Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Cum faci un test de motor si abs prin Check Engine Light si ABS Light

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Cum faci un test de motor si abs prin Check Engine Light si ABS Light

In primul rand nu sunt raspunzator pentru stricaciunile survenite in urma testelor facute. Eu am facut pe masina mea si a mers fara nicio problema.

Testul pentru motor
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2017-08-15 20.14.31.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	1,96 MB 
ID:	1038421Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2017-08-15-20.12.5.jpg 
Mărime:	475,8 KB 
ID:	1038422
    Sub panoul de sigurante trebuie sa fie o mufa identic cu aceea din poze. Neaparat acelasi numar de fire trase in mufa.
    Se face un șunt cu un fir intre pinii 1 si 8 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	11.jpg 
Mărime:	42,6 KB 
ID:	1038423
    Dupa ce șuntul a fost facut se pune contactul si se numara de cate ori se aprinde becul de check engine.
    Codul se citeste in felul urmator: aprinderea lunga a becului de check engine reprezinta prima cifra din cod. aprinderea rapida a becului de check engine reprezinta a doua cifra din cod. De exemplu sunt 3 aprinderi lungi urmate de 5 aprinderi rapide, reprezentand codul 35.
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	22.jpg 
Mărime:	88,5 KB 
ID:	1038424

Testul pentru abs
    Pentru testul abs se face un șunt intre pinul 1 si 9, apoi se pune contactul. Daca legatura este corect facuta alarma din bord(pentru faruri aprinse, contact motor) trebuie sa se auda incontinuu. Atentie, codurile pentru abs incep intotdeauna cu cifra 12. Cifra 12 nu este un defect. Codurile se citesc la fel.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2010-11-26_195239_abs.png 
Mărime:	62,6 KB 
ID:	1038426Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2010-11-26_195138_abs1.png 
Mărime:	58,3 KB 
ID:	1038427Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2010-11-26_195054_abs2.png 
Mărime:	62,5 KB 
ID:	1038428

Re: Cum faci un test de motor si abs prin Check Engine Light si ABS Light

Pai mie de cate ori mi s-a aprins becul de abs m-am uitat pe sub masina, si am vazut cablul rupt...n-a scapat niciunul de crengi, pen'ce-mi trebuie diagnoza computerizato-flashuita cu agrafa?
    La check-engine da, eu chiar am tras fire din mufa, am pus un buton si gata diagnoza.
    Nu stiu pentru ce motor ai pus mata aici procedura, pentru ZD30 este oarecum asemenea dar fundamental diferita.
    Cīnd te-ai nascut, tu ai plīns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel īncīt, cīnd vei muri, toti sa plīnga, iar tu sa zīmbesti.

Comentariu

Īmi pare bine ca ai știut cum s īți faci. Eu am căutat pe forum la secțiunea Terrano și nu am găsit cum poți face o diagnoza la motor sau abs. Codurile sunt valabile pentru toate motoarele de pe terrano care au tipul asta de mufa, dar care nu are protocol de obd 2. Testul pentru abs este foarte bun, dacă nu ai avut tu nevoie, nu īnseamnă că nu are nimeni nevoie. De exemplu eu am avut nevoie :). Abs ul intra la viteza mică. M-am uitat la senzorii de la roți și am văzut firul de pe dreapta față puțin ciupit. Am pierdut o grămadă de timp s īl schimb iar problema nu a fost de acolo. Problema a fost de la senzorul stānga față care era intact. Pinii mufei nu făceau contact la gropi, zdruncinaturi etc. Chestia asta am văzut-o īn testul abs. Īn al doilea rānd eu cānd am īntrebat cum se face un test la motor și abs nimeni nu mi-a răspuns.

Comentariu

Postat īn original de bogdangepeto Vezi post
        Īn al doilea rānd eu cānd am īntrebat cum se face un test la motor și abs nimeni nu mi-a răspuns.
        Eu unul nu ti-am raspuns pentru ca nu stiu, eu ma pricep cat de cat doar la ZD30 si aproape totul am invatat singur. Exact asa cum faci si tu
        Cīnd te-ai nascut, tu ai plīns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel īncīt, cīnd vei muri, toti sa plīnga, iar tu sa zīmbesti.

Comentariu

Nicidecum nu te-am tras la raspundere ca nu mi-ai raspuns :) , am vorbit la modul general. Din cāți posesori de terrano 2 sunt pe forum, nu a raspuns nimeni. De aici am tras concluzia ca nu stiu. Asa ca am zis s postez ce am aflat eu din rasfoirea netului. Sigur o sa ajute pe cineva, daca nimeni nu a stiut pana acum :) .

Comentariu

Procesare...
          X