Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Toyota Rav 4 versus Mitsubishi Outlander vs. Honda CR-v vs. LR Freelander

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Toyota Rav 4 vs. Mitsubishi Outlander vs. Honda CR-v vs. LR Freelander

Toate cele 6 suv-uri....sunt masini de "catifea".La bugetul care il ai
    poti sa iti iei o masina serioasa care musai sa aiba reductor.mie unul nu imi plac suv-urile,(cate am tras pe la ranca iarna...deci pe asfalt ...)pune mana si cumpara o masina 4x4 in adevaratul sens al cuvantului ca te poate proteja si pe tine si pe familia ta de toti nebunii din trafic.....ca acum "suselele" sunt o jungla,autoritatile nu o sa mai aiba bani sa ingrijeasca drumurile(dezapezire,reparare,,,)..clima se schimba....deci? te-am convins?
    Land Niva Luci
    WWOC-VALCEA
    X-TREME OLANESTI

Comentariu

Votez pentru Rav 4 D-Cat cu motor de 177 cai
      La sosea face liniute cu orice masina, merge la nevoie cu 200 km, face si off-road usor, economica pentru categoria ei si binenteles.....Toyota !
      Suzuki Jimny , Ironman suspension

Comentariu

Salut,

Eu am CR-V 2.0i AT.
        Este o masina foarte echilibrata si sunt putine lucruri pe care pot sa le reprosez.

Dintre toate masinile listate de tine CR-V ul este pe departe cea mai confortabila. Depinde ce vrei de la masina, este clar ca nu e un off-road.
        E ok pentru asfalt, forestier, zapada moderata (depinde de gume) dar nu face minuni pentru ca nu ai dotari premium de off-road (blocabil, reductor, etc).
        Eu am luat-o ca masina de familie, fac drumuri lungi cu ea si s-a comportat exemplar pana acum.

Eu zic sa te duci la reprezentante, sa faci drive test cu toate modelele si sigur o sa-ti dai seama ce e pentru tine.

Martin

Comentariu

de acord cu parerea colegului ca La banii astia poti sa-ti iei un 4x4 mai sanatos decat cele din lista. Oricum CR-v si X-trail arata total aiurea la design exterior, iar dintre celelalte e o preferinta de gust alegerea, presupunand ca toate sunt suv-uri de nume daca se poate zice asa ceva.

Comentariu

Eu zic ca RAV 4'le cu motorul D-Cat 177 CP e masina cea mai ok din aceasta comparatie

Comentariu

Postat în original de DonHacker Vezi post
              Eu zic ca RAV 4'le cu motorul D-Cat 177 CP e masina cea mai ok din aceasta comparatie

Zici tu asa, ca o parere personala, sau ai si niste argumente ???

Comentariu

Pai am una in firma,luata la 40.000 km.Acuma are peste 100.000 km.Motorului nu ai ce sa-i reprosezi.Se misca foarte bine masinuta.Ai sprint cand iti trebuie pentru o depasire,pentru drum lung e o placere.Probleme tehnice nu am avut nici macar una,doar reviziile specifice(costuri OK).Am bagat-o si la offroad putin,dar foarte usor.Nu e masina pentru noroaie

Comentariu

Postat în original de Off-Road Runner Vezi post
                  O mie de vorbe si sfaturi si pana la urma el tot ce are in cap o sa-si ia... C-asa e-n tenis!

Si-a luat Subaru forester pana la urma.
                  Mii de multumiri pentru sfaturi si sper sa ajute posturile si pe alti nehotariti.
                  Eu ramin cum am mai spus cit mai tine punge cu JK-ul si cine stie poate ma apuca damblaua sa fac si mult doritele modificari.
                  Numai bine si spor la impins zapada!
                  :)
                  Ionut
                  2009 JKU, 2.8 CRD, NSG370, Rapoarte 3:73, Blocant Spate, Fox 2.0 & JKS 2.5", ARB Deluxe, Warn M8000, ASFIR 4x4, 9X17 MickeyThomson II, GY Duractrac
                  www.jeepromania.ro

Comentariu

De cateva zile ma gandesc serios sa iau o masina care sa fie pt toate situatiile, iar X3 urca din ce in ce mai mult in clasamentul preferintelor mele!

Vreau sa fie o masina care:
                    - se tine bine pe sosea (LandCruiser LC120 il vedeam ca pe o alternativa la X3, dar la capitolul asta e varza)
                    -- adica sa fie stabila, agila, sa franeze bine (X3 are discuri de 325mm!!)
                    - dar care te si scoate din anumite situatii dificile (in care cel mai probabil am intrat desi nu eram nevoit , dar deh)
                    - in acelasi timp are un consum decent si pe autostrada la 140km/h
                    - neaparat cutie automata (sa "suplineasca" lipsa unui reductor)
                    - probabil motor 3.0d - soft-at pana pe la 245-250CP, cu limitare de cuplu pe la 530-540Nm (si "din cauza" noilor cauciucuri, vezi mai jos)

Ce modificari i-as opera
                    - "kit inaltare" 2-3cm: pe spate am vazut ca sunt niste inaltatoare pt arcuri de 15mm * 2; eventual niste amortizoare mai lungi (X5?)
                    - pe fata cred ca se poate manufactura ceva de 25-30mm din duraluminiu/duramid
                    - gume 245/60 sau 235/65 R17 - All Terrain; BF Goodrich vad ca au doar 225/70R17 (cam mari).. dar nu sunt singurii
                    - scut motor+cutie
                    - am vazut ca pana la facelift, bara fata e din 2 bucati; as incerca sa inghesuiesc un troliu micut sau chiar sa tai din ea; ar arata oribil, dar m-as obisnui cu look-ul "agresiv"

Da, stiu ca nu va mai avea agilitatea de la inceput, dar tot ar fi mult mai ok decat LC, Patrol, Rubicon si mai stiu eu ce offroader..

Pareri/idei/roșii/oua?
                    ex-Iulika0069

Comentariu

Cum suplineste o cutie de viteze automata functia unui reductor ????

Comentariu

Imi imaginez ca:
                        - poti urca o panta cu gropi cu 1-2km/h - ceea ce cu o manuala fara reductor s-ar lasa cu fum de ambreiaj
                        - motorul va fi mai turat la aceeasi viteza, deci vei avea un cuplu mai mare; daca urci cu 5-10km/h sa zicem, masina cu cutie manuala va sta aproape de relanti, fata de 2000rpm (probabil) la o hidramata

Intrebarea se pune: rezista cutia de X3 la asa ceva?
                        ex-Iulika0069

Comentariu

Imi imaginez ca nu ti-e foarte clar cam ce face reductorul.....
                          Iti recomand (re)citirea topicului de mai jos :
                          http://forum.club4x4.ro/showthread.p...ie-de-transfer
                          Ultima editare de Astral; 30.ian.2013, 02:08.

Comentariu

Iti imaginezi gresit :)

Am inceput post-ul trecut cu expresia asta pt a ma pune intentionat intr-o anumita inferioritate, dar mai degraba practica decat teoretica; asa ca, explica[-mi] tu practic ce am scris gresit acolo; io mai detaliez inca o data:
                            - o cutie automata (hidramata) nu are tot timpul acea "potrivire" intre rpm si viteza
                            - cel putin la plecarea de pe loc/mers in panta cu viteza mica, [ma astept ca] rpm sa fie in ne-concordantza cu viteza
                            - adica rpm sa fie mai mare la automata fata de ce ai fi avut cu o cutie manuala (presupunem ca ar fi echivalente ca raport in treapta I; stiu ca nu sunt, dar nici nu conteaza in rationamentul asta)

Rezulta ca:
                            "- poti urca o panta cu gropi cu 1-2km/h - ceea ce cu o manuala fara reductor s-ar lasa cu fum de ambreiaj
                            - motorul va fi mai turat la aceeasi viteza, deci vei avea un cuplu mai mare; daca urci cu 5-10km/h sa zicem, masina cu cutie manuala va sta aproape de relanti, fata de 2000rpm (probabil) la o hidramata"

Again, vorbim de o masina cu cutie manuala, dar fara reductor - versus masina cu cutie automata (si tot fara reductor)

Later Edit: suplinirea aceea era pusa cu """", in ideea "daca tot nu ai reductor, e mai bine sa ai cutie automata decat manuala"
                            Evident ca "suplinirea" aia e pana la un punct, doar nu vorbim aici de un traseu pe care abia il face LC cu reductorul cuplat (sau ramane impotmolit/blocat), si vin eu cu X3 automat si trec pe langa el fluierand..
                            Ultima editare de YCE; 30.ian.2013, 03:28.
                            ex-Iulika0069

Comentariu

E greu sa impaci si "capra si varza" ,... In offroad eu am ramas perplex ce poate face o Lada Niva 1,7i
                              Am trantit acea masina prin toate gropile, stancile si canalele de irigatii... si nu a avut absolut nimic
                              Am incercat acelasi lucru si cu Pajero insa ..ala costa.

Comentariu

Lipseste Subaru Forester. Poate SUV-ul cu cea mai potenta tractiune dintre toate.

Comentariu

Procesare...
                                X

Sqreen | Runtime Application Protection