Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

intrebare directie Terrano 2

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• intrebare directie Terrano 2

Va salut...am si eu o nedumerire: se poate monta un telescop de directie la Terrano 2 ? a facut cineva asa ceva?
    Land Rover Discovery 2 TD5 , Automatic - an 2004

Re: intrebare directie Terrano 2

salutam
    - la masina dvs, asa cum e construita ea acum , nu se poate monta amortizor de directie. Dar...
    - modificand sist de directie , eliminand bieletele de directie si inlocuindu-le cu o bara de directie , vei putea monta amortizorul, avand astfel si o masina mai solida
    ing. Luigi PIRSU
    www.nissan4x4.ro
    service si tunning NISSAN
    Facebook grup: NISSAN Tehnica4x4

Comentariu

Se poate , s-a pus ... ... Bara de directie care sa inlocuiasca ambele bielete la Terrano 2 - ar fi interesant de vazut . Poze ?
      Ultima editare de cos; 06.ian.2017, 14:19.
      ... sa fim corecti pana la capat !
      Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Foarte interesant Luigi , ce vei face cu semicaseta ? O anulezi ?
        Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
        Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
        Natura si aventura

Comentariu

dl. Luigi, ce bara de directie recomandati? exista special pt Terrano sau adaptez de la alta masina? ...eu nu fac off road intens cu masina..75% o folosesc pe asfalt, dar ma enerveaza , chiar daca directia imi este buna, sa-mi smuceasca volanul orice groapa din drum....
          Land Rover Discovery 2 TD5 , Automatic - an 2004

Comentariu

Postat în original de cos Vezi post
            Se poate , s-a pus ... ... Bara de directie care sa inlocuiasca ambele bielete la Terrano 2 - ar fi interesant de vazut . Poze ?
            Mai IUDA ai auzit sloganul ..."Crede si nu cerceta !" ????
            Vrei totul pe tava fara sa iti pui mintea la contributie? Ce naiba, de la matali avem pretentii ...mari !!!
            Ma gandesc ca daca Antipa a reconstituit ditamai dinozaurul avand numai 3 oscioare, oi gasi si matali , folosind pe fratele google si informatie asa pretioasa ce ai primit , solutia tehnica depre care vorbim, nu?
            Ultima editare de nissan4x4; 09.ian.2017, 22:57.
            ing. Luigi PIRSU
            www.nissan4x4.ro

Comentariu

Postat în original de dragoslav Vezi post
              dl. Luigi, ce bara de directie recomandati? exista special pt Terrano sau adaptez de la alta masina? ...eu nu fac off road intens cu masina..75% o folosesc pe asfalt, dar ma enerveaza , chiar daca directia imi este buna, sa-mi smuceasca volanul orice groapa din drum....
              Se transfera directia de la Xtera pick-up pe terrano , fie cumperi barele de directie aferente acestui model ( mai greu de gasit ) fie iti fabrici singur .
              Nu se mai foloseste semicaseta de directie si nici bara centrala de directie, aceea cu pivoteii aia firavi . Amortizorul de directie se monteaza intre bara de directie ( pitman) si sasiu ..
              Ultima editare de nissan4x4; 10.ian.2017, 00:36.
              ing. Luigi PIRSU
              www.nissan4x4.ro

Comentariu

Imi cer , umil , scuze ca exist ... si in prostia mea nu pricep cum ar fi o directie cu bara rigida intre doua brate de IFS ... ...

... no , termin cu prosteala si sa-mi vad de treaba mea !
                Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Te implor, nu te victimiza, sunt sensibil si imi dau lacrimile ... Dar, pt a nu iti crea cosmaruri la noapte, atasez poza
                  Fișiere atașate
                  ing. Luigi PIRSU
                  www.nissan4x4.ro

Comentariu

Nu ma victimizez deloc ca nu ma duce nimeni la iesle doar din vorbe ca probabil sunt eu asa mai prostanac si speram cam naiv la o impartasire a unei cunostinte tehnice ... dar nu . Poza pusa nu a adus nimic nou . Aceasi Marie , aceasi palarie , nu s-au eliminat bieletele , cam toate sunt la locul lor , pitmanul, semicaseta - reciteste postul in cauza in care ziceai de eliminarea bieletelor . Chiar nu credeam ca e abureala ... gandirea cam usor fantasmagorica si nepotrivita pe repede-inainte , zic ... mare pacat , unii ar putea sa mai si creada !

Comentariu

1.corect, nu am inventat nimic. M-am nascut pea devreme pt ca altfel sigur inventam focul, roata , motorul Diesel , avionul etc, etc...
                      2.daca tii cont ca acest sistem de directie elimina bara centrala de directie cu acei pivotei firavi si in plus iti ofera posibilitatea de a utiliza niste capete de bara serioase ... e un mare castig pt fiabilitatea directiei la Terrano.
                      3.Poza nu iti ofera solutia tehnica mura in gura de adaptare pe Terrano ci e numai scheme sist de directie de la Nissan extera. Daca studiezi un pic o sa descoperi si cum iese din schema semcaseta de directie.

Imi cer scuze ca te-am dezamagit, data viitoare o sa imi fac lectiile temeinic in asa fel incat sa poti primi totul pana la ultimul detaliu.
                      Ultima editare de nissan4x4; 10.ian.2017, 10:06.
                      ing. Luigi PIRSU
                      www.nissan4x4.ro

Comentariu

daca ai problem cu directia, eu am facut asta la masina mea http://s195.photobucket.com/user/kiw...20009.jpg.html

-Inlocuit pivotii din bara de directie cu niste suruburi(facute la strung)+bucsi de otel inauntru + gresor, etc
                        -si intaritura la semicaseta...

de 20000 + km nu mai am treaba cu directia, si am 33-uri. Singura "problema" care o am e ca se mai uzeaza cauciucurile pe flancuri si interior si exterior dar aia de la lipsa barei stabilizaztoare si mers "putin" mai tare

Comentariu

Nu merge linkul ...
                          Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
                          Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
                          Natura si aventura

Comentariu

http://www.offroadexpress.kiwi/Forum...24637&start=30 pe aici atunci sunt mai multe detalii. Pe prima pagina arata si cum trebuie facute inauntru bucsile, ideal la bucsa din fier/otel din mijloc sa ii faceti canal in drept cu gresorul sa se greseze calumea cand folosesti gresorul...
                            Ultima editare de Plumb; 12.ian.2017, 00:34.

Comentariu

Pana la alte detalii bune sau nebune ... observ ceva care ma ingrijoreaza prea mult- tija pivotilor indoita in zona filetata - mare problema de procedura tehnica , nu as face si nu as folosi procedeul .

Comentariu

Procesare...
                              X