Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sfat achizitie SUV premium nou... sau nu

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Sfat achizitie SUV premium nou... sau nu

Acum sunteti voi hatri si nesuferiti. Ba e o alegere destul de buna , dat fiind faptul ca Touaregul este o masina OK. Am avut si eu de calarit un V6 de ...245 CP ...parca... si mi-a placut mult . Tinuta de drum este foarte buna pentru o masina de greutatea ei, si in off-road moderat nu se face de rusine, atata timp cat o ajuti cu gumele potrivite. Pozitia de condus este mai placuta ca la X5 ( in opinia mea ) . iar abilitatile off-road sunt mult peste X5. Cam asta este concurentul direct ( X5-ul ), restul fiind alte clase. X5-ul il bate doar la tinuta de drum la viteze mari si pe virajele rapide.
    O sa te sece consumul la oras , dar in rest este o masina OK.

Comentariu

Postat în original de Yonutz Vezi post
      Sa o stapanesti sanatos...

Asa-i ca am avut dreptate?

Sunt curios cum ti-ai configurat-o ...
      Multam!
      E masina luata din stoc, e varianta Mountain. Are absolut tot ce-mi trebuie. Culoarea imi place foarte mult, e maro metalizat.
      Postat în original de Astral Vezi post
      Profetule !
      :D
      Postat în original de JurasikMan Vezi post
      Acum sunteti voi hatri si nesuferiti. Ba e o alegere destul de buna , dat fiind faptul ca Touaregul este o masina OK. Am avut si eu de calarit un V6 de ...245 CP ...parca... si mi-a placut mult . Tinuta de drum este foarte buna pentru o masina de greutatea ei, si in off-road moderat nu se face de rusine, atata timp cat o ajuti cu gumele potrivite. Pozitia de condus este mai placuta ca la X5 ( in opinia mea ) . iar abilitatile off-road sunt mult peste X5. Cam asta este concurentul direct ( X5-ul ), restul fiind alte clase. X5-ul il bate doar la tinuta de drum la viteze mari si pe virajele rapide.
      O sa te sece consumul la oras , dar in rest este o masina OK.
      Eu sunt cu gura cascata la propriu. E o masina de care te indragostesti, multi mi-au spus-o si nu i-am crezut. Inclusiv 2 amici, unul cu ML-ul nou si altul cu X5 care a trecut la Touareg. Nu are ea motorul de 245 cp, piele si navigatie, dar fratilor, e o masina decenta, cu tot cu motorul ei de 204 cai, pe care multi il fac impotent. Aberatii. E un motor minunat, fara pic de zgomot, cuplul te infige in scaun si prinde suta in 8.5 secunde, pentru 2.2 tone, eu zic ca e de vis. Pe langa astea, cutia mi se pare excelenta, nu simti absolut nimic la schimbarea treptelor, dar absolut nimic. La X5, Q5 simteam. La ML nu mai zic, plus lag-ul deranjant.
      Suspensia mi se pare cu o clasa peste Mercedes. De X5 n-are rost sa vorbim, acolo nu se poate numi confort. Nu vreau sa-mi imaginez ceva pneumatic cum e...
      Insonorizarea este minunata, abia aud claxonul.
      Consumul intr-adevar mi se pare maricel in oras... dar vedem pe viitor.

Cam atat pentru prima zi. In banii astia puteam lua doar un X3, cu toate discount-urile posibile. Merita? Nu cred... Deci dupa un an de cautari si razgandiri, eu simt ca am luat ceva cu care ma simt cel mai impacat si bucuros. Masina repet, e de vis. Si ca aspect si ca tot.
      Ultima editare de Astral; 08.oct.2013, 01:58. Motiv: MERITA, NU "se merita" !!...http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=613631&viewfull=1#post613631

Comentariu

Postat în original de mac01 Vezi post
        Eu zic ca nu este o alegere buna!
        Nu ma intreba de ce nu este buna alegerea. Mai tarziu o sa-ti dai seama singur.
        Iar cand o sa-ti dai seama, sa-ti aduci aminte de mesajul meu, si sa te intrebi cum ai putut sa arunci atatia bani pe fereastra!
        S-o stapanesti sanatos!
        Problema mea! :)
        Nu are rost sa raspund mai mult...

Comentariu

Sa o stapanesti sanatos!
          Asteptam poze cu jucaria.
          L 200
          BMW F650 GS Dakar

Comentariu

Deci , arata lumii ca un tanar muncitor poate sa-si ia SUV premium din salariu si sunt primul care te felicit si imi asum magaria de a te fi incadrat gresit ![/QUOTE]

ce zici un executor judecatoresc? sau un notar? sau avocat?.....

Se poate, cunosc caz, diferenta se face intre unii care vor cu adevarat sa munceasca si altii care doar declara si se vaita ca e tara de ......nuca nu ar fi....

Comentariu

cine imi dau un sfat despre Honda Hr-v?!?!? doresc sa achizitionez una pana intre anii 2001 si 2006, orice sfat e bine venit... va multumesc

Comentariu

In primul rand sa te asiguri ca este 4x4, pentru ca sunt si modele fara tractiune integrala. Sistemul de 4x4 este cel de pe CR-V, unul cu actionare hidraulica, si ar fi indicat ca masina sa nu fi tractat nimic, sau nu chestii prea grele pentru fizicul ei. Am auzit caz de punte spate deplasata la un CR-V, datorita tractarilor.
                Daca HR-V-ul a fost exploatat si intretinut corespunzator, este o masina excelenta, extrem de fiabila. Ar fi bine sa o iei dintr-o sursa sigura, mai sunt pe piata masini distruse de mesteri "priceputi", sau accidentate grav si descentrate.
                Mie personal imi plac foarte mult alea in 2 usi, si era cat pe ce sa fie primul meu 4x4 acum cativa ani. Din ce am vazut, se descurca onorabil pe zapada destul de mare, ceva noroi, acum depinde si de anvelope. Nu este un offroader, dar face treaba foarte buna in conditii destul de grele (pentru un turism), si... este Honda!
                Bafta la gasit!
                Ultima editare de Optimus; 02.feb.2015, 17:56.

Comentariu

multam de sfat,incurajator, de gasit am gasit( f.multe cu volan dreapta si in 3 usi), dar la fel si cu teriosul nu stiam nimic de model si nici aici pe site nu este o postare despre honda nu stiam mai nimic de model, in galati sunt cate-va si am ramas impresionat de ele , sunt unele de 105 cp , unele de 124 cp si preturile nu sunt chiar asa de speriat si la multi km pe consum mic

Comentariu

Postat în original de E.O.D 97 Vezi post
                    ... sunt unele de 105 cp , unele de 124 cp ...
                    Alea de 124CP sunt motoare VTEC: http://en.wikipedia.org/wiki/VTEC
                    Am avut i-VTEC pe un Accord Sport si am fost impresionat. Daca-ti place pedal to the metal, si liniutele, ia-ti VTEC.

Comentariu

uite inca o informatie utila, negativ , nu sunt adeptul liniutelor sau a vitezei, eu sunt mai econom de fel imi place doar sa am libertatea de miscare in all season, sincer eu sunt f. multumit si de Terios si doamna mea a reusit sa-i dea si 140 pe A1 cand in cartea tehnica scrie vit max 147 km/h, e nevoie insa de spatiu si la hr-v am vazut ca e destul, de informatie

Comentariu

Poti sa ai si un motor mai puternic dar sa mergi linisti,dar la o depasire ceva iti trebuie ceva muschi in plus,pus ca un motor mai mic (subdimensionat) pe un 4x4(depinde si de greutatea lui)o sa consume mai mult si o sa fie mai mereu suprasolicitat....multa intelepciune in alegera ta
                        Ultima editare de Astral; 03.feb.2015, 19:18.
                        If you own a land rover everyone expect to be a mechanic

Comentariu

Salut Bogdan,
                          Deja banuiesc ca ti-ai format o opinie despre masina. Oscilez intre un Santa Fe si Touareg Mountain 204 hp. Ma poti ajuta cu o opinie?
                          Multumesc in avans

Comentariu

Procesare...
                          X

Sqreen | Runtime Application Protection