Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

BMW x5 sd


johan

Postări Recomandate

Nevastamea vrea SUV tot ma uit dupa un x5 sd cu 286 cai la consum e ok dar ma poate ajuta cineva cu niste informati utile despre acest SUV:hl
Fiat 128 3p,2buc Talbot Matra Rancho,5buc Nissan Laurel,Renault rx4,Subaru Legacy,Volvo v70,si citeva DAIHATSU ROCKY momentan.............
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: BMW x5 sd

 

Buna ziua !

 

 

Motorul de 3.0 TTD pe care-l are masina in cauza este dotat cu doua turbine, una mica si una mare. Masina se cheama oficial E70, iar motorul M57TUD30 (2002-2007) si M57TU2D30 dupa 2007.

 

Disponibile sunt doar cutii automate pe acest motor, cu sase trepte. Cutii automate cu opt trepte, au aparut doar mai recent, si numai pe benzinare, deocamdata. Putere ar fi destula, dar electronica de supraveghere este multa. Iar sincronizarea T1out/T2in sigur nu este prea simpla.

 

Suspensia este rigida, si masina scutura pe drumuri proaste, ca orice alta masina/SUV setata "sport" de fabricant, si mai ales cu anvelope de sectiune mica. Dar e un BMW si face bine la imagine. Si nu are ca cauta in afara asfaltului. Adica iarba uda este deja o problema, daca drumul este in rampa si n-ai loc/nu poti sa-ti iei avant.

 

 

Stima,

 

 

Dragos

Editat de Heavy D.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: BMW x5 sd

 

inca o chestie tipic BMW in ultimul timp:

 

masinile - cam toate si cu siguranta X5-ul vin cu anvelope RFT - Runflat. Sunt extrem de dure - parca mergi cu pietre in loc de gume!

 

eu am avut un seria 5 - 530xd-ul - modelul E60 - si aveam jante pe 17 cu RFT - mergea ca un rahat pe drumurile noastre

 

am schimbat cu jante pe 18 si cu roti normale si parca imi pusesem suspensie pe AER

 

asa ca ai grija...

 

din pacate nu cred ca poti sa o ceri sa vina cu roti normale din ce stiu.

RUBICON - always ready to race ...

Kamikaze Off-Road Club

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: BMW x5 sd

 

Apropo de X5 uite ce mai zic uni pe aici:

 

"Top 5 masini mai proaste decat predecesoarele lor

 

Conform clasamentului intocmit de COnsumer Reports, va prezentam topul celor cinci autoturisme care sunt considerate ca fiind sub nivelul celor pe care le-au inlocuit.

 

In raportul anual intocmit de Consumer Reports, sectiunea automobile, sunt cuprinse toate masinile existente pe piata. Si este normal sa credem ca un produs de ultima generatie este mai fiabil, sau mai bun decat cel precedent. Iata insa ca nu este tocmai asa.

Consmuer reports indica sase modele de ultima generatie care au primit punctaje substantial mai mici decat predecesoarele lor.

 

In varful topului negativ se afla Volkswagen Jetta, o masina care a intampinat o multime de critici din partea mass-mediei, odata cu lansarea modelului redesenat, adica de pe la mijlocul anului 2010. Critici in mare parte ignorate, daca e sa luam in calcul cifrele de vanzari ale modelului, care se afla intr-o continua crestere.

Urmatoarele modele care se situeaza sub predecesoarele lor sunt Honda Odyssey, Toyota 4Runner, Toyota Sienna, Mercedes-Benz E350 si BMW X5.

 

Consumer Reports indica insa un amanunt demn de luat in seama. Faptul ca aceste modele nu au intrunit un anume numar de puncte, nu le transforma in epave. De aceea, citam:

 

Unele modele, precum Honda Odyssey, Mercedes-Benz E350 si Toyota Sienna, sunt in continuare masini foarte bune, pe care le recomandam. Insa ele nu se mai ridica la standardele impuse si stabilite de generatiile anterioare ale modelelor in cauza. Altele insa, precum BMW X5, Toyota 4Runner si Volkswagen Jetta sunt niste mari dezamagiri."

 

Sursa: autoblog

 

S-auzim de bine

:cl 4x4 fun for all :h5

RR Classic 1986 - 200Tdi

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: BMW x5 sd

 

se exista in famile una bucata asa ceva si la 100.000 km nu am schimbat decat niste rulmenti din cauza rotilor sport cu talon mic. si 2 jante fisurate pe acelasi motiv. in ecuatia asta bineninteles intra si niste gropi atat de dragi noua..

 

se spune si tind sa dau dreptate, dintre toate suv-urile din clasa lui din ziua de azi, modelul acesta este cam singurul care are tinuta de drum al unei berline. practic centrul de greutate e f jos iar virajele le poti aborda cu viteze f mari. la asta ajuta din plin si suspensia activa, se intaraste pe exteriorul virajului exact cand ai nevoie plus alte chestii misto...

in plus, sistemul xdrive a fost testat pe toate tipurile de teren si m-a lasat masca. nici nu zici ca esti pe cauciucuri de vara...

 

ce nu-mi place este asocierea cu toti manelistii, si la capitolul asta din punctul meu de vedere este un mare minus. aici spre exemplu eu m-am simtit mult mai bine intr-un RRS cu care m-am dat vreo 6 luni insa la tinuta de drum nu statea asa de bine...fiecare cu plusuri si minusuri, depinde si ce-ti doresti..

 

altfel bani sa fie caci masina este geniala...

 

p.s: pe principiul unde dai si unde crapa, am fost cam in aceeasi situatie ca a ta acu ceva vreme, sotia mea a incercat masina de cateva ori masina si nu i-a placut, motive tin de design si gabarit, in momentul de face conduce si este innebunita de un forester turbo de 230 cai...:al

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare