Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Merita achizitionat un Ssangyong in 2013?


olympus232

Postări Recomandate

Salutari tuturor!

Dupa ce am tot citit thred-urile referitoare la ssangyong, intrucat nu am gasit aproape nimic concret sau actual, am deschis acest nou topic.

 

De ceva vreme incoace am vazut numeroase anunturi cu masini SH, in general Rexton, la preturi foarte bune (adica ieftine).

 

Din ce am citit, rextonul pare a fi o masina buna, insa nu inteleg de ce sunt asa ieftine. Eu inclin foarte tare sa imi iau unul, dar preturile ma nedumiresc.

Titlul topicului mentioneaza anul 2013. Stiu ca la un moment dat se discuta despre falimentul ssangyong (nu stiu care e situatia acum) si ma gandec la faptul ca daca acum vreo 2-3 ani mai erau sanse sa se gaseasca stocuri de piese, acum sansele au mai scazut.

 

Merita achizitionat un rexton? Are aceasta masina probleme la intretinere/reparatii?

Editat de olympus232
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Merita acizitionat un Ssangyong in 2013?

 

Intradevar se discuta despre falimentul Ssangyong acum vreo doi/trei ani, dar din cate stiu au fost salvati de indienii de la Mahindra care au cumparat pachetul majoritar de actiuni (vreo 60-70%). Asta i-a salvat si au ramas al 4-lea producator de automobile in Corea de Sud.

Nu stiu mare lucru despre Rexton. Un prieten a avut un Musso diesel in 5 cilindri (motor Mercedes), manual, nou nout, cu ani in urma! L-a condus numai el. Pana pe la 90k totul a mers ok. Apoi a cazut cutia de viteze, dupa care probleme au tot aparut. Piesele scumpe! L-a vandut pana la urma satul de probleme! Un altul a avut un Korando. L-a vandut dupa ce s-a casatorit, voia ceva mai mare (si acum e nostalgic cateodata). Nu l-a necajit nimic in mod deosebit. Depinde cum e si norocul cateodata nu numai cum sunt intretinute si exploatate! :wink:

 

PS Nu am intentionat sa ofensez detinatorii de Ssangyong, e doar o opinie bazata pe doua experiente cunoscute... Cu stima!

Editat de Iulian G
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Merita acizitionat un Ssangyong in 2013?

 

Eu am Korando. E din 98, benzina. In afara de faptul ca e mica, nu am ce reprosa masinii... dar mie mi-ar trebui un autobuz :) . Si nici nu am avut vreo problema cu ea de 4 ani de cand o am.

Din ce stiu eu, Rexton este o masina buna. Ca orice masina, poate avea probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Merita achizitionat un Ssangyong in 2013?

 

rextonul sta bine ca si motorizare, la look arata bine dupa niste standarde, mie personal nu imi place nasul semiturtit pe care il are, pare putin cam neterminat.

 

la firma asta un singur lucru nu mi a placut si anume cum dumnezeu au scos acea scarbosenie Actyon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Merita achizitionat un Ssangyong in 2013?

 

btw, eu cred ca sunt ieftine pentru ca cel mai mic motor este cel de 2,7... partea cu piesele vine mai apoi.

 

Partea cu motorul mare nu stiu cat e de importanta. Se gasesc rextonuri cu 7 locuri, care pot fi facute utilitare.

 

Eu inclin sa cred ca rexton e o masina buna, avand in vedere ca are majoritatea pieselor de la producatori consacrati. ...ca sa nu mai vorbim de motor care, din ce inteleg, e motorul de la mercedes ml270.

Toata chestia este ca pe piata sa se gaseasca piese si sa nu aiba preturi exagerate. Aici e marea mea dilema.

Editat de olympus232
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Merita achizitionat un Ssangyong in 2013?

 

Nu stiu la care anume piese te gandesti. Daca te gandesti la piese de caroserie, atunci s-ar putea sa fie un pic greu de gasit in Ro, nu-ti ramane decat sa mergi un pic mai precaut :wink:

 

Dupa experienta pe care o am cu Korando, eu mi-as lua un Rexton. Doar ca aici SY nu e ieftin ca in Ro... oare de ce ?

Editat de u2_2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Merita achizitionat un Ssangyong in 2013?

 

Exact la asta ma refeream. Ce piese se gasesc si ce nu se gaseste.

Cred ca cel putin pe partea de motor nu ar trebui sa fie probleme cu piesele, ca sunt mercedes.

 

La restul cred ca ar putea sa apara probleme - caroserie, celelalte chestii legate de mecanica etc.

Si chiar daca s-ar gasi toate piesele, e important sa se gaseasca cu usurinta, la majoritatea magazinelor de specialitate (nu doar 1-2).

 

Poate gasim niste posesori de rexton care sa ne explice cum sta treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Merita achizitionat un Ssangyong in 2013?

 

Salut, ca si parere de detinator rezton 2006 ar fi la capitolul probleme intampinate urmatoarele: o problema la 4x4 care sa dovedit a fi o mica eroare de soft, care sa sters lejer, problema la cutia automata intra in avarie si sa dovesit placa electronica pe care am achizitionat- o de la mercedes rom costand 1500 lei , interior din materiale slabut calitativ, zdrangane toate plasticecle la interior dar daca te ocupi de ele se rezolva, este o masina care tinde spre rigiditate, motor 2,7 inpozit 2000 lei, iar ca si calitati : tapanoasa , cu niste cauciucuri bunute nu ramai blocat nicaieri, distributie lant, iarna se incalzeste foarte repede habitaclul avand rezistenta electrica de incalzire, trage foarte bine la 163cp, AC ( clima) face ravagi vara, incapatoare, usor de intretinut, legat de piese sunt usor de gasit, masina are 99000 km. Sincer este o masina foarte ok , care la o balanta calitate pret este greu de egalat de o masina de acelasi gen , an etc. Sper sa te ajute sa zicem experienta mea in luarea deciziei corecte. Bafta

Ssangyong Rexton si Nissan patrol y61 scurt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Merita achizitionat un Ssangyong in 2013?

 

Merci mult pentru indrumari. Ma tenteaza un rexton, insa pt moment se pare ca am rezolvat problema.

Avand in vedere ca acum nu sunt in tara si ca voi mai sta vreo 2-3 ani pe meleaguri straine, am gasit la cineva cunoscut de aici o honda cr-v din 2004, cu motor de 2.4 benzina.

Avand in vedere pretul de doar 3.600 EUR, precum si faptul ca nu trebuie sa imi bat capul cu taxa de mediu (o vand inainte sa ma intorc in tara), cred ca este o varianta mai mult decat rezonabila.

 

Mai pe scurt, acum "nu imi mai arde buza" sa cumpar repede o masina in tara, asa ca am timp sa studiez problema. Ideea e ca inca am in vedere achizitionarea unui rexton (sa il iau acum, cu taxa platita) pe care sa il folosesc la intoarcerea in tara (o masina ca asta, la 6-7000 euro, cu taxa platita, pare o idee rezonabila). De aceea, orice pareri/impresii sunt bine-venite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Merita achizitionat un Ssangyong in 2013?

 

Depinde ce vrei sa faci cu ea ! Daca vrei sa te plimbi pe drumuri forestiere cu mici chesti este ok un Rexton in schimb cu un Korando sau Musso se schimba povestea!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare