Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat achizitie - Subaru forester motor 2.0 diesel


transalpina

Postări Recomandate

Va salut,

 

Urmeaza sa ma decid in privita achizitionarii unei masini si sunt in dilema, pentru ca ma atrage farte mult un Forester cu motorul de 2.0 diesel.

dar din cate am citit se pare ca sunt probleme cu acest motor.

As vrea daca puteti, mai ales cei cu motorul asta, sa imi spuneti ce hibe ati avut cu el, la ce sa fiu atent, daca merita cumparata o masina cu astfel de motor sau nu?

Din cate am citit problemele pot ajunge pana la arbore cotit rupt, ceea ce nu e deloc placut.

Ce consum aveti?

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Subaru forester motor 2.0 diesel

 

Va salut,

 

Urmeaza sa ma decid in privita achizitionarii unei masini si sunt in dilema, pentru ca ma atrage farte mult un Forester cu motorul de 2.0 diesel.

dar din cate am citit se pare ca sunt probleme cu acest motor.

As vrea daca puteti, mai ales cei cu motorul asta, sa imi spuneti ce hibe ati avut cu el, la ce sa fiu atent, daca merita cumparata o masina cu astfel de motor sau nu?

Din cate am citit problemele pot ajunge pana la arbore cotit rupt, ceea ce nu e deloc placut.

Ce consum aveti?

Salut...nu am avut aceasta masina ...dar mi-am dorito foarte mult...

Cat timp am fost in cautari...am intalnit foarte multe la vanzare si pe siteurile de la noi si pe cele de afara cu această problema...vibrochen rupt.

Am un prieten foarte bun in Constanta care a patit acest lucru...si la costat reparatia in jur de 3000 euro.

Consumul din ce stiubeu era intre 8-10 in oras..

Eu as recomanda daca esti fan marca...sa incerci motorul de 2,5...mult mai puternic si mai fiabil.

  • Like 1

vitara - an 1995 - motor1.6L - 16V cutie automata - de padure

toyoya rav 4 - an 2005 - motor d4d - cutie manuala - de strada

SE FURA IN DRACI....DAR NIMIC NU LIPSESTE...TOTUL SE FACE REPEDE...DAR NIMIC NU-I GATA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Subaru forester motor 2.0 diesel

 

Am Legacy-ul cu motorul de 2,0 diesel-prima generatie. Pana acum nu am avut nicio problema cu masina, are vreo 135000 de km. Motorul e cu probleme (un mare procent din din acest motor a avut probleme cu vibrochenul). Partea buna e ca Subaru iti schimba motorul gratis dar ai de asteptat intre 2 si 6 luni. La cea de-a doua generatie a motorului se pare ca japonezii au rezolvat problema.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Sfat achizitie - Subaru forester motor 2.0 diesel

 

Salut. Intradevar, Forestere SH de 2.0D au avut problema cu motor pana 2010. Dupa 2010 nu mai au.

In 2016 am luat un Forester SH 2.0D model 2012. Atunci avea 27000 si acum am mai facut 30000 fara nicio problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Sfat achizitie - Subaru forester motor 2.0 diesel

 

Am un subaru 2.0 d 2012. E model fara probleme la motor. Are 220000km,merge impecabil, consumul nu sare de 6.4 orice i as face. O masina fff buna.

audi a4b8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...
Buna ziua! Eu am achiziționat de 1 an si ceva un Subaru forester 2.0 diesel din 2010 final. Timp in care are deja 30.000 km făcuți de mine pe tot felul de drumuri si are total 200.000km fără nici cea mai mica problemă. Bine inteles ca reviziile la timp si e întreținută foarte bine. Nu i-am băgat motorina de oriunde (primită sau eu știu). I-am schimbat filtre si ulei de 3 ori deja si supapă de reglare presiune pompa de injecție (ca mergea puțin iregulat). E capabilă de orice drum, am probat-o. :-) personal sunt super mulțumit de mașină, bine inteles ca in ziua de azi e cum ai norocul cu mașinile. Eu recomand subaru forester diesel dar sa fie generatie mai nouă, sunt rezistente si e capabilă de toate drumurile. Cat despre consum. Aproximativ 7l/100km media.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare