Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Toyota Rav 4 versus Mitsubishi Outlander vs. Honda CR-v vs. LR Freelander


ipampu

Postări Recomandate

Multumesc pentru sfaturi/idei si in completare am pus X-Trailul si Suzy Grand Vitara.

 

Asadar

Pentru achizitie SH a uneia din marcile de mai sus:

 

Va rog sa-mi spuneti dintre dvs. care

- aveti in batatura oricare din cele 6 suv-uri de mai sus si

- cei mai priceputi de la tehnic le-ati reparat

- le-ati si folosit pe asfalt si pe coclauri

cu bunele (4 avantajele) si relele (4 dezavantajele)

celor 6 suv-uri de mai sus.

 

Criterii comune pe care le am in vedere la achizitie:

- nr km < 100.000 km

- productie incepand 2007

- carburant - diesel

- buget ~18.000 Euro

 

Va multumesc inca o data si astept noi pareri (personale si din proprie experienta).

 

Ionut

Editat de ipampu

2009 JKU, 2.8 CRD, NSG370, Rapoarte 3:73, Blocant Spate, Fox 2.0 & JKS 2.5", ARB Deluxe, Warn M8000, ASFIR 4x4, 9X17 MickeyThomson II, GY Duractrac

http://www.jeepromania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota Rav 4 vs. Mitsubishi Outlander vs. Honda CR-v vs. LR Freelander

 

Freelander II

Garda cea mai mare

Anvelopele cele mai mari

Unghiuri cele mai bune

Nu ai reductor, dar ai HDC care ajuta mult.

Materiale la interior cele mai bune

Personal exteriorul imi place cel mai mult

Ai cuplu berechet.

 

- Consumul nu e cel mai bun

 

Comparatia am facut-o cu ce ai prezentat tu ca vs.

 

Urmatoarea ar fi Honda, care daca ar avea unghiuri mai bune, garda si ar arata mai frumos, as muta-o pe primul loc.

 

Batalia la consum se da intre Rav4 si Honda.

 

Shpor!:h5

Nemo me impune lacessit !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota Rav 4 vs. Mitsubishi Outlander vs. Honda CR-v vs. LR Freelander

 

De ce nu iei in calcul si Nisssan X-Trail?

 

Eu am avut timp de un an unul 2.0 diesel, 150 cp din 2007 si se comporta excelent. Dintre toate SUV-urile are unul dintre cele mai bune comportamente offroad (nu o zic neaparat eu), iar pe sosea este foarte apropiata de un break. Am dat-o pentru ca m-am orientat catre ceva mai ''offroad'' (Land Cruiser seria 80), dar nevasta-mea si acum regreta Nissanul...

 

Ca si plusuri as mentiona motorul, dotarile si tinuta de drum. Ca si minus as trece lipsa reductorului (cu toate ca am urcat niste pante destul de abrupte inclusiv cu rulota, dar exista riscul sa obosesti ambreiajul).

 

Ca buget, unul diesel de 2-3 ani configuratie buna (ESP, clima, airbaguri) il iei pe la 15 000.

 

As lua in calcul si un Grand Vitara de generatie mai noua, spre deosebire de toate SUVurile de mai sus are si reductor.

Am fost in :lr cu :old ca :dr1. A fost :ih
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota Rav 4 vs. Mitsubishi Outlander vs. Honda CR-v vs. LR Freelander

 

Outlander 2 (2007 -) 2.2 diesel (al meu)

 

Pro:

- foarte vioaie pe asfalt (mai ales cu jantele de 18) - linie dreapta si viraje

- loc berechet in masina

- portbagaj marisor (unii spun 560 L altii 700L) - merita vazut

- treptele de viteza trase un pic in jos (tr1 pana la 30km/h, tr2 la 45, tr3 la 100, etc) in comparatie cu cele standard de autoturism (tr1 la 45, 2 la 80, 3 la 120) - te poti misca rezonabil de incet pe denivelari

- cuplu max de 380 Nm la 2000rpm - suficient cam pt orice

 

Con:

- garda la sol la 2.2 e doar 17.5 cm - nu e deloc mare

- destul de multe chestii moi pe sub masina - se cer scuturi pe toata lungimea

- rezerva e de uz temporar - arata cam aiurea cu ea montata

 

De dorit:

- jante pe 16 daca tii la confort (amortizare) si pentru iesit de pe sosea

- jante de 18 pentru alergat in forta/viteza

 

Rav4:

(nu am, am condus, vorbit cu prieteni care au)

Pro:

- trepte etajate ca la o masina mica - daca esti orientat pe asfalt

- toyota ! - nu arata neaparat beton dar rezista

 

Con:

- portbagaj mai micut, inalt si putin adanc - trebuie sa etajezi bagajele

- garda la sol nu e fantastica

- chestii moi/platic pe sub ea

(niste prieteni au iesit cu rav-ul mai pe cocllauri si s-au intors cu ceva plastice atarnand sub motor - partea buna: masina inca mergea, doar plasticele s-au dus)

 

CR-V:

plimbat o data cu unul

 

Pro: interiorul cel mai rafinat (parerea mea)

Con: cel mai mic portbagaj (din nou, parerea mea)

 

Poti sa adaugi la lista un subaru forrester cred, la clasa asta (nu stiu cum sta cu pretul)

 

Bafta la ales!

Mitsubishi Outlander 2.2D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota Rav 4 vs. Mitsubishi Outlander vs. Honda CR-v vs. LR Freelander

 

2 saptamani m-am aflat si eu in aceeasi zbatere, cu un buget asemanator.

 

masina este doar pentru asfalt si ceva urcare intr-un varf de munte pe forestier, nimic deosebit.

motorizare benzina sau diesel - nu conteaza atata timp cat consuma relativ normal ( 10%)

 

am descalificat pe rand:

1. subaru - interior groaznic, nici nu pot sa ma uit desi exteriorul imi place

2. x-trail - seamana mult cu o cutie de pantofi, nu-mi spune nimic. are un prieten de nou asa ceva si nu stia cum sa scape de el - comportamentul on-road l-a dezamagit

3. outlander - ultimul model era ok pe dinafara, pe dinauntru insa este un amalgam de culori la ceasurile de bord si la radio ( sunt din povesti diferite), per total persista impresia de ieftin si facut in graba.

4. freelander - like it or hate it . aici am stat putin pe ganduri, 2-ul echipat cu TRC merge absolut bestial in off, chiar am probat acum 2 ani la o iesire cu Oresti si am ramas muti cand a mers cel mai bine pe zapada mare din vreo 18 masini prezente. yonutz poate confirma. nu prea mi-a placut interiorul ce-i drept , nu-i rau dar volanul ala de autoutilitara mai veche o penalizeaza.

5.CRV- la mine a fost dragoste la prima vedere, desi de felul meu sunt adeptul designului mai patratos. nu impresioneaza probabil la capabilitati off-road ( desi ei se lauda cu asta) - insa mie nici nu imi trebuie asa ceva pentru ce vreau sa fac cu ea.

masina este foarte rafinata, am ales motor benzinar si in combinatie cu o automata cu 5 trepte zici ca plutesti. se incadreaza si la consum ( ia vreo 10 % mixt cu motorul de 2.4) si este extrem de confortabila si silentioasa.

am ales ultimul model si am gasit-o cu 3.400 km la bord la putini marunti. saptamana asta imi ese actele si o iau la alergat, va zic mai multe.

 

pentru cine vrea si consum mai bun, dieselul de 2.2 ( acelasi cu cel de pe rav) este extrem de rafinat si este un motor premiat la nu stiu cate saloane.

iarasi de mentionat pachetul executive - trapa panoramica, navigatie mare si o groaza de gadgeturi care fac viata mai frumoasa.

 

bafta la alegere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota Rav 4 vs. Mitsubishi Outlander vs. Honda CR-v vs. LR Freelander

 

2 saptamani m-am aflat si eu in aceeasi zbatere, cu un buget asemanator.

 

masina este doar pentru asfalt si ceva urcare intr-un varf de munte pe forestier, nimic deosebit.

motorizare benzina sau diesel - nu conteaza atata timp cat consuma relativ normal ( 10%)

 

am descalificat pe rand:

1. subaru - interior groaznic, nici nu pot sa ma uit desi exteriorul imi place

2. x-trail - seamana mult cu o cutie de pantofi, nu-mi spune nimic. are un prieten de nou asa ceva si nu stia cum sa scape de el - comportamentul on-road l-a dezamagit

3. outlander - ultimul model era ok pe dinafara, pe dinauntru insa este un amalgam de culori la ceasurile de bord si la radio ( sunt din povesti diferite), per total persista impresia de ieftin si facut in graba.

4. freelander - like it or hate it . aici am stat putin pe ganduri, 2-ul echipat cu TRC merge absolut bestial in off, chiar am probat acum 2 ani la o iesire cu Oresti si am ramas muti cand a mers cel mai bine pe zapada mare din vreo 18 masini prezente. yonutz poate confirma. nu prea mi-a placut interiorul ce-i drept , nu-i rau dar volanul ala de autoutilitara mai veche o penalizeaza.

5.CRV- la mine a fost dragoste la prima vedere, desi de felul meu sunt adeptul designului mai patratos. nu impresioneaza probabil la capabilitati off-road ( desi ei se lauda cu asta) - insa mie nici nu imi trebuie asa ceva pentru ce vreau sa fac cu ea.

masina este foarte rafinata, am ales motor benzinar si in combinatie cu o automata cu 5 trepte zici ca plutesti. se incadreaza si la consum ( ia vreo 10 % mixt cu motorul de 2.4) si este extrem de confortabila si silentioasa.

am ales ultimul model si am gasit-o cu 3.400 km la bord la putini marunti. saptamana asta imi ese actele si o iau la alergat, va zic mai multe.

 

pentru cine vrea si consum mai bun, dieselul de 2.2 ( acelasi cu cel de pe rav) este extrem de rafinat si este un motor premiat la nu stiu cate saloane.

iarasi de mentionat pachetul executive - trapa panoramica, navigatie mare si o groaza de gadgeturi care fac viata mai frumoasa.

 

bafta la alegere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota Rav 4 vs. Mitsubishi Outlander vs. Honda CR-v vs. LR Freelander

 

outlanderul 2.2 (eu l-am avut in versiunea citroen c-crosser) e super masina pe sosea si pe macadam:

 

Pro:

1. motorul de 2.2 este pur si simplu genial; are niste reprize deosebite, cred ca nu s-ar face de rusine nici la liniute, un consum de invidiat (8% mers 'normal' in exterior 90-100kmh, depasiri, dealuri), 7% mers 'mortaciune'

este foarte silentios si are un sunet ce e foarte placut la auz

 

2. spatiu interior foarte generos

 

3. extrem de multe spatii de depozitare, bine gandite

 

4. mie mi-au placut plasticele/'pieile' din interior si ergonomia generala a bordului masinii

 

 

Contra:

 

1. garda la sol

2. unghiurile

3. 'suprafetele moi' de sub el (de ex are un rezervor parca pentru aditiv de motorina din PLASTIC linga bratul de la bascula roata stinga spate, ceea ce e inadmisibiul pentru o masina care teoretic ar trebui sa meaga si pe macadam, soft offroad (ca de asta ai dat banii pe 4x4)

4. nu are reductor, iar ambreiajul incepe sa miroase la orice bordura sau zapada mai mare; eu le-am evitat aproape complet, dar iarasi nu e ok la o masina 4x4 sa nu 'te dai' nici macar la o bordura moderata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota Rav 4 vs. Mitsubishi Outlander vs. Honda CR-v vs. LR Freelander

 

Apreciez tare mult ce scrieti aici mai ales ca ele ii vor folosi fratelui meu mai novice in ale 4x4.

 

Eu trag spre off-road (LC, Pajero, Patrol, Jeep TJ/JK, Defender) si cu SUV-urile nu prea am avut de-a face decat din auzite/patite/povestite/etc.

Desi nu sunt un mare impatimit al impotmolelilor prin noroaie (desi nu ezit cind am ocazia) invat ca multi de aici de la cei mai pasionati si priceputi (Yonutz, Pitonul, Heavy D, Astral - nu neaparat in aceasta ordine).

 

Aceste posturi sper sa fie binevenite desi am observat pe ici pe colo pe acest forum ele au mai fost dezbatute mai pe scurt/taios/pe larg.

 

Poate reusim aici pe acest post sa adunam cele mai multe plusuri si minusuri asa cum sunt fie si despre doar SUV-uri cit se poate de stock.

 

Desi sunt Fan Jeep nu am ezitat sa trag de urechi mopar-ul &co si sa aduc spre cunostinta celor interesati aici de JEEP JK pentru diversele giumbuslucuri electronice puse pe noile Jeep JK si care mi-au facut viata mai picanta uneori (noroc cu garantia).

 

Cred ca inainte de a ne bate cu pumnii in pectoral e corect si firesc sa admitem de ce NU suntem multumiti pentru ca de ce SUNTEM multumiti stim mai toti legat de jucariile astea pe 4 roti costisitoare de altfel.

 

Inca o data multumesc si sper sa continuam in acest mod comunicarea aici!

 

Ionut

2009 JKU, 2.8 CRD, NSG370, Rapoarte 3:73, Blocant Spate, Fox 2.0 & JKS 2.5", ARB Deluxe, Warn M8000, ASFIR 4x4, 9X17 MickeyThomson II, GY Duractrac

http://www.jeepromania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota Rav 4 vs. Mitsubishi Outlander vs. Honda CR-v vs. LR Freelander

 

Pentru nenea care e bucuros de CR-V. Nu-mi place sa stric cheful dar mai bine sa previn.

Arunca o privire sub masina in fata puntii spate.

Atarna rezervorul mai jos decat orice componenta a masinii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota Rav 4 vs. Mitsubishi Outlander vs. Honda CR-v vs. LR Freelander

 

Ma bag si eu in seama ca posesor de RAV4 :uameni...ca si avantaje merita mentionat comportamentul onroad foarte bun...cel putin varianta de 177 CP, consumul care in regim de autostrada este cam de 8% si in oras spre 10%, dotarile de securitate care in varianta de baza sunt aceleasi ca si in varianta de varf...ABS, TC, ESP, BA si o gramada de airbag-uri.

Ca si dezavantaje ar fi: suspensia cam rigida pentru offroad, si ambreiajul care cam miroase daca "te dai" un pic mai tare la el.

Spunea un coleg mai sus ca etajarea treptelor de viteza este ca la o masina mica...mie chiar nu mi se pare asa: tr. I este chiar foarte scurta, ceea ce nu reprezinta neaparat un lucru rau suplinind intr-o oarecare masura reductorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota Rav 4 vs. Mitsubishi Outlander vs. Honda CR-v vs. LR Freelander

 

...

Spunea un coleg mai sus ca etajarea treptelor de viteza este ca la o masina mica...mie chiar nu mi se pare asa: tr. I este chiar foarte scurta, ceea ce nu reprezinta neaparat un lucru rau suplinind intr-o oarecare masura reductorul.

@cristianpetre

Scuze daca sunt un pic off, in manualul utilizatorului la RAV 4 2.0 benzina si 2.2. diesel (135CP?), anii 2005-2007 scrie undeva pe la mijloc (la sfaturi despre condus), viteza max teoretica in fiecare treapta de viteza - de acolo am luat valorile mentionate: "tr1 la 45, 2 la ~80, 3 la ~120". In practica asta inseamna schimbat la rosu (probabil nimeni nu conduce asa, e doar o info teoretica).

De curiozitate, daca ai manualul la indemana, poti sa verifici ce zice la motorul de 177CP?

La Mitsu' Outlander, aceleasi valori teoretice incep cam cu 15 km/h mai jos.

 

Revenind on topic, ambreiajul pe Outlander l-am facut sa miroasa doar pe Transalpina la urcarea pe Muntinu (pe 'trepte' cand mai erau) avand foarte putini km (~4000) cu ea - nu prea stiam inca nici cat de lata e si nici unde tine ambreiajul.

In rest, iarna trecuta a fost facuta pe gumele de vara si cu toate zapezile nu a mai mirosit nimic (inclusiv intr-un episiod 'iesirea din parcarea troienita' care mi-a luat 40 de minute intr-o luni dimineata

Mitsubishi Outlander 2.2D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota Rav 4 vs. Mitsubishi Outlander vs. Honda CR-v vs. LR Freelander

 

Am manualul in germana si din pacate nu prea ma descurc...dar totusi am gasit ceva pe acolo, dar nu se potriveste cu ce am eu...la Ottomotor sunt doar 4 trepte: 1 - 47, 2 - 89, 3 - 136, 4 - 177; si la Dieselmotor 5 trepte: 1 - 41, 2 - 82; 3 - 128; 4 - 178; 5 - 230; A mea are 6 trepte, deci nu prea se potriveste si in nici un caz nu ajunge la 230 km/h. Daca merg cu I-a pana la 45 km/h si slabesc cat de putin acceleratia, fara sa apas ambreiajul imi pune o frana de motor groaznica...dau cu capul de volan :ha:. Imi cer scuze de offtopic initiatorului topiculi, si ca sa fi ontopic, per total sunt multumit de masina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota Rav 4 vs. Mitsubishi Outlander vs. Honda CR-v vs. LR Freelander

 

Pentru nenea care e bucuros de CR-V. Nu-mi place sa stric cheful dar mai bine sa previn.

Arunca o privire sub masina in fata puntii spate.

Atarna rezervorul mai jos decat orice componenta a masinii.

 

 

buna informatia desi nu stiu daca imi foloseste la ceva.

pentru 98 % asfalt si un pic de forestier cuminte care se face cu orice masina mica nu trebuie sa-mi fac griji.

 

 

altfel, confectionatul de scuturi din dural nu m-a costat la 70-ul din dotare decat un telefon, asa ca daca am vreodata ganduri perverse cu crv -ul...se rezolva .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota Rav 4 vs. Mitsubishi Outlander vs. Honda CR-v vs. LR Freelander

 

am Rav-ul de 4 ani (model D-Cat) 177 hp si sincer la motorul de 2,2l ,puterea asta nu o prea intanlesti ca serie! valori comparabile sunt la motoare cu cilindree mai mare de 3000 cmc!

 

ca on road este excelenta,reprize bune...atentie la frane unde abs-ul intra cand nu te astepti(daca esti mai voilent) iar ca defect major centrala pt aer in pneuri care declansaza "pana" la cea mai mica groapa luata(eu am renuntat sa mai setez si martorul e aprins permanent.

 

se da bine si pe soft off-road dar grija la plasticele de sub ea!

 

am tras cu ea un Iaht cu greutate de 3000kg fara probleme

 

consumul este mai mult decat omenesc intre 8-10l/100

 

dezavantaj maxim -nu am roata de rezerva(pshihologic)

 

nu are reductor ci doar blocant central

 

Bafta la alegere!

Nissan y160,Terrano II -04,Toyota Rav 4 D-CAT

Dodge Ram 1500 -04

 

Traic BOOM Fighter 2000cmc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota Rav 4 vs. Mitsubishi Outlander vs. Honda CR-v vs. LR Freelander

 

O mie de vorbe si sfaturi :grin: si pana la urma el tot ce are in cap o sa-si ia... :wink: C-asa e-n tenis!:y:ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota Rav 4 vs. Mitsubishi Outlander vs. Honda CR-v vs. LR Freelander

 

Toate cele 6 suv-uri....sunt masini de "catifea":banana.La bugetul care il ai

poti sa iti iei o masina serioasa care musai sa aiba reductor.mie unul nu imi plac suv-urile,(cate am tras pe la ranca iarna...deci pe asfalt ...)pune mana si cumpara o masina 4x4 in adevaratul sens al cuvantului ca te poate proteja si pe tine si pe familia ta de toti nebunii din trafic.....ca acum "suselele" sunt o jungla,autoritatile nu o sa mai aiba bani sa ingrijeasca drumurile(dezapezire,reparare,,,)..clima se schimba....deci? te-am convins?:h5

Land Niva Luci

WWOC-VALCEA

X-TREME OLANESTI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota Rav 4 vs. Mitsubishi Outlander vs. Honda CR-v vs. LR Freelander

 

Votez pentru Rav 4 D-Cat cu motor de 177 cai

La sosea face liniute cu orice masina, merge la nevoie cu 200 km, face si off-road usor, economica pentru categoria ei si binenteles.....Toyota !

Suzuki Jimny , Ironman suspension
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Toyota Rav 4 vs. Mitsubishi Outlander vs. Honda CR-v vs. LR Freelander

 

Salut,

 

Eu am CR-V 2.0i AT.

Este o masina foarte echilibrata si sunt putine lucruri pe care pot sa le reprosez.

 

Dintre toate masinile listate de tine CR-V ul este pe departe cea mai confortabila. Depinde ce vrei de la masina, este clar ca nu e un off-road.

E ok pentru asfalt, forestier, zapada moderata (depinde de gume) dar nu face minuni pentru ca nu ai dotari premium de off-road (blocabil, reductor, etc).

Eu am luat-o ca masina de familie, fac drumuri lungi cu ea si s-a comportat exemplar pana acum.

 

Eu zic sa te duci la reprezentante, sa faci drive test cu toate modelele si sigur o sa-ti dai seama ce e pentru tine.

 

Martin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Toyota Rav 4 vs. Mitsubishi Outlander vs. Honda CR-v vs. LR Freelander

 

de acord cu parerea colegului ca La banii astia poti sa-ti iei un 4x4 mai sanatos decat cele din lista. Oricum CR-v si X-trail arata total aiurea la design exterior, iar dintre celelalte e o preferinta de gust alegerea, presupunand ca toate sunt suv-uri de nume daca se poate zice asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota Rav 4 vs. Mitsubishi Outlander vs. Honda CR-v vs. LR Freelander

 

Eu zic ca RAV 4'le cu motorul D-Cat 177 CP e masina cea mai ok din aceasta comparatie :grin:

 

 

Zici tu asa, ca o parere personala, sau ai si niste argumente ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota Rav 4 vs. Mitsubishi Outlander vs. Honda CR-v vs. LR Freelander

 

Pai am una in firma,luata la 40.000 km.Acuma are peste 100.000 km.Motorului nu ai ce sa-i reprosezi.Se misca foarte bine masinuta.Ai sprint cand iti trebuie pentru o depasire,pentru drum lung e o placere.Probleme tehnice nu am avut nici macar una,doar reviziile specifice(costuri OK).Am bagat-o si la offroad putin,dar foarte usor.Nu e masina pentru noroaie :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota Rav 4 vs. Mitsubishi Outlander vs. Honda CR-v vs. LR Freelander

 

O mie de vorbe si sfaturi :grin: si pana la urma el tot ce are in cap o sa-si ia... :wink: C-asa e-n tenis!:y:ha:

 

 

Si-a luat Subaru forester pana la urma.

Mii de multumiri pentru sfaturi si sper sa ajute posturile si pe alti nehotariti.

Eu ramin cum am mai spus cit mai tine punge cu JK-ul si cine stie poate ma apuca damblaua sa fac si mult doritele modificari.

Numai bine si spor la impins zapada!

:)

Ionut

2009 JKU, 2.8 CRD, NSG370, Rapoarte 3:73, Blocant Spate, Fox 2.0 & JKS 2.5", ARB Deluxe, Warn M8000, ASFIR 4x4, 9X17 MickeyThomson II, GY Duractrac

http://www.jeepromania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Toyota Rav 4 vs. Mitsubishi Outlander vs. Honda CR-v vs. LR Freelander

 

De cateva zile ma gandesc serios sa iau o masina care sa fie pt toate situatiile, iar X3 urca din ce in ce mai mult in clasamentul preferintelor mele!

 

Vreau sa fie o masina care:

- se tine bine pe sosea (LandCruiser LC120 il vedeam ca pe o alternativa la X3, dar la capitolul asta e varza)

-- adica sa fie stabila, agila, sa franeze bine (X3 are discuri de 325mm!!)

- dar care te si scoate din anumite situatii dificile (in care cel mai probabil am intrat desi nu eram nevoit , dar deh)

- in acelasi timp are un consum decent si pe autostrada la 140km/h

- neaparat cutie automata (sa "suplineasca" lipsa unui reductor)

- probabil motor 3.0d - soft-at pana pe la 245-250CP, cu limitare de cuplu pe la 530-540Nm (si "din cauza" noilor cauciucuri, vezi mai jos)

 

Ce modificari i-as opera

- "kit inaltare" 2-3cm: pe spate am vazut ca sunt niste inaltatoare pt arcuri de 15mm * 2; eventual niste amortizoare mai lungi (X5?)

- pe fata cred ca se poate manufactura ceva de 25-30mm din duraluminiu/duramid

- gume 245/60 sau 235/65 R17 - All Terrain; BF Goodrich vad ca au doar 225/70R17 (cam mari).. dar nu sunt singurii

- scut motor+cutie

- am vazut ca pana la facelift, bara fata e din 2 bucati; as incerca sa inghesuiesc un troliu micut sau chiar sa tai din ea; ar arata oribil, dar m-as obisnui cu look-ul "agresiv"

 

Da, stiu ca nu va mai avea agilitatea de la inceput, dar tot ar fi mult mai ok decat LC, Patrol, Rubicon si mai stiu eu ce offroader..

 

Pareri/idei/roșii/oua?

ex-Iulika0069
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare