Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Reparatie sistem control incalzire Jimny

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Reparatie sistem control incalzire Jimny

Va salut. Am inceput sa rezolv toate problemele existente pe masina, si am ajuns aproape de final, dar vreau sa rezolv acum si o problema care o am la controlul incalzirii. Maneta de control, cea care selecteaza pe ce pozitii iese aerul cald este decalata, adica in dreapta ajunge maxim la penultima pozitie (dezaburire + incalzire picioare), iar in stanga se opreste inainte de finalul cursei, tot cu o pozitie.
    Daca cineva a mai lucrat la probleme similare, as dori sa stiu daca e mai probabil ca problema sa fie de la controale, sau la capatul celalalt, la selectorul de pe schimbatorul de caldura.
    As mai vrea sa stiu si ce trebuie sa demontez ca sa ajung la aceste componente.
    Masina este Jimny de fabricatie Spania, an 2002, motor G13BB.

Re: Reparatie sistem control incalzire Jimny

Am gasit sectiunea relevanta in manual, dar punctul 3 nu il inteleg exact. Trebuie sa desfac tot bordul sau doar sectiunea neagra ce e deasupra volanului (si instrumentelor de bord) si incadreaza butoanele/manetele de control? Si cum desfac aceasta sectiune negra?
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	heater instructions.PNG 
Afișări:	1 
Mărime:	69,7 KB 
ID:	996861

Comentariu

Hai sa incerc eu o mica traducere, cu mentiunea ca nu am dat niciodata bordul jos la Jimny:
      - inlaturati instrumentele de bord (adica bord-ul propriu-zis)
      - scrumiera
      - consola centrala
      - torpedoul si radio-ul (daca e cazul)

Probabil ca cel mai bine te prinzi la fata locului cind te apuci sa demontezi. Spre exemplu eu nu ma prind cum dai jos intrumentele de bord, fara sa dai intii coaja bordului jos, dar cum ti-am zis, nu am facut asta niciodata.
      Suzuki Jimny 1.3i 2004

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Comentariu

Multumesc pentru traducere. Dar exact aceeasi dilema o am si eu, nu traducerea ma bloca, nu am idee de unde sa ma apuc.
        Din ce am vazut sunt 2 suruburi deasupra instrumentelor de bord, dar nu cred ca tot bordul (portiunea aia neagra se tine in doar 2 suruburi.). Decat daca o avea cleme in rest, dar fara sa stiu cum sta treaba si pe unde sunt clemele, nu m-as baga sa il desfac, ca sa nu cumva sa il stric.
        In manual nu gasesc nimic mai detaliat de atat. Nici video-uri pe youtube nu sunt..
        Mai astept, poate e cineva pe aici care a desfacut vreodata bordul. Momentan am descoperit ca pot pune direct de jos pe pozitie, tot mai da putin aer cald si la picioare, dar e mai bine. cred ca pot trece si iarna asa.

Comentariu

Daca nu tragi tare, nu ai ce sa strici. Singura grija, ai putea gasi niste clipsuri in forma de V, care fie or sa sara, fie ramin infipte si deci trebuie sa fii atent la ele.
          Pasii din manual ar trebui sa fie de ajuns, daca lipseste ceva te prinzi din practica.
          Suzuki Jimny 1.3i 2004

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Comentariu

Multumesc pentru incurajari. Ce imi da mie cu virgula.. e de ce trebuie sa inlatur torpedo-ul, daca din ce scrie acolo nu trebuie demontat tot bordul?
            Voi da jos torpedo-ul azi ca sa vad daca exista un surub acolo care sa tina partea neagra a bordului. Doar asa s-ar explica instructiunile astea succinte ce apar acolo.

Comentariu

Torpedo-ul oricum se da jos imediat, doar desfaci suruburile balamalelor.
              Suzuki Jimny 1.3i 2004

Comentariu

Eu am dat tot bordul jos (pentru a-l vopsi) si nu vad cum ai putea ajunge la acele controale (si sa si poti sa le vezi bine), decat daca desfaci bordul/plansa de instrumente. De dat jos nu e foarte greu, sunt multe suruburi, insa daca le iei usor pe fiecare, eu zic ca te descurci. DAR...daca as mai desface bordul inca o data, as incepe cu volanul. Daca nu poti sa dai volanul jos de prima data, e foarte greu sa scoti bordul afara din masina (dupa ce ai desfacut toate suruburile).

Comentariu

Pai daca te uiti in schema pusa de mine, cea din manual, controalele acelea ies in afara dupa ce dai drumul la cabluri de jos de la schimbatorul de caldura si desfaci suruburile din lateralele controalelor. Problema mea e... cum ajung la acele suruburi. trebuie dat tot bordul jos, sau doar partea neagra care acopera instrumentele de bord si partea de deasupra consolei centrale? Iti aduci cumva aminte ceva ce m-ar putea ajuta?

Comentariu

Nu mai știu exact cum este pe acolo, ca nu m-am uitat special acolo, insa nu cred ca poți sa umbli la ce vrei tu fără sa desfaci tot bordul. De aceea și zice în prima parte sa desfaci torpedoul, sa dezactivezi aibagul și toate cele. Acolo iti arata prima parte și ultima din întreaga operațiune de desfacere a bordului, iar mijlocul lipsește. După cum am zis, dacă vrei sa desfaci bordul, desfa mai întâi volanul. Și sa scoți bornele de la baterie cu ceva timp înainte.

Comentariu

Multumesc pentru ajutor. In acest caz ramane sa ma ocup la primavara cand da caldura de treaba asta. Pana atunci o sa mut manual fortat de jos de la rola unde e prins cablul.
                      Intre timp, daca e cineva pe aici care a umblat la bord si are informatii/sfaturi legate de aceasta operatiune, va rog frumos sa postati.

Multumesc tuturor.

Comentariu

Demontand casetofonul, astazi, am decis sa bag mana pe acolo sa investighez daca pot ajunge la sistemul de control cumva.
                        Am descoperit ca prinderea cablului de control de la maneta cu probleme ar fi accesibila daca as scoate butonul de la dezaburirea geamului spate. am incercat sa il imping din spate, sau sa caut clemele sa le apas, dar din cauza pozitiei incomode nu am reusit.
                        Asa ca as dori sa stiu cum se scote acel buton, pentru a nu strica ceva la demontare.

Comentariu

Din ce imi aduc aminte, butoanele se scot cam asa:
                          - se baga in partea de jos si de sus o lama subtire, ca sa apese clemele care blocheaza butonul pe pozitie
                          - se trage sau si mai bine, se impinge butonul din spate
                          Suzuki Jimny 1.3i 2004

Comentariu

Procesare...
                          X

Sqreen | Runtime Application Protection