Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Discuri si placute frana Jimny, recomandari?


adi_1

Postări Recomandate

A venit vremea sa imi schimb discurile si placutele frana fata. Desi franele tin mai bine ca niciodata, si mult mai bine decat la masini cu tehnologii mai avansate de franare pe care le-am condus pana acum, discurile sunt aproape duse asa ca trebuie facuta operatiunea. Si voi incerca sa o fac singur.

Sa dau banii pe Brembo, n-as vrea.

Asa ca ar fi 2 varianta la care m-am gandit:

Discuri HB Jakoparts + Placute HB Jakoparts, pentru ambele roti fata, cost total 372 lei.

Discuri ATE + Placute HB Jakoparts, pentru ambele roti fata, cost total 348 lei.

 

Nu ma ajuta diferenta asta de pret intre ele, inteleg ca ATE ar fi mai buni ca brand, insa setul de placute la ATE este mai scump ca un disc. Si nu cred ca merita.

Vreau sa cer ceva sugestii si pareri in legatura cu aceasta alegere, sau eventual alte recomandari pe care le aveti. Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discuri si placute frana Jimny, recomandari?

 

Brembo nu mai sint ce au fost, cel putin nu la produsele de serie.

Eu as lua ATE + ATE, nu cred ca e asa exorbitanta diferenta aia. Si nu stiu ce masini ai condus tu, dar la Jimny frinele mi s-au parut slabe. Am rezolvat o parte din problema cu un set de discuri + placute performance, but still...

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discuri si placute frana Jimny, recomandari?

 

Jimny al meu ingheata cand pun frana. O ajuta si ca nu e foarte greu, dar e comparabil la franare cu masini "de lux" pe care le-am condus si chiar mai bun ca unele dintre ele. Masini care sunt cel putin duble ca pret si au toate sistemele de assist pe care jimny nu le are (cel putin al meu nu le are). Acum sa vedem cum o fi dupa ce le schimb. Ca nici cand erau discurile astea de le am acum noi nu frana atat de bine.

Voi lua ate + ate, e vorba de 120 lei in plus. Cu ocazia schimbarii discurilor si placutelor fata ar trebui schimbati si sabotii spate?

Multumesc pentru sugestie.

Editat de adi_1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discuri si placute frana Jimny, recomandari?

 

Acelea ar fi si mai scumpe decat ATE, si din ce inteleg, au scazut ca si calitate, sunt sub ATE, iar la pret sunt aproape la nivel cu Brembo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discuri si placute frana Jimny, recomandari?

 

Acelea ar fi si mai scumpe decat ATE, si din ce inteleg, au scazut ca si calitate, sunt sub ATE, iar la pret sunt aproape la nivel cu Brembo.

 

Discurile de frana

Ferodo costa in jur de 100 lei bucata.

ATE costa in jur de 130 lei

 

Placutele

Ferodo in jur de 80 lei

ATE in jur de 130 lei

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discuri si placute frana Jimny, recomandari?

 

Pe unde le-am gasit eu ate-urile sunt mai ieftine putin iar ferodo sunt duble.. ciudat. O sa mai verific preturile si la alte site-uri inainte sa fac comanda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discuri si placute frana Jimny, recomandari?

 

Cu ocazia schimbarii discurilor si placutelor fata ar trebui schimbati si sabotii spate?

Multumesc pentru sugestie.

 

Nu, dar poti sa profiti de ocazie sa vezi ce-i pe acolo si sa le faci un reglaj :wink:

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discuri si placute frana Jimny, recomandari?

 

operatiunea asta o voi face si eu la Jimny. Si cred ca voi opta pt Japan Parts. De exemplu acum de zi cu zi inca merg cu Pajero 3.2 DID LWD si pe el am Japan Parts. Acu' ceva vreme am avut placute de fata ATE pe fata, exceptand faptul ca masina are o cutie de viteze automata si uzura placutelor pe fata ii mult mai mare comparativ cu o masina cu o cutie manuala. Placutele ATE au fost uzate mult mai repede, in conditiile in care tot eu am condus-o. Acum ramane la latitudinea ta, din punctul meu de vedere as merge pe Japan Parts insa daca diferenta nu e exagerat de mare as opta pt Ferodo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discuri si placute frana Jimny, recomandari?

 

Maine voiam sa ma pun sa schimb discurile si placutele, dar m-am lovit de o problema. Am comandat dupa talon discuri, si au venit pline (toate optiunile compatibile din lista erau discuri pline, indiferent de brand). Acum.. m-am uitat mai atent la roti, eu pe masina vad ca am ventilate. Ce inseamna asta? A fost modificata? Nu se vor potrivi cele pline? Si daca nu se potrivesc, dupa ce ma iau ca sa comand unele ventilate potrivite masinii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discuri si placute frana Jimny, recomandari?

 

Maine voiam sa ma pun sa schimb discurile si placutele, dar m-am lovit de o problema. Am comandat dupa talon discuri, si au venit pline (toate optiunile compatibile din lista erau discuri pline, indiferent de brand). Acum.. m-am uitat mai atent la roti, eu pe masina vad ca am ventilate. Ce inseamna asta? A fost modificata? Nu se vor potrivi cele pline? Si daca nu se potrivesc, dupa ce ma iau ca sa comand unele ventilate potrivite masinii?

 

asta inseamna ca ai discuri, etrieri si placute de jimny diesel sau de vitara 1,6 in 4 usi.

 

discurile pline nu se potrivesc pentru ca au alta grosime, ca sa le poti folosi trebuie sa iei etrieri standard.

 

discurile de jimny, indiferent daca sunt ventilate sau nu, in functie de anul fabricatiei (inainte sau dupa decembrie 2006), au gaura centrala de 107 sau 108mm, verifica pe masina de care ai tu.

 

 

 

in concluzie, iti trebuiesc discuri ventilate si placute de jimny diesel.

 

-discuri

TRW DF3165 au gaura de 107mm

TRW DF6023 au gaura de 108mm

 

-placute 55200-56870, 55200-65830

Ferodo FDB1020

Editat de minitehnicusro

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discuri si placute frana Jimny, recomandari?

 

Incearca sa determini ce etrieri/discuri ai, pentru ca sigur nu le ai pe alea stock, trebuiau sa fie pline asa cum ai zis si tu.

Daca nu gasesti nici un cod sau altceva pe etrieri, incearca sa masori discurile tale care le ai acum: diametru, grosome totala, grosimea discului in portiunea de lucru, gaura centrala si numarul de gauri pentru prezoane (asta coincide, tot 5 banuiesc ca ai). In multe programe sint date si dimensiunile astea.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Discuri si placute frana Jimny, recomandari?

 

Recomand discuri ATE si placute TRW sau discuri TRW si placute ATE. Nu puneti aceiasi marca de placute si discuri. Oricum, TRW si ATE pastreaza inca calitatea. Succes.

 

Care e filosofia de a nu pune aceeasi marca de discuri si placute? Eu am pus si discuri ATE si placute tot ATE si n-am avut probleme.:cn

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discuri si placute frana Jimny, recomandari?

 

Nu puneti aceiasi marca de placute si discuri. Oricum, TRW si ATE pastreaza inca calitatea. Succes.

 

Poate ne spui si de ce. Eu la toate masinile de pina acum, cele mai bine rezultate le-am avut cu discuri/placute de la acelasi furnizor.

 

PS: ATE sint ok, TRW depinde pe unde sint fabricate.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare