Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Toyota Rav 4 versus Mitsubishi Outlander vs. Honda CR-v vs. LR Freelander

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Toyota Rav 4 vs. Mitsubishi Outlander vs. Honda CR-v vs. LR Freelander

Buna seara !

Redeschid discutia pentru a impartasi si eu motivele care s-au luat in considerare pentru achizitia unui CR-V a.f. 2014 1.6 i-DTEC 120 CP, 300 Nm. Masina ajunge saptamana viitoare.

- In primul rand, fiabilitatea de care a dat dovada pana acum Honda, chiar daca acest motor este totusi nou pe piata si nu se stie daca s-a mentinut acest bun obicei.
    - Este o masina spatioasa.
    - Motorul are viata in el si totodata un consum foarte bun. Am mers foarte putin cu un Civic cu acelasi motor (pe pagina oficiala Honda, apare o viteza maxima de 207 km/h) si chiar se misca foarte bine. La CR-V scade aceasta prestatie (nu cu mult) si creste si putin consumul datorita greutati mai mare. Nu asta a fost aspectul cel mai important pentru alegerea masinii, ci fiabilitatea, spatiul si consumul.

Cam atit deocamdata, voi reveni cu pareri dupa ce ajunge masina si o cunoastem :).
    Ultima editare de Teodor4x4; 29.apr.2014, 23:18.
    4x4, Way of Life !

Comentariu

Alegere gresita in privinta motorului. Motorul este mic pentru balabusta aia. O sa-l storci de puteri si o sa se gateasca mult mai repede de termen. Fiabilitatea va scadea odata cu turatiile excesive ale motorului.
      Eu aveam 150 CP la un motor de 2.0l si tot am simtit nevoia de ceva in plus. La depasiri pe autostrada simteam ca este la limita, trebuia sa ma angajez din lung in depasire si sa ma asigur foarte bine ca am sanse sa o reusesc.
      Sa fie intr-un ceas bun si sa o stapanesti sanatos!
      Le; Deja ai facut varsta si ai luat carnetul de conducere?
      Ultima editare de mac01; 29.apr.2014, 23:02.

Comentariu

Postat în original de mac01 Vezi post
        Alegere gresita in privinta motorului. Motorul este mic pentru balabusta aia. O sa-l storci de puteri si o sa se gateasca mult mai repede de termen. Fiabilitatea va scadea odata cu turatiile excesive ale motorului.
        Eu aveam 150 CP la un motor de 2.0l si tot am simtit nevoia de ceva in plus. La depasiri pe autostrada simteam ca este la limita, trebuia sa ma angajez din lung in depasire si sa ma asigur foarte bine ca am sanse sa o reusesc.
        Sa fie intr-un ceas bun si sa o stapanesti sanatos!
        Le; Deja ai facut varsta si ai luat carnetul de conducere?
        Vom vedea cum se misca masinuta...
        In privinta varstei, mai am doua saptamani. Cel care era la volanul Civicului era tatal meu, eu eram in dreapta. Ce am scris eu mai sus e din discutiile care le-am avut cu el. Peste putin timp, sper, sa pot da eu parerile traite pe propia mea piele :).
        Multumim de urari !

LE: In privinta turatiei, de curiozitate, am cautat pe youtube si am gasit doua filmulete:

Civic:

Se vede clar cum sta la 4000 rpm (nu e rau deloc) la o viteza de 220-225 km/h (214 km/h dupa GPS).

CR-V:

3000 rpm -> 160 km/h

Deci motorul nu merge deloc supraturat...
        Ultima editare de Teodor4x4; 30.apr.2014, 21:22.
        4x4, Way of Life !

Comentariu

"Mac", daca tot te pricepi asa bine la Honda, poate ne spui si noua cam cate motoare de Honda ai topit tu pana acum si cam cati km ai facut cu motorul de 1.6 ca sa tragi concluzia ca este mic pt "balabusta aia". Si poate ne impartasesti si care este publicul tinta pt "balabusta aia", sa putem intelege si noi afirmatiile facute de tine.
          PATROL Y61 - BIVOLU'
          KTM 950 SM
          SOTIE, COPIL SI 2,5 PITTBULL-I

Comentariu

De ce nu-ti pui pe Patrol-ul din semnatura un motor de 1,6?
            Si tine-l turat la 4-5000 ca sa obtii puterea necesara!

Comentariu

Chiar am cautat informatie despre acest nou motor si am citit pe un forum dedicat pentru propietarii de Honda ca nu este asa. Oricum, vorbim doar de presupuneri.
              Vom trece si la fapte de miercuri sau maxim joi, caci masina a ajuns din Swindon.

Sfarsit de saptamana placut tuturor !
              Ultima editare de Teodor4x4; 02.mai.2014, 18:13.
              4x4, Way of Life !

Comentariu

De ce nu-ti pui pe Patrol-ul din semnatura un motor de 1,6?
                Din afirmatia asta trag concluzia ca doresti doar sa aduni posturi. Ma indoiesc foarte tare ca ai prea multe cunostinte referitoare la masini, drept pentru care ai putea sa te abtii de la a mai da sfaturi altora. O sa te anunt cand crapa primul motor de 1.6 pus pe CRV si cam ce regim de functionare a avut pana la momentul respectiv. Dar pentru asta va trebui sa astepti destul de multi ani.
                Sper sa nu mai raspunzi pe aceasta tema, deoarece nu vreau sa-mi pierd timpul explicandu-ti de ce nu ai dreptate.
                PATROL Y61 - BIVOLU'
                KTM 950 SM
                SOTIE, COPIL SI 2,5 PITTBULL-I

Comentariu

Salutari! Din cate stiu motorul de 1
                  6 vine in varianta fara 4x4.
                  Imi place mult Honda. Din pacate lipsa cutiei automate pe varianta diesel m a facut sa cumpar un Santa Fe in anul 2007. Sa te bucuri de ea!

Comentariu

Postat în original de Ruff Riders Vezi post
                    Din afirmatia asta trag concluzia ca doresti doar sa aduni posturi. Ma indoiesc foarte tare ca ai prea multe cunostinte referitoare la masini, drept pentru care ai putea sa te abtii de la a mai da sfaturi altora. O sa te anunt cand crapa primul motor de 1.6 pus pe CRV si cam ce regim de functionare a avut pana la momentul respectiv. Dar pentru asta va trebui sa astepti destul de multi ani.
                    Sper sa nu mai raspunzi pe aceasta tema, deoarece nu vreau sa-mi pierd timpul explicandu-ti de ce nu ai dreptate.
                    Asa este...ai mare dreptate. Cunostintele mele depre mecanica sunt la pamant, ma aflu pe acest forum din plictiseala si sunt intr-o continua alergare de postari, poate imi ridica cineva statuie p'aici.
                    Esti fenomenal!
                    Din partea mea...poti sa mergi cu motor de scuter pe suv. Sunt convins ca la sfarsitul cursei imi vei spune ca acel motor este extraordinar si masina se misca senzational. Iar eu am sa-ti dau dreptate si-mi voi vedea de drumul meu...cat mai departe de tine.
                    Ultima editare de mac01; 03.mai.2014, 10:36.

Comentariu

@mac01, intr-un topic ati spus ca motorul de 1.6 dci 130 Cp ar fi unul foarte bun. De ce asta de pe Honda nu ? Cautati diferentele de greutate intre CR-V si noul Qashqai.

O zi buna.
                      Ultima editare de Teodor4x4; 03.mai.2014, 12:10.
                      4x4, Way of Life !

Comentariu

Da, din carti asa reiese, iar la drive test nu prea apuci sa-ti dai seama de veleitatile motorului. Intre timp am mers o perioada cu acest motor si nu m-a impresionat cu nimic. Poate noul motor de 1,6 cu doua turbine va avea rezultate mai bune. Se va pierde lag-ul, puterea si cuplu va creste, etc....vom vedea. Incantarea mea cu motoare mici si puteri mari a apus.
                        Eu vad mult mai bun motorul de 2,2 pe Crv, chiar daca taxele sunt mult mai mici la cel de 1,6.
                        A fost alegerea voastra si ca atare o respect, dar motorul si transmisia sunt cele mai importante lucruri la o masina.
                        Succes!
                        Ultima editare de mac01; 03.mai.2014, 12:58.

Comentariu

Am vazut ca in cazul dvs nici 150 CP nu au fost suficienti si ati simtit nevoia sa ''dopati'' motorul pana la 175 CP/390 Nm. Cum ati spus, a fost alegerea dvs si o respect si eu.
                          Inainte de a achizitiona CR-Vul tot un 1.6 dar de 90 CP si 215 Nm aveam in ograda. Nu l-am auzit pe tatal meu sa arunce vreun repros catre puterea motorului.
                          Ce vreau sa spun este ca nu toti avem aceleasi asteptari de la o masina.
                          In septembrie vom reveni cu un review cat mai aproape de adevar caci vom parcurge Spania-Romania si invers cu masina. Pana atunci toate opiniile noastre despre aceasta masina si motorizare vor fi egal cu 0 atata timp cat nu s-a mers cu masina respectiva...
                          Ultima editare de Teodor4x4; 04.mai.2014, 20:04.
                          4x4, Way of Life !

Comentariu

Eu as alege fara sa stau pe ganduri dintre acestea Freelanderul 2.0TD-u clasic de 98cai....la ce am facut cu el chiar in offroad iarna pe noroi si zapada nush daca poti cu celelalte si mi-a placut cum se comporta si la 60-70la ora pe noroi de 30cm in drifturi :)))
                            Si cu rav4 am mers inca ala de 2.0i V-tec de 160de cai dar e enervant la el consumul de la 10 in sus si plus e incredibil de neincapatoare inclusiv pt sofer si cel din dreapta si nu mai vb de bagaje k la 4 persoane tre sa le tina in bratze...de celelalte 2 nu stiu decat din auzite dar nici de ele lucruri de lauda...dupa parerea mea astfel la capitolul suvuri mici japonezii au dat cix in fatza englezilor si si a nemtilor daca ar fi sa punem intre ele si un X1 de ex 2.0d de 143cai cu care am facut un testdrive...

Comentariu

Postat în original de MLV8 Vezi post
                              Si cu rav4 am mers inca ala de 2.0i V-tec de 160de cai...
                              Motoarele de la Toyota sunt numite VVT-i, VTEC si mai noi i-VTEC sunt de la Honda. Acum m-am lamurit, esti foarte priceput la masinile japoneze. Citeste mai putin revistele auto germane, ca nu-ti fac bine.

Comentariu

Postat în original de Optimus Vezi post
                                Motoarele de la Toyota sunt numite VVT-i, VTEC si mai noi i-VTEC sunt de la Honda. Acum m-am lamurit, esti foarte priceput la masinile japoneze. Citeste mai putin revistele auto germane, ca nu-ti fac bine.
                                Amu si tu, a fost demult cand am mai avut de a face cu toyota aia si la cum m-a dezamagit GRAV nici nu am vrut sa tin minte mare lucru despre ea! :P Eu spre deosebire de tine nu citesc povesti cu reclame la onoarea japoneza care e mult superioara reclamelor eroice la masini ioropene si americane ci desfac motorul, cutia de viteze, suspensia, si vad cel mai bine si mai sigur realitatea!
                                PS: Am scris in celalalt topic ca nu sunt cu masinile japoneze nu ma pricep asa tare la ele mai ales ca nu am avut niciuna personala, ci mai degraba la motociletele japoneze din care am avut destule! ;)

Comentariu

Procesare...
                                X

Sqreen | Runtime Application Protection