best...

Editat de Cneazu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conducte combustibil/frana Terrano II 2.7 TD

 

Mda, se pare ca am facut si eu ca si Irod, am inlocuit cu furtune partea unde era corodata, la cele doua conducte de motorina, din cauza ca sunt foarte lungi si e o munca destul de serioasa sa le dai jos si sa pui altele...

Conducta de frana fiind mai scurta si accesibila, am inlocuit-o cu una din cupru, bercuita la un atelier din Cluj N...

 

Nu stiu cat vor tine furtunele alea...let's hope for the best...

 

normal ... varianta asta e cea mai rapida si din ce am inteles are si rezistenta in timp.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conducte combustibil/frana Terrano II 2.7 TD

 

Irod: izolare serioasa i-ai facut?

 

nu inteleg ce vrei sa spui, la ce te referi ?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conducte combustibil/frana Terrano II 2.7 TD

 

nu inteleg ce vrei sa spui, la ce te referi ?

 

ma refeream la o izolare la masina mai serioasa, deoarece vad ca o cam mananca rugina... scuze nu m-am exprimat precis.

 

 

la mine a fost problema la conducte sub usa de la pasager pe dreapta spate, unde se pare ca are tendinta sa stea mai umeda...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare