Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Audi Q7


Flo123123

Postări Recomandate

Vad ca nu avem nici o discutie pt acest SUV.

Ideea ar fi ca nu toti ce cumpara asa ceva sunt ''smecherí''

 

Eu unul sunt multumit de utilaj, dupa aproape 3 ani si jumatate de convietuire. Din pacate pt. fier, are multi posesori ce-i dau aer de ''fitze'' :uamenisi vorba aceea, ''eu ce vina am avut ? '':2dr

 

Florin

Editat de Flo123123
LJ70, ex Jimny, ex IMS M461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Audi Q7

 

Eu zic ca e o masina misto. Un SUV real, caliate foarte buna, foarte util datorita portbagajului mare (spre deosebire de Tuareg unde nu incape in portbagaj orice tip de carucior de copil de exemplu)

Cele cu motoare de 4200 merg super.

Cele cu motoare de 3000 parca sunt submotorizate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator turbojack

Re: Audi Q7

 

Trecand peste aspectele estetice si de comfort a masinii si referindu-ma strict la tinuta de drum ,Q7 este o masina foarte bine inchegata,care se simte de departe in largul ei pe sosele .

Desi pare o submotorizare ,motorul de 3.0 TDI raspunde bine la cei 239CP cuplati la arhicunoscuta Tiptronic 6,mostenita de la Allroad modificata pentru cerintele unui SUV.

Obisnuit cu masini compacte ,dar in general puternice ,pot sa spun ca 3.0 m-a surprins prin agilitate pe sosele.Din pacate nu am avut ocazia sa-l probez decat pe autostrazi,deci experienta ar fi neconcludenta fara o cursa pe un drum de munte virajat sau un drum forestier uitat de lume.:grin:

Parerile sunt impartite ,de aceea astept si eu cu interes experienta unuia care a intrat efectiv cu masina asta si in off road.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Audi Q7

 

Q7... un suv misto si atat, bun de mers in Austria la schi iarna, si prin vacante... in materie de OffRoad are ceva "mici" veleitati, dar e recomandabil sa NU... asta ca sa nu aveti ce repara pe la Porsche Romania dupa.... deci in OffRoad, lasati-l la nivel de max: Drum Forestier.

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Audi Q7

 

Trecand peste aspectele estetice si de comfort a masinii si referindu-ma strict la tinuta de drum ,Q7 este o masina foarte bine inchegata,care se simte de departe in largul ei pe sosele .

Desi pare o submotorizare ,motorul de 3.0 TDI raspunde bine la cei 239CP cuplati la arhicunoscuta Tiptronic 6,mostenita de la Allroad modificata pentru cerintele unui SUV.

Obisnuit cu masini compacte ,dar in general puternice ,pot sa spun ca 3.0 m-a surprins prin agilitate pe sosele.Din pacate nu am avut ocazia sa-l probez decat pe autostrazi,deci experienta ar fi neconcludenta fara o cursa pe un drum de munte virajat sau un drum forestier uitat de lume.:grin:

Parerile sunt impartite ,de aceea astept si eu cu interes experienta unuia care a intrat efectiv cu masina asta si in off road.

 

Nu prea vad cum sa intrii cu un SUV stock in offroad pentru ca au aripioarele alea de plastic in partea de jos a barii fata si o rupi imediat.

Am intrat pe un camp cu un Jeep grand cheroche 3.0D si am dat de niste urme in namol facute de cauciucuri de basculante cred si atingeam mereu cu plasticu de la bara din fatza (i-mi era sa nu-l rup)

:2dr:2dr L200 2007 :2dr:2dr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Audi Q7

 

Salutari !

 

Cand masina bate catre trei tone, e normal ca un 3.0TDI sa nu prea faca treaba asteptata. Plus ca greutatea sigur nu te trage in sus, cand/daca te bagi la "umezeala"...

 

Ca si SUV, merge. Dar, ca si Touareg-ul R5 2.5TDI, nimic nu bate o capacitate cilindrica, decat una mai mare...

 

Stima,

 

 

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Audi Q7

 

Ref la motorizarea 3l, diesel, pe care o am si eu, ca probabil 90% din posesorii europeni : concluzia este ca duce motorul cascarabeta, dar trebuie sa-i dai pedala cand e nevoie, cutia pe automat este uneori cam inceata, dar controlul din acceleratie este pina la urma usor de invatat si te adaptezi.

Pe drum de munte virajat, eu trec cutia pe manual sau pe sport si se schimba treaba, merge mai turat motorul si nu este nici o problema, chiar cu 4 persoane si cu bagaje.

Offroad : nu am incercat niciodata, pt. ca presupun ca ar costa cam mult curiozitatea... asa ca mai bine am alte acarerturi pt aceasta aplicatie.

 

Florin

LJ70, ex Jimny, ex IMS M461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Audi Q7

 

Q7... un suv misto si atat, bun de mers in Austria la schi iarna, si prin vacante... in materie de OffRoad are ceva "mici" veleitati, dar e recomandabil sa NU... asta ca sa nu aveti ce repara pe la Porsche Romania dupa.... deci in OffRoad, lasati-l la nivel de max: Drum Forestier.

 

EXACT !!!:2dr

 

Florin

LJ70, ex Jimny, ex IMS M461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Audi Q7

 

Sunt perfect de acord ca nu este o masina de off-road dar este un avion inauntru si se comporta intr-un fel pe sosea. Am condus cateva si nu m-a dezamagit nici una. La aproape 3 tone greutate este un tanc si sa stiti ca se misca destul de bine cu motorizarea de 3.0 pentru greutatea ei. In alta ordine de idei masina este un SUV si iese din categoria masinilor de off-road. Eu am mers cu a mea A6 Quattro prin zapada incaltat cu anvelope de iarna pe drum forestier si vreau sa va spun ca am fost placut surprins deci cred ca si Q7 poate iesii un pic de pe asfalt. Numai cuvinte de lauda nemtilor de la Audi.

Piratu' pentru ca lucrez pe mare

Prietenii imi spun Liviu

Nissan Navara 2008,Audi A8 4H, Bombardier Outlander MAX 2008

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
Vizitator hack

Re: Audi Q7

 

Salut ,

Eu am Q7 3l, si l-am bagat la munca in offroiad ,si pot spune ca nu te faci de ras ... Am facut sambata un traseu in Dobrogea si am terminat tot traseul (peste 120 km.. din ) fara probleme ..o spun si pozele si filmuletele.. Din Agigea pana la dunare , peste ogoare, dealuri , transee, si noroi..

Binenteles ca si ceilalti care au participat la traseu au recunoscut ca a fost peste asteptari... Quattro si suspensia pneumatica si-a spus cuvantul, si a compesat multe avantaje, fata de atuuri masinilor preparate pt. offroad... Cu alte cuvinte m-a facut mandru printre masinile bine "incaltate"..

Cu alte cuvinte isi face treaba in offroad , asta binenteles nu inseama ca e specializata in offroad, dar daca se impune, (o placare la zbor cu parapante.. de exemplu ..) nu te face de ras, ci chiar atrage atentia necunoscatorilor de Q7...

Eu ma bucur de ea, pt. in acelasi timpt ma pot duce cu ea fara sa ma fac de ras ... si la un congres, sau un concediu prin europa , dar si pe varf de munte, sa fac un zbor cu parapanta..,,

Probabil ca in viitor o sa-mi i-au si eu ceva numai pt. offroad, sa nu mai stau cu gandul ca o pot zgaria, sau lovii...

O sa atasez poze si filmulete in curand...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 luni mai târziu...

Re: Audi Q7

 

Pe mine m-ar durea sufletul sa fac offroad cu o masina gen Q7(totusi vorbim de o caruta de bani).Nici nu vreau sa ma gandesc ce factura ti-ar veni de la service dupa un offroad mai 'extrem'.

 

Q7'le este facut pentru cineva care doreste confort,siguranta pe sosea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Audi Q7

 

Depinde pentru ce iti iei un SUV:

ai nevoie de un suv sa mergi la munte, in camping, la pescuit etc (atunci nu dai 50000 euro +)

- ai nevoie de suv ca e la moda si da bine, atunci....

 

Multi nu inteleg ca oricat ar fi acel suv de luxos si de bine facut nu se va comporta niciodata pe sosea ca o limuzina si nici in teren ca o masina de teren.

Pentru confort imi iau o limiuzina super si imi mai raman si bani sa imi iau o masina adevarata de teren decat un Q7.

2008 Jeep Patriot 4x4 2.4 L, FD1, North Edition

The Earth is covered 70% by water, Jeep covers the rest

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Audi Q7

 

Corect.

 

Dar pentru drumurile din Romania,deja tot mai multi oameni prefera un SUV.Multi pentru ca e la moda,dar eu sincer sa fiu imi place mai mult senzatia de confort/siguranta intr-un SUV decat intr-o limuzina.Stiu ca nu e la fel de stabil ca o limuzina,dar totusi prefer senzatia din SUV.

 

Audi Q7 este o masina care se incadreaza perfect in categoria de masini care sunt cumparate pentru confort,siguranta,echipare si ... pentru ca e la moda :grin:

 

P.S.Pentru mine Q7'le perfect este cel 4.2 TDI , sa nu mai pomenim de animalul de V12 TDI.Am vazut o bucata anul trecut in Mamaia-cred ca era a lui Botezatu.La 1000 NM nu mai ai ce sa zici :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Audi Q7

 

Corect.

 

Dar pentru drumurile din Romania,deja tot mai multi oameni prefera un SUV.Multi pentru ca e la moda,dar eu sincer sa fiu imi place mai mult senzatia de confort/siguranta intr-un SUV decat intr-o limuzina.Stiu ca nu e la fel de stabil ca o limuzina,dar totusi prefer senzatia din SUV.

 

Audi Q7 este o masina care se incadreaza perfect in categoria de masini care sunt cumparate pentru confort,siguranta,echipare si ... pentru ca e la moda :grin:

 

P.S.Pentru mine Q7'le perfect este cel 4.2 TDI , sa nu mai pomenim de animalul de V12 TDI.Am vazut o bucata anul trecut in Mamaia-cred ca era a lui Botezatu.La 1000 NM nu mai ai ce sa zici :grin:

 

Sa nu fiu inteles gresit.

Nu am nimic impotriva SUV-urilor sau a celor ce le conduc. Si eu conduc un SUV.

Ma intriga cei care isi cumpara SUV si merg ca nebunii pe sosele ca iei au masina mare si puternica. Criteriile lor de achizitie pentru un SUV sunt in cate secunde prinde 100 la ora, viteza maxim de preferinta peste 230 pe ora si altele.

Daca criteriile tale sunt garda la sol, unghiurile de atac si degajare, sistemul de tractiune etc, atunci esti cu adevarat o persoana care are nevoie de un SUV.

SUV-ul a fost creat pentru acele persoane care au nevoie de o masina cu o garda mai mare la sol si tractiune integrala pe care sa o poata folosi si ca masina de toata ziua (si pentru care o masina de teren clasica este mai putin confortabila si care are un consum mai mare)

2008 Jeep Patriot 4x4 2.4 L, FD1, North Edition

The Earth is covered 70% by water, Jeep covers the rest

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Audi Q7

 

Eu mi l am luat pentru siguranta care o ofera .. acum sa fim sincer.. poate un bou neatent sa te faca praf in trafic din diverse motive... asa ca de ce sa planga maicamea si nu sa planga maicasa...ca sa o spun drept. In afara de siguranta este demna in offroad atat cat se poate fizic avand in vedere ca este destul de grea. Pe sosea este foarte stabila daca se achizitoneaza si suspensia pe perne de aer...avand mai mult mai multe programe.

 

Cu toate astea mi am luat si o masina pt teren , un jimny asa ca adevarul este undeva la jumatate.. adica nu e ca daca ai q7 ...gata ai masina de toate alea.. si nu ca nu ar putea un audi sa nu se ridice la anumite standarde dar... sa l vad si eu pe ala care isi pune simexuri pe q7..nu prea se preteaza deocamdata:) oricum.. una din cele mai bune masini allaround din perspectiva mea..

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Audi Q7

 

Eu mi l am luat pentru siguranta care o ofera .. acum sa fim sincer.. poate un bou neatent sa te faca praf in trafic din diverse motive... asa ca de ce sa planga maicamea si nu sa planga maicasa...ca sa o spun drept. In afara de siguranta este demna in offroad atat cat se poate fizic avand in vedere ca este destul de grea. Pe sosea este foarte stabila daca se achizitoneaza si suspensia pe perne de aer...avand mai mult mai multe programe.

 

Cu toate astea mi am luat si o masina pt teren , un jimny asa ca adevarul este undeva la jumatate.. adica nu e ca daca ai q7 ...gata ai masina de toate alea.. si nu ca nu ar putea un audi sa nu se ridice la anumite standarde dar... sa l vad si eu pe ala care isi pune simexuri pe q7..nu prea se preteaza deocamdata:) oricum.. una din cele mai bune masini allaround din perspectiva mea..

 

 

Problema este ca daca intradevar se poate sa pui si simex-uri pe Q7, nu de mult la o iesire de gratar am vazut un Tuareg destul de modificat. Asa ca Q7 nu e imposibil, iar unul la SH nu e departe de pret pentru cel care vrea s-o faca, si asta poate numai din dorinta ca a lui sa fie altfel, cum ne place fiecaruia dintre noi sa credem ca masina lui este diferita de celelalte.:grin:

:cl 4x4 fun for all :h5

RR Classic 1986 - 200Tdi

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator zagreus

Re: Audi Q7

 

Depinde pentru ce iti iei un SUV:

ai nevoie de un suv sa mergi la munte, in camping, la pescuit etc (atunci nu dai 50000 euro +)

- ai nevoie de suv ca e la moda si da bine, atunci....

 

Multi nu inteleg ca oricat ar fi acel suv de luxos si de bine facut nu se va comporta niciodata pe sosea ca o limuzina si nici in teren ca o masina de teren.

Pentru confort imi iau o limiuzina super si imi mai raman si bani sa imi iau o masina adevarata de teren decat un Q7.

 

Sau cumperi un range rover!!!:wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Audi Q7

 

Problema este ca daca intradevar se poate sa pui si simex-uri pe Q7, nu de mult la o iesire de gratar am vazut un Tuareg destul de modificat. Asa ca Q7 nu e imposibil, iar unul la SH nu e departe de pret pentru cel care vrea s-o faca, si asta poate numai din dorinta ca a lui sa fie altfel, cum ne place fiecaruia dintre noi sa credem ca masina lui este diferita de celelalte.:grin:

 

 

Mai mult ca sigur ca nu va putea pune Simex-uri, nici macar MT-uri....

Hexen are un Touareg V10 care are jante pe 17" si n-a gasit gume mai agresive decat Matador Izzarda M+S la aceasta marime si jantele nu le poate schimba ca nu incap alta marime din cauza etrierilor......deci mai indoiesc ca la Q7 ar fi altfel......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Audi Q7

 

Buna ziua !

 

 

Uite aici BFG MT KM2 in 37x12.50R17:

 

http://de.4x4-garage.com/product_info.php/cPath/35_335/products_id/2555

 

Si inca la pret fantastic de bun, as zice.

 

Dar vreau sa vad un Touareg sau un Q7 pe 37"-uri...

 

Si nu-mi ziceti ca nu incap, ca inca nu s-a inventat tabla care sa reziste unui flex bine intentionat...

 

 

Stima,

 

 

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Audi Q7

 

........

Si nu-mi ziceti ca nu incap, ca inca nu s-a inventat tabla care sa reziste unui flex bine intentionat...

 

 

Stima,

 

 

Dragos

 

....Si nici eu posesor de Touareg sau Q7 dispus sa bage flexul in aripi ! :ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare