Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sfat achizitie SUV premium nou... sau nu

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Sfat achizitie SUV premium nou... sau nu

Salut si bine v-am gasit! Am mai postat mai demult aici pe forum, ceream niste sfaturi pentru un Freelander nou. Intre timp, s-au schimbat mai multe... si tot nu m-am hotarat! Am nevoie de ajutorul unor cunoscatori/posesori care pot da un sfat obiectiv!

Problema e in felul urmator, nu-mi place nici o masina. Da, nu am reusit sa ma atasez de nici una. Cand mi-am luat acum 6 ani Octavia, visasem la ea ani de zile si mi se parea cea mai buna si frumoasa (la fel imi place si acum). Ei bine, de mai bine de un an caut masina noua acum si nu m-a facut niciuna sa ma gandesc la ea. Fiecare la care ma opresc, ii mai gasesc cate o hiba, cate un lips, inclusiv pretul. Pe langa asta am o frica foarte mare de fiabilitatea lor, am ajuns sa-mi fie teama sa n-am belele cu masina, pentru ca nu conteaza ca-i Mercedes sau Dacia, in ultimul timp majoritatea sunt cam praf. Desi poate tine si de noroc, dar...

Ca buget ce sa zic... pot sa dau un maxim de 53.000 euro, dar cu cat mai ieftin, cu atat mai bine. Am ajuns la concluzia ca, parca nu merita in ziua de azi sa strici atat pe o masina, indiferent de ce-ti doresti.
    Acum sa va spun care sunt "finalistele". Singura la care am ramas o perioada lunga de timp, a fost Mercedes M-Klasse. Ori 250, ori 350CDI. Din 2012-2013. Noua nu prea gaseam in banii astia, dar din Germania luam ceva cu maxim 20k km si dotari suficiente, pe la 50k euro. M-am suit intr-un in showroom, comparativ cu Q7 sau X5, e singura care mi-a dat senzatia de premium.
    Apoi, ar mai fi Discovery 4, care imi place destul de mult in ciuda aspectului de vagon. Problema e ca LR am citit ca-s praf la fiabilitate si intretinere... si mi-e destul de teama. De asemenea, as vrea motorul de 256 cp si echipare minim SE.
    Intr-o vreme vroiam neaparat BMW, pentru discount-urile pe care le primeam, service extem de aproape si nou de mine, etc. Dar parca mi-e sila de vechiul X5... desi eu nu ma includ la cocalari si la halul lor de stil de condus, eu vreau o masina buna, fiabila, sa ma tina cel putin 10 ani, nu conteaza ca sunt 10000 pe sosele. Dar parca nici n-as vrea sa spuna uite-l si pe asta... ce putea sa-si ia decat X5.
    Apoi, iesind un pic de la premium... cea mai buna varianta de compromis mi se pare Touaregul. Ce parere aveti de VW? Eu am fugit pe cat posibil... masini mai proaste nu cred ca exista la fiabilitate. Desi, majoritatea sunt multumiti de Touareg...
    Si in ultimul rand, Toyota Land Cruiser. Nu-mi place nimic la ea, decat fiabilitatea la care nu cred ca-l depasesete nimeni si ca e tanc.
    Eu nu prea ies off-road, decat rar si zone moderate, nu naspa rau. Vreau ceva foarte comfortabil la drum lung, sa nu fie puturos deloc (asta e minusul cel mai mare la Land Cruiser...) adica sa pot depasi in siguranta pe sosele patriei. Sa fie fiabil, intrtinerea ok. Mentionez ca va fi doar de concediu, deci cred ca maxim 10.000 km/an. Masina vreau s-o tin cel putin 10 ani. Da, stiu ca suna urat pentru unii... dar eu nu sunt genul sa schimb lucrurile. Prefer sa dau mult si sa fie bun. Nu ma plictisesc repede de ceva. Tocmai din acest motiv parca mi-as lua ceva model nou... iar aici cam doar ML-ul intra. Ar mai fi sa astept noul Volvo XC90... dar daca am citit atatea de LR ca-s slabe la fiabilitate, de Volvo am citit de 2 ori mai rau.
    Am cochetat si cu A4 Allroad, dar e prea scump pt ce ofera... si parca tot mai sigur ma simt cu ceva mare.

Va rog, nu-mi recomandati berline... O sa mai insir cateva modele care m-ar tenta: Infiniti FX30d, Lexus RX350. Din clasa mai mica de SUV-uri nu ma tenteaza nimic... mi se par prea mici ca spatiu pentru nevoile mele.
    Daca-mi recomandati ceva SH, vreau sa aibe maxim 15-20k km si pe cat posibil 2013, maxim 2012.
    Va multumesc anticipat pentru ajutor!
    Ultima editare de Astral; 27.sep.2013, 09:01. Motiv: MERITA, NU "se merita" ! http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=613631&viewfull=1#post613631

Re: Sfat achizitie SUV premium nou... sau nu

pentru mers 10000 km pe an, in concediu cu o masinâ premium, cea mai rationala decizie este sa ti inchiriezi o masina nu sa cumperi una noua. Un Discovery 4 cred ca vei gasi pe la 150 euro pe zi x21 zile=3150 euro x 10 ani= 31 500euro.
    si nu ai nicio grija si conduci mereu o masina noua, nu una care se va invechi.

Dacxa tot vrei sa-ti cumperi, ceea ce nu e tocmai rational, inseamna ca de fapt vrei o jucarie, caz in care te sfatuiesc sa o alegi cu inima. Eu bag cu bucurie 1000 de euro intr-o jucarie pe care o iubesc insa ma oftic daca trebuie sa bag 100 intr-una pe care o urasc.
    Ultima editare de georgei23; 01.sep.2013, 13:41.
    www.georgei23.com

Comentariu

salutare, eu nu cred ca ai o problema iar daca ai avut... s-a rezolvat. mercedes.

Comentariu

Postat în original de georgei23 Vezi post
        pentru mers 10000 km pe an, in concediu cu o masinâ premium, cea mai rationala decizie este sa ti inchiriezi o masina nu sa cumperi una noua. Un Discovery 4 cred ca vei gasi pe la 150 euro pe zi x21 zile=3150 euro x 10 ani= 31 500euro.
        si nu ai nicio grija si conduci mereu o masina noua, nu una care se va invechi.

Dacxa tot vrei sa-ti cumperi, ceea ce nu e tocmai rational, inseamna ca de fapt vrei o jucarie, caz in care te sfatuiesc sa o alegi cu inima. Eu bag cu bucurie 1000 de euro intr-o jucarie pe care o iubesc insa ma oftic daca trebuie sa bag 100 intr-una pe care o urasc.
        Ai un punct bun de vedere... insa cine face asa ceva? :D Stii vorba... ce-i in mana, nu-i minciuna. Banii pe aia inchiriata ii dai degeaba, asa daca tot ii dau degeaba, macar sa fie a mea.

Postat în original de bogdan_g Vezi post
        salutare, eu nu cred ca ai o problema iar daca ai avut... s-a rezolvat. mercedes.
        Asa am zis si eu... acum sa vad ce gasesc, nu vreau sa ma arunc la ML, cam sar de bugetul meu. Sa vad ce gasesc prin Germanica...

Comentariu

Pe principiul: "fiecare cioara isi apara puiul", eu zic sa incerci sa treci peste idei preconcepute si sa faci un drive-test cu Disco 4 Pare sa se muleze perfect pe nevoile tale. Si motorul SDV6 chiar isi merita banii, daca iti permiti taxele pentru el
          It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER !

Comentariu

Noul Range Rover Sport de la ce bani pleaca?
            Daihatsu Feroza, adio pietre la rinichi.

Comentariu

Postat în original de baghy Vezi post
              Intre 51.000-63.500 euro +TVA (cu TDV6) sau 60.000-76500 euro + TVA (cu SDV6) Restul de motorizari sunt mult prea mari pentru taxele noastre
              It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER !

Comentariu

Postat în original de Bogdan.R Vezi post
                Si in ultimul rand, Toyota Land Cruiser. Nu-mi place nimic la ea, decat fiabilitatea la care nu cred ca-l depasesete nimeni si ca e tanc.
                pana la urma..., iti plac cel putin doua aspecte ale produsului japonez.

<le>

pro LR -> sunt o gramada de vagoane foarte frumoase (si in general cele englezesti)
                Ultima editare de bogdan_g; 01.sep.2013, 16:01.

Comentariu

Postat în original de baghy Vezi post
                  Oho... e enorm. Modelul vechi se mai gaseste prin reprezentate, varianta SE, cu vreo 60k euro...
                  In felul asta, puteam sa merg pe X5-ul nou, cu tot cu discount, il scoteam binisor... dar tot sarea de bugetul meu cu putin. Si plus ca mi se pare groaznic noul model...
                  Postat în original de bogdan_g Vezi post
                  pana la urma..., iti plac cel putin doua aspecte ale produsului japonez.

<le>

pro LR -> sunt o gramada de vagoane foarte frumoase (si in general cele englezesti)
                  Test-drive n-am facut si nici nu fac... doar m-am suit intr-unul si mi-a placut enorm. Test am facut doar cu X3, Q5 si Q7, una mai naspa ca alta. Nu mi-au placut deloc.
                  Pana la urma... sa vad ce ML sau Disco4 gasesc... de noi nu prea ma pot lipi, sa aibe si ceva dotari de bun simt... imi trebuie ceva pe la 20k km si cu garantia completa.

Comentariu

Daca vrei premium, ML ar fi, dintre cele enumerate de tine.

Comentariu

Sfatul meu e sa faci un test cu Disco 4 -se incadreaza nou in bugetul tau.
                      Mitul fiabilitatii proaste LR e depasit,nu te lua dupa ce se spune pe la colturi - eu am 120.000 de km cu el si nu are nici pe dracu',in conditiile in care l-am bagat peste tot.
                      Ai putere,confort,tinuta de drum,consum decent si reale valente in teren accidentat (aici vezi diferenta foarte clar intre D4 si x,q, etc).
                      RRS-ul vechi are aceeasi platforma tehnica cu Discovery (alte setari,mai de sosea),cel nou e de fapt un RR mai mic,adica caroserie autoportanta de aluminiu,orientat pentru on-road.
                      Pentru mers cu familia in siguranta si confort,oriunde,cu catel si purcel,Discovery 4 nu are rival la ora actuala (bineinteles ca sunt subiectiv ).
                      Discovery 4 2010
                      Discovery 2 2000
                      Defender 90 1997

Comentariu

N-am inteles din tot topicul asta ...pe ce tip de drumuri vei folosi SUV-ul ...

Nu iti voi recomanda nimic ca si marca...dar daca vei opta spre un SUV nou sa ai in vedere urmatoarele aspecte:

1.Fiabilitate (in special costuri de intretinere, consum, rezistenta la exploatare etc)
                        2.Calitate service garantie si post garantie
                        3.Feedbackuri posesorilor

Pot sa-ti spun ca desi poate nu suna bine, ar fi cazul sa acorzi importanta si SUV-urilor asiatice. Cele europene sunt cam toate pe aceeasi linie, plusul venind din faptul ca poate service-ul este putin mai avansat in Romania decat ptr celelalte.

Notiunea de PREMIUM este relativa ...ptr ca in comparatie cu un autoturism clasic ...cam toate SUV-urile sunt incadrate in aceeasi categorie "premium".

Tragand o linie peste tot ce ti-am scris aici ...in mod sigur ...ca la orice potential cumparator de masina noua ... decizia ta se va baza pana la urma, indiferent de ceea ce citesti aici pe "impulsul trairii efective a momentului" ...adica ...vei alege masina ... in functie de cat de profesionist iti va fi prezentata, de cat de bine te vei simti in ea ...si nu pe considerente tehnice... Asta e o chestie demonstrata ...Asa ca nu are sens sa facem din acest subiect obiectului unei ipocrizii absolute.

Cam asta este. Eu iti doresc succes in alegerea masinii potrivite ...
                        consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Multumesc!
                          Nu prea ma incadrez la modele noi... decat cu motorul de 211 cp (TDV6) si o varianta de echipare S (cred), deci putine dotari.
                          Am gasit la reprezentanta in Ploiesti un HSE cu o gramada de alte dotari din 2012, nerulat, la 57.000 €... redus cam de la 68.000.
                          Offf, greu rau de tot. Dupa ce am trecut prin zeci de modele diferite, am ramas la 2 si parca e mai greu ca inainte sa aleg acum... Pentru mine test-drive-ul e irelevant, ambele sunt masini extraordinare.
                          Ar mai fi o treaba, la anul apare un nou Disco (nu stiu daca i-or zice 5, cel mai probabil o sa fie tot un facelift) si s-ar putea sa scot niste preturi mai bune ma gandesc... desi e greu rau de tot, nu mai am pic de rabdare sa mai astept!

Comentariu

Am zis ca te incadrezi in buget pentru un Disco 4 nou fara sa iau in calcul tva-ul,presupunand ca-l iei pe firma platitoare de tva.
                            Daca ai banii gramada il iei din UE fara tva,daca nu faci leasing operational in tara si ai tva deductibil - 24% din pretul unui produs e foarte mult si chiar daca il platesti e foarte sanatos sa-l poti deduce.
                            Motorul de 211 cp e acelasi cu cel de 256,lasat mai jos din electronica.
                            Sper ca noul Disco sa pastreze aceeasi solutie tehnica,adica sasiu zdravan - daca il fac autoportant cu aluminiu s-a cam terminat cu coclaurile.
                            Nu trebuie sa fii reticent la cumpararea unui sh in mintile lui cu istoric verificabil.
                            Ca si costuri,o revizie pentru D4 la reprezentanta (ulei si toate filtrele) costa in jur de 1700 ron si se face la 26000 km (dupa carte),placute fata in jur de 600 ron,spate pana in 500,iar garantia acopera inclusiv bucse,pivoti,etc.
                            Eu nu am avut nici o problema cu masina,chiar daca am luat-o second de la reprezentanta si am chinuit-o prin hartoape.
                            Discovery 4 2010
                            Discovery 2 2000
                            Defender 90 1997

Comentariu

@sean70
                              Tu schimbi uleiul in motor la 26.000km? Banuiesc ca mergi cu dansa mai mult pe extern ...
                              consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Procesare...
                              X

Sqreen | Runtime Application Protection