Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cele mai vandute SUV-uri in Romania


Astral

Postări Recomandate

Re: Cele mai vandute SUV-uri in Romania

 

Pai nu intamplator Q5 se afla pe locul 10 in acest top.

 

Oricum, topul e cam irelevant in contextul actualei crize, avand in vedere ca ce s-a vandut in acest an au fost masini de pe stoc (in unele cazuri fabricate in 2007 (!) ) si vanzarile au fost facute sub impulsul unor discounturi record, istoric vorbind.

 

Tendinta care se observa dincolo de toate, este ca se cauta SUV-uri mici, compacte, mai degraba crossover-e daca ne uitam la clasa in care au aparut primele SUV la sfarsitul anilor '90.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...
  • 2 luni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Cele mai vandute SUV-uri in Romania

 

Mie mi se pare aiurea sa bagi in aceeasi oala un Koleos cu un Land Rover. Nu inteleg aceste combinatii absolut inutile. Sunt asa de multe si importante diferente intre ele ca practic ele sunt din familii absolut distincte. Mai lipsea sa bai H3-ul si Toyot FJ-70. Si era tot tacamul. Poate imi explica cineva daca din definitia de sport utility vehicle, un Pathfinder de exemplu ca am asa ceva face aceeasi treburi ca un Koleos.

Merci!

Pentru semnarea petitiei, aici: http://www.rosiamontana.net/
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cele mai vandute SUV-uri in Romania

 

Mie mi se pare aiurea sa bagi in aceeasi oala un Koleos cu un Land Rover. Nu inteleg aceste combinatii absolut inutile. Sunt asa de multe si importante diferente intre ele ca practic ele sunt din familii absolut distincte. Mai lipsea sa bai H3-ul si Toyot FJ-70. Si era tot tacamul. Poate imi explica cineva daca din definitia de sport utility vehicle, un Pathfinder de exemplu ca am asa ceva face aceeasi treburi ca un Koleos.

Merci!

Poi un Pathfinder face ce face si un Koleos problema ca Koleos nu face cea ce face un Pathfinder si daca nu ma insel koleos e un crossover

Cei ce simpt a offroad-ului chemare pe asfalt sunt vesnic pierduti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cele mai vandute SUV-uri in Romania

 

Corect! Dar parca vorbeam de SUV-uri nu de crossovere! Iar titlul este CLAR. Ca sa nu mai spunde Outback care dupa mine e un break 4x4. Ca si Skoda aia break 4x4. Pana la SUV ami are.

Eu totusi cred ca unii ziaristi sunt cam varza si iau din zbor tot ce aud. Iar totul e cu scopul de a dirija piata.

Pentru semnarea petitiei, aici: http://www.rosiamontana.net/
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cele mai vandute SUV-uri in Romania

 

Ai dreptate cu ziaristi pana si reporteri is farza la lansarea daciei duster suv la geneva 2 reportezi ziceau ca aro este primul suv facut in romania

daca nu deosebesc un tot teren de un suv nu ma mir ca nu fac deosebirea intre crossover si suv.

Si acuma legat de vanzare creca se va vinde destul de bine dusteru

Cei ce simpt a offroad-ului chemare pe asfalt sunt vesnic pierduti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Cele mai vandute SUV-uri in Romania

 

Poi un Pathfinder face ce face si un Koleos problema ca Koleos nu face cea ce face un Pathfinder si daca nu ma insel koleos e un crossover

 

Pai nici Pathfinder nu face ce face Koleos, niciodata nu o sa consume Koleos cat consuma Pathfinder, niciodata nu o sa poti sa faci depasirile si sa abordezi curbele cu Pathfinder cum le abordezi cu Koleos.

 

Koleos e o masina de folosit atat in traficul de zi cu zi in oras, de plecat cu ia in concediu si in weekend, cu posibilitatea de a nu te rezuma numai la asfalt, cu un consum similar cu un autoturism - Laguna.

 

Pathfinder e mai degraba un off-road car, ceva mai greoi si cu performante net superioare in afara soselei, dar cu un consum mai mare si mult mai greoi de utilizat in aglomeratia orasului.

 

Acum fiecare cu ceea ce are nevoie, pentru mine care locuiesc, intr-o comuna de langa Bucuresti, cu aprox. 800m de drum de macadam de strabatut zilnic, dar in rest 50% din timp merg prin Bucuresti si 35% pe drumurile patriei (on-road), intre Mitzu` L200 si Outlander, am ales a doua varianta, SUV-ul, oarecum similara cu Koleos, ceva mai spatioasa.

Si pot sa spun ca am facut o alegere excelenta, masinuta a facut fata tuturor necesitatilor, am ajuns si la Babele cu ea, am iesit si din zapezile din iarna asta, fara ca pe 200 m din cei 800 m fara sa fie dezapezit.

Intradevar cand a viscolit, cele 3 zile a trebuit sa dezapezesc drumul de 2 ori pe zi, dar atunci zapada a ajuns la peste 1 m in cateva locuri si oricum nu iesea-m decat cu VOLA.

 

Am avut Galloper si intradevar in afara asfaltului era mult mai interesant, dar la drum lung sau prin oras era destul de neconfortabil si consuma ceva mai mult.

 

Ca urmare SUV-ul e o alegere potrivita in situatia cand nu este posibil sa fie detinute mai multe masini, una de zi cu zi in oras, alta de drum lung si una de off-road si totusi se doreste mai mult de la o singura masina.

Opel Corsa 1.3 CDI Enjoy

Mitsubishi Otlander 2.0 Intense DID - Sotia il chinuie

Fiat Bravo 1.4 Active

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Cele mai vandute SUV-uri in Romania

 

Ma ghidez dupa vorba : "din cocos nu faci gaina , nici din curva gospodina" !

Ce-i pt drum e pt drum merge bine de drum si rau in teren si invers.

Parerea mea.

Bogdan,

Facebook: Suzuki Restore

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Cele mai vandute SUV-uri in Romania

 

Ma ghidez dupa vorba : "din cocos nu faci gaina , nici din curva gospodina" !

Ce-i pt drum e pt drum merge bine de drum si rau in teren si invers.

Parerea mea.

Sunt totusi SUV-uri care impresioneaza in teren accidentat.

As da ca ex. un ML 320 cdi dotat cu Airmatic si pach. tehnic off road pro cu care am urcat unde nu a urcat un Jeep G. Cherokee 3.0 crd si un Jeep Comander tot 3.0 crd.:ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cele mai vandute SUV-uri in Romania

 

Sunt totusi SUV-uri care impresioneaza in teren accidentat.

As da ca ex. un ML 320 cdi dotat cu Airmatic si pach. tehnic off road pro cu care am urcat unde nu a urcat un Jeep G. Cherokee 3.0 crd si un Jeep Comander tot 3.0 crd.:ha:

 

Cred ca avea cauciucurile mai noi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare