Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Seat Altea Freetrack!

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Seat Altea Freetrack!

Sint fericitul posesor al unui SEAT ALTEA FREETRACK 2.0TDI, 140 cp..o masina 4X4 perfecta pentru familia mea .Masina este relativ noua si in afara de revizii si motorina nu a cerut nici un ban. Am deschis acest topic in speranta ca mai poseda cineva aceasta masina si ne sfatuim cu una alta
    Aud Umbre!!!

Re: Seat Altea Freetrack!

.....

Comentariu

Un filmulet cit 10 foto pentru cei ce nu stiu nimic despre masina!

Ultima editare de Yonutz; 03.mar.2011, 19:54.
      Aud Umbre!!!

Comentariu

Am eu un freetrack 4x4 din 2008 și sunt foarte mulțumit mașina, în afară de problema cunoscută cu injectoarele pentru cod motor BMN, problemă rezolvată gratis la dealer, existând o circulară Seat în acest sens, nu am avut nici o problemă majoră sau demnă de a fi amintită ca fiind un handicap al acestui model.

Consum mediu 7,2 în 140.000 km cât are mașina acum însă soția mea reușește un 6,7, fiind mașina ei de altfel, atenție, mers corect cu mașina nu subturat, schimbat la 3000 rpm vitezele.

La mers pe pilot automat, cu frânare de motor în cazul în care trebuie să reduci viteza și în condiții de mers pe drumuri județene cu 70-80 km/hr autonomia depășește 1000km, rezervorul mșsinii e de 60 litri, altfel autonomia nu scade sub 770-780 km.

Mașina e 2.0 TDI și are 170cp din fabrică, în prezent mașina are 205 cp și 425 nm, resoftarea a fost făcută de RBN și putea fi împinsă lejer si safe până la 225cp/450nm însă fiind mașina soției, eu având alte mașini de alergare, nu am văzut rostul să o ducă la maximul de performanță.
        Mașina aleargă de rupe, demarajul este surprinzător și mulți cu mașini cu pretenții și -au luat rușinică în trafic.

Ca spațiu interior este cât un touareg poate chiar mai mare la locurile din spate decât la touareg, fiind un forum de off road precizez că mașinii îi lipsește blocajul diferențialului 50/50, era de dorit un buton sau un comutator, până și dacia duster are în variantele de top.
        Garda la sol de numai 17 cm penalizată mașina în off road, în rest pentru drumuri forestiere, drumuri desfundare, un picnic, un off roader Light, mașina e ideala, am iesit cu ea in afara șoselei și la ce am făcut și pe unde am fost mi-a fost de ajuns.

Dacă vreau un off roader ca lumea îmi iau o canțarolă la 2000 € și rup munții.

Per total mașina e clar de familie, costuri mici: impozit, taxe, mecanică de tiguan, se pretează mult la tuning de performanță, face din toate câte puțin însă le face bine de tot.

Pentru detalii despre model și despre Seat în general vă stau la dispoziție.
        Ultima editare de stefan266; 31.iul.2014, 07:41.

Comentariu

revin cu cateva poze, sper sa va placa.

cat despre off road, fac diferenta intre masina de concediu sau de zi cu zi si masina de dat pe munti si vai, nu vreau ca cu masina de concediu(sau masina de zi cu zi) sa fac si offroad de aceea urmatoarea mea masina in cazul in care ma voi decide va fi un off roader de mici dimensiuni sau unul in 3 usi gen jimny, samurai, vitara, pinin, daihatsu. neaparat motor mic caci refuz sa platesc taxe nesimtite la statul roman(impozit si taxa de prima inmatriculare) si nu vreau deloc sa inmatriculez e bulgaria.
          Fișiere atașate

Comentariu

am primit mesaje de a pune poze cu interiorul asa ca le pun sa le vada toata lumea, masina este un vw tiguan, aceeasi marie dar cu alta palarie, diferenta de pret vine de la interior, se vede calitatea detaliilor si materialelor folosite, in plus platesti firma/marca.
            ca si mecanica pe masina scrie audi si vw, astea sunt componentele. imi place caci este altceva, nu vezi multe pe drumurile noastre, la cum e gandita este cu adevara o masina de familie care te duce repede si cu un consum rezonabil la destinatie in conditii de siguranta si confort.

in topicul http://forum.club4x4.ro/showthread.php?40453-VW-Tiguan se poate serge lejer tiguan si sa se puna in loc altea freetrack

se observa o gramada de spatii de depozitare plus dvd din fabrica pentru locurile din spate(ultimul sertar cum ar veni pe tavan e ecranu dvd care se rabateaza), tava cu suport pahar pentru locurile din spate ca in avion, scaune profil sportiv cu buna sustinere laterala, impozit mic, se conduce ca un sedan fiind totusi un suv

am mers cu tuareg si nu este mai mare la interior, cand ma urc intr-un alt suv prima mea grija e sa vad daca e mai incapator ca freetrackul, nu se pune patrol, cayenne, q7 etc caci astea sunt alta clasa, alte marimi, alte dimensiuni.

pentru cei care vor viteza si emotii dar care nu au banii(sau disponibilitatea) sa isi cumpere si o a doua masina sport, varianta pe benzina motor 2.0 tfsi(motorul de pe golf gti) cu dsg(neaparat DSG) la 211cp si cu investitii minime(1500euro) se duce lejer la 300cp (circa 3000-3500eu pentru 400cp) avand tractiune 4x4, rupe tot pe sosele.
            Fișiere atașate
            Ultima editare de stefan266; 18.aug.2014, 09:28.

Comentariu

poza alaturi de una rosie in parcare hypermarket in constanta, era iarna, evident.

poze consum mediu si autonomie la full (mers pe pilot cu 90km/hr, frana de motor in caz ca trebuia sa franez sau sa reduc viteza, exclus mers subturat) dar si alte autonomii(a se vedea acul rezervorului) si diferite consumuri, cert e ca sub 800 km autonomie nu am la full.
              bag doar motorina de top (rompetrol, petrom, omv)
              Fișiere atașate
              Ultima editare de stefan266; 18.aug.2014, 16:08.

Comentariu

Am fost ieri la Bucuresti, iata niste autonomii pe computerul de bord relativ la indicatorul rezervei de combustibil, mers 110 pe autostrada ca nu ma grabeam nicaieri:
                Fișiere atașate
                Ultima editare de stefan266; 21.sep.2014, 11:52.

Comentariu

Felicitari! Arata ff bine masina Sa o stapanesti sanatos. Este modelul pe care mi-l doresc si eu in viitorul apropiat. Intrebarea mea este: Pe sosea cum sta, cum se simte suspensia?

Comentariu

cu toate ca stiu cam cu ce se mananca seat, freetrack-urile sunt rare pe sosele si sigur 100% toate sunt 2.0TDI, eu unul nu am auzit de nici un freetrack 2.0 TFSI dar din experienta pot spune ca varianta pe motorina are suspensia setata mai spre confort in schimb ce cea pe benzina mai spre sportivitate.
                    masina este de familie deci confortul la drum lung este asigurat si garantat insa seat fiind o marca dinamica chiar si aceasta varianta pe motorina pastreaza veleitati sportive.
                    e ok, filtreaza foarte bine gropile si denivelarile, masina se conduce sportiv, in 140.000 km nu i-am schimbat nici o bucsa sau vreo articulatie in general, fapt care ma uimeste si acum iar masina n-a fost deloc doar de sosea. e foarte zdravana.
                    Ultima editare de stefan266; 21.sep.2014, 12:01.

Comentariu

Este masina ideala de familie si pe deasupra imi place cum arata si la interior si la exterior.
                      Felicitari pentru achizitie.

Comentariu

Procesare...
                      X

Sqreen | Runtime Application Protection