Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Piese care se strica la Jimny si ar fi bine sa le avem cu noi de rezerva

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Piese care se strica la Jimny si ar fi bine sa le avem cu noi de rezerva

Postat în original de stanley Vezi post
    Dupa ce a trebuit sa schimb rulmentii conici de la pivoti (in urma unor actiuni mai hotarate pe pietre la munte), mi s-a spus ca la Jimny rulmentii de la pivoti sunt considerati "consumabile" !
    La masinile de strada, pivotii, bucsele si capetele de bara nu sunt consumabile?
    3x Suzuki Jimny
    1x Suzuki Samurai
    Dacia DoubleCab 4x4

Comentariu

Eu nu am menajat deloc masina, dar deloc. Desi au cedat chestii pe la ea in timp, nimic care sa ma faca sa cred ca e o masina lipsita de fiabilitate. Si sunt absolut sigur ca majoritatea posesorilor de jimny au grija mult mai multa de masina lor decat am eu. Asa ca nu e cazul sa vorbim de masinile acestea ca si cum ar fi firave. Rezista la tot felul de abuzuri.

Comentariu

Postat în original de stanley Vezi post
        Dupa ce a trebuit sa schimb rulmentii conici de la pivoti (in urma unor actiuni mai hotarate pe pietre la munte), mi s-a spus ca la Jimny rulmentii de la pivoti sunt considerati "consumabile" !
        Asta e la orice masina
        Rulmentii aia incep sa cada mai repede daca:
        - ai roti mai mari
        - ai roti iesite in afara (ET-ul 0 nu e deloc intimplator)
        Suzuki Jimny 1.3i 2004

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Comentariu

Postat în original de unde Vezi post
          Asta e la orice masina
          Rulmentii aia incep sa cada mai repede daca:
          - ai roti mai mari
          - ai roti iesite in afara (ET-ul 0 nu e deloc intimplator)
          Daca vrei sa faci offroad cu Jimny ai nevoie de MT-uri de minim 195/80R15 sau 215/75R15 montate pe jante normale de Jimny de 5,5x15" cu ET de 0, iar un SL de +50mm este obligatoriu
          Discutia ar fi daca sa-i pui sau nu si niste flanse, dar in configuratia asta se cam impun flanse distantoare ca sa-i maresti stabilitatea in teren, dar si pentru design (!) (eu am montat de 28mm).
          Iar ca sa nu-ti atinga anvelopele in overfendere datorita flanselor distantoare in faza de flexari maxime (mai ales la simexuri de 195/80), cu ajutorul superprofesionist al lui minitehnicus am montat si niste limitatoare suplimentare la cursa suspensiilor , iar pana acuma a fost totul OK (multumesc minitehnicus !)
          Ultima editare de stanley; 13.dec.2016, 01:10.
          Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!

Comentariu

Va propun sa fim on-topic, e foarte important pe acest topic.

Daca initiatorul poate sa isi editeze primul post si sa treaca acolo piesele care au fost discutate aici, ar fi si mai bine. Daca nu, atunci poate ne ajuta un moderator.
            Suzuki Jimny 1.3i 2004

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Comentariu

Postat în original de unde Vezi post
              Va propun sa fim on-topic, e foarte important pe acest topic.

Daca initiatorul poate sa isi editeze primul post si sa treaca acolo piesele care au fost discutate aici, ar fi si mai bine. Daca nu, atunci poate ne ajuta un moderator.
              As vrea sa sumarizez lista in prima mea postare insa nu am drepturi de editare asa cum am avut la discutia similara de la Samuraie. Daca mi se da acces o fac cu placere.
              Va salut !
              Omoroka`s Offroad- YouTube

Comentariu

Nu stiu cum sa dau report la postul meu anterior, dar poate ne ajuta un moderator.
                Suzuki Jimny 1.3i 2004

Comentariu

Procesare...
                X

Sqreen | Runtime Application Protection