Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Masina potrivita pentru munte?


newborn

Postări Recomandate

Salutare,am facut un topic in zona ISUZU pt. a vedea daca este careva care are D-MAX-ul,am pus cateva intrebari.

 

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?89487-Isuzu-D-MAX-am-cateva-intrebarii-pentru-posesori&p=1019480#post1019480

 

Insa nu mi-a fost recomandat Isuzu,pentru ca este prea grea si prea periculoasa cu bena goala.

 

Bun,mi-i s-a sfatuit un SUV,dar care?

 

Aveti toate detaliile in topicul de mai sus.

 

Multumesc,si o seara buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina potrivita pentru munte?

 

ti le spun in ordinea preferintelor mele:

 

0. landcruiser J200

1. porsche carrera 4S, lamborghini murcielago.

2. porsche cayenne, mercedes ML, GL, GLK

3. orice de la land rover, toate au TC.

4. japonezele nissan juke, xtrail, toyota rav4

5. coreencele kia si hyundai

6. volvo XC

7. ceva cu xdrive de la bmw

 

logica spune ca tu acolo te-ai integra foarte bine cu un mercedes 4matic (clasa C sau E), cu audi allroad (A4 sau A6) sau cu volvo.

 

n-ai nevoie de masina preparata de offroad ci de o masina cu multa electronica, capabila sa te tina pe sosea.

 

daca tu te apuci sa faci iarna depasiri pe acolo, in conditii de polei, iti uram drum bun si sa-i transmiti salutari si strabunicii mele cind te intilnesti cu ea. trebuie sa retii ca nici o masina nu te tine pe sosea cind este gheata sau cind ai aderenta scazuta.

  • Like 1

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina potrivita pentru munte?

 

Land Rover Discovery 4 (gasesti unul in mintile lui la bugetul ala) si indeplineste toate cerintele.

Sau Freelander 2 daca vrei mai nou si cu putini km.

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina potrivita pentru munte?

 

Atata timp cat stiu drumul din cap in perfectie,si nu am cauzat un accident in 3 ani de cand conduc asa,nu cred ca am nevoie de cursuri de siguranta.

 

Conduc in asa fel incat sa nu pun in pericol viata altora,adica nu conduc ca un cocalar manelist.

Ma uit peste 2 curbe,si ma bag.

 

Este altfel circulatia aici la munte in Franta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina potrivita pentru munte?

 

Duster Diesel ,neaparat 4x4 :)

daca asta nu e bun atunci subscriu la lista lui Air-wolf:) desi eu as schimba putin ordinea lor adica in loc de toyo 200 eu as vrea un Y62 v8 benzina:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina potrivita pentru munte?

 

Ai nevoie ,in primul rand , de o masina rchipata corespunzator pentru iarna. Cu anvelope dedicate de iarna , cu compozitie moale . O masina 4x4 are tractiune mult mai buna decat una 4x2 , insa pe franare , tot anvelopa face legea , mai ales ca acum majoritatea masinilor au ABS , ASR si controlul electronic al stabilitatii , iar daca acestea nu iti ajung , atunci problema nu este neaparat la masina .

Nu exista reguli clare pentru mersul in conditii de iarna , dar poti cauta pe youtube ca-s o multime de "tips" despre cum este indicat sa te deplasezi in conditii grele de iarna .

Iti dau un exemplu.

Luam o masina echipata cu anvelope brici de iarna , goala , usoara . Pe zapada va opri mai greu decat aceeasi masina , la fel echipata , dar cu cateva sute de kg in plus. Acum schimbam foaia si o luam pe gheata la vale . cu masina usoara , s-ar putea sa recuperezi mai repede aderenta , pentru ca inertia data de greutate este mai mica ( in anumite conditii si la o anumita inclinare ) . Masina grea , daca unghiul pantei este destul de mare , si capata inertie , nu o mai opresti decat in bara aluia din fata.

exemplul nu este batut in cuie. In alte conditii de gheata si cu cateva grade un plus sau in minus , situatia se poate inversa.

In mod normal , o masina mai mica , cu tractiune integrala , este potrivita . Dar , ea poate ramane blocata unde un monstru mecanic echipat cu anvelope agricole poate trece.

Orice pickup , este din fabricatie cam dezechilibrat ca si greutate atunci cand este gol. Arcurile spate sunt tari pentru ca pickup-urile sunt facute sa duca sarcini mari si de aceea , la gol masina sare de fund. Saritul in sus nu ajuta deloc la aderenta , dimpotriva contribuie major la pierderea aderentei .

In opinia mea , tu ai nevoie de masina cu cele mai destepte sisteme de control al tractiunii si echipata cu gume de iarna adevarate . Mai mult decat atat nu poti spera .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina potrivita pentru munte?

 

Atata timp cat stiu drumul din cap in perfectie,si nu am cauzat un accident in 3 ani de cand conduc asa,nu cred ca am nevoie de cursuri de siguranta.

 

Conduc in asa fel incat sa nu pun in pericol viata altora,adica nu conduc ca un cocalar manelist.

Ma uit peste 2 curbe,si ma bag.

 

in acest moment am un Ford Focus(inca incepator,am carnet de 2 ani)

 

pentru ca iarna,aici este de neiertat,ori ce greseala ,faci accident,si unde ajungi?in prapastie la 500 metri...Cel putin cu fordu' am derapat de 3 ori in 1 saptamana si am avut de mare nevoie de ajutor ca sa fiu tras din zapada.

 

O masina mare, inalta, nu o sa stea pe sosea ca o masina mica, mai ales pe zapada. Vrei viteza cu depasiri in siguranta, garda mica cu 4x4 inteligent si cauciucuri de iarna. Vrei sa treci prin nameti, o a doua masina cu garda mare, pregatita pentru asa ceva, dar renunti la viteza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina potrivita pentru munte?

 

poti sa cumperi orice masina, nu trebe sa aiba abs , esp sau alte ,,dotari,, putin skill si esti in siguranta.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare