Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ajutor, furtun alimentare benzina crapat.

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Ajutor, furtun alimentare benzina crapat.

Va salut, sunt un novice in ale mecanicii si zilele trecute am observat ca furtunul din imagini este crapat si scapa benzina. As avea cateva intrebari pentru cei mai experimentati de pe forum. Cat de complicat este sa-l schimb singur avand in vedere ca isi continua traseul in jos dupa masca si experienta mea mecanica se rezuma la schimbat filtre, completat lichide, etc.? Cum se numeste furtunul respectiv si ce specificatii trebuie sa aiba? Macar sa merg la un service cu piesa la mine fiindca nu vreau sa las masina din mai multe motive. Este cineva din Cluj-Napoca care sa ma poata ajuta cu detaliile unui mecanic onest sau sa se deplaseze in zona Salii Sporturilor ca sa ma ajute sa-l schimb (contra cost)? Multumesc anticipat!
    Fișiere atașate

Re: Ajutor, furtun alimentare benzina crapat.

E o crapatura superficiala a stratului protector, nu e motiv de maxima ingrijorare..
    Dar, e clar ca va tebui schimbat. Nu iti recomand SH. Varianta optima este de a-l achizitiona nou , ca piesa de origine dar o alta solutie , mai ieftina, ar fi sa mergi cu "inculpatul" la un atelier ce se ocupa de reconditionare furtune hidraulice care ti-l va "refabrica" utilizand numai capetele metalice ale furtunului dumitale..
    ing. Luigi PIRSU
    www.nissan4x4.ro
    service si tunning NISSAN
    Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Comentariu

Poate ca ar fi bine sa scoatem "Ajutor" din titlu ca nu moare nimeni si nici nu este o situatie de urgenta.
      Pana la urma e vorba de un banal furtun de benzina, cu diametru interior de 6 mm ... cu prinderea pe stut cu coliere metalice elastice. Furtun, se gaseste si la metru. La unul din capete este acces facil, nu se vede in schimb la celalalt capat si cred ca acolo este dificultatea in a scoate colierul.
      4x4MANIA is where we are !!!

Comentariu

Cu scuzele de rigoare...poate nu am citit eu bine....omul spune ca este crapat si scapa benzina....NU este nimic superficial...sau care sa sufere amanare !...daca scapa benzina ...schimbal cat ma urgent....benzina pe un motor incins...nu e ca sampania agitata....sare dopul...face poc...si toata lumea rade....aici e de plans...
        Nu il poti schimba imediat...peticestel cat mai bine sau nu mai umbla cu masina.
        vitara - an 1995 - motor1.6L - 16V cutie automata - de padure
        toyoya rav 4 - an 2005 - motor d4d - cutie manuala - de strada
        SE FURA IN DRACI....DAR NIMIC NU LIPSESTE...TOTUL SE FACE REPEDE...DAR NIMIC NU-I GATA

Comentariu

....
          Ultima editare de pmstancu; 24.oct.2017, 07:39.
          AJUNGE!
          Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Comentariu

Cauta furtun rezistent la benzina si inlocuieste-l.

Furtunele de tur si retur trebuie sa plece in jos catre spatele masinii si in mod normal au in jur de 50cm.

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	delivery.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	162,8 KB 
ID:	1006882

cele doua furtune ale tale ar trebui sa fie pozitia 12.
            Ultima editare de minitehnicusro; 24.oct.2017, 07:31.
            3x Suzuki Jimny
            1x Suzuki Samurai
            Dacia DoubleCab 4x4

Comentariu

Postat în original de tommy crocodilu Vezi post
              Cu scuzele de rigoare...poate nu am citit eu bine....omul spune ca este crapat si scapa benzina....NU este nimic superficial...sau care sa sufere amanare !...daca scapa benzina ...schimbal cat ma urgent....benzina pe un motor incins...nu e ca sampania agitata....sare dopul...face poc...si toata lumea rade....aici e de plans...
              Nu il poti schimba imediat...peticestel cat mai bine sau nu mai umbla cu masina.
              da , scuze , uite ca mi-a scapat detaliul ca "plange" furtunul
              ing. Luigi PIRSU
              www.nissan4x4.ro
              service si tunning NISSAN
              Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Comentariu

Multumesc pentru ajutor!

Comentariu

Furtunul ala nu e unul original si nici traseul lui. Daca imi aduc bine aminte, furtunul original vine direct in spatele motorului spre rampa de injectie.
                  Suzuki Jimny 1.3i 2004

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Comentariu

Procesare...
                  X

Sqreen | Runtime Application Protection