Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat achizitie Jimny


catalin123

Postări Recomandate

Salut,

 

De ceva timp ma uit dupa un 4x4 si am ajuns printre altele si la Jimny. Am discutat cu un prieten care are unul si e foarte incantat de el in teren.

Ma tot uit pe OLX si am vazut unul foare interesant: https://www.olx.ro/oferta/suzuki-jimny-ID8XbfT.html

Stie cineva masina? Aveti ceva recomandari in legatura cu ea? Ce sa intreb, la ce sa ma uit avand in vedere modificarile facute.

Masina va fi folosita pentru iesiri cel putin o data pe luna, in rest un dus-intors Pitesti-Bucuresti aproape saptamanal. Pentru strada m-am gandit sa achizitionez roti separate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Jimny

 

Daca faci saptamanal 220km autostrada eu zic sa te reorientezi. In primul rand iti trebuie o masina “legala” sa nu mergi stresat si cu urechea pe statie. Apoi iti trebuie o masin comoda/sigura la viteza de autostrada/ prietenoasa la consum. Jimny nici in versiunea stock nu e chiar comoda si sigura la viteza si economica.

O strategie mai buna ar fi sa-ti iei o masina de autostrada si una de padure.

Cu 8-9000 euro eu zic ca poti sa faci asta.

Alegere intelepta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Jimny

 

Daca faci saptamanal 220km autostrada eu zic sa te reorientezi. In primul rand iti trebuie o masina “legala” sa nu mergi stresat si cu urechea pe statie. Apoi iti trebuie o masin comoda/sigura la viteza de autostrada/ prietenoasa la consum. Jimny nici in versiunea stock nu e chiar comoda si sigura la viteza si economica.

O strategie mai buna ar fi sa-ti iei o masina de autostrada si una de padure.

Cu 8-9000 euro eu zic ca poti sa faci asta.

Alegere intelepta!

Si eu tot asa gandesc...am avut jimny si stiu!!

Editat de jantorero
Mai ! dar nu va convine chiar nimic?!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Jimny

 

Salut,

 

De ceva timp ma uit dupa un 4x4 si am ajuns printre altele si la Jimny. Am discutat cu un prieten care are unul si e foarte incantat de el in teren.

Ma tot uit pe OLX si am vazut unul foare interesant: https://www.olx.ro/oferta/suzuki-jimny-ID8XbfT.html

Stie cineva masina? Aveti ceva recomandari in legatura cu ea? Ce sa intreb, la ce sa ma uit avand in vedere modificarile facute.

Masina va fi folosita pentru iesiri cel putin o data pe luna, in rest un dus-intors Pitesti-Bucuresti aproape saptamanal. Pentru strada m-am gandit sa achizitionez roti separate.

 

masina aia nu ii de a iesi cu ea pe strada,doar caroseria mai este de jimny daca te opreste politia posibil sa o bagi la dezmembrat,are itp si asigurare poti circula cu ea unde vrei dar in cartea de identitate este trecut motoru de jimny 1298cm,masina are motor 2,5 V6 si cutie viteza de vitara,troliu superwinch talon,arb spate,daca te intereseaza masina pot sa iti dau mai multe informati

Editat de ionica77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Jimny

 

masina aia nu ii de a iesi cu ea pe strada,doar caroseria mai este de jimny daca te opreste politia posibil sa o bagi la dezmembrat,are itp si asigurare poti circula cu ea unde vrei dar in cartea de identitate este trecut motoru de jimny 1298cm,masina are motor 2,5 V6 si cutie viteza de vitara,troliu superwinch talon,arb spate,daca te intereseaza masina pot sa iti dau mai multe informati

 

Multumesc de informatie, maine urma sa sun sa intreb de motor. Banuiam ca nu e trecut in carte. Ma apuc sa caut alt Jimny.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Jimny

 

Eu am venit cu ea pe roti din Iralnda.Si eu sunt mare 1.85 si 130 kg si nu am avut nici un repros legat de comfort.Nu e limuzina,dar merge fara stres si pozitia este mai mult decat multumitoare.Depinde de bugetul de care dispui.O masina care e deja modificata,clar s-a iesit cu ea in tereniar asta depinde de utilizator daca a fost intretinuta sau nu

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Jimny

 

Masina va fi folosita pentru iesiri cel putin o data pe luna, in rest un dus-intors Pitesti-Bucuresti aproape saptamanal. Pentru strada m-am gandit sa achizitionez roti separate.

 

Jimny nu e masina de autostrada, cel putin nu cu Simex-urile alea.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Jimny

 

Jimny nu e masina de autostrada, cel putin nu cu Simex-urile alea.

 

In nici un caz nu voi merge pe autostrada cu Simex-uri sau MT-uri, masina va avea un al doilea set de roti pentru strada.

 

Am fost duminica sa vad cateva Jimny la Sibiu, vreo 10, si m-am intors acasa cu mana goala. Toate sub pretul de 4000 si 9 din ele intr-un parc auto. Toate cu rugina in locurile obijnuite - porbagaj si sub faruri. Cele din parc aratau destul de uzate - zgarieturi, elemente sparte si prinse cu suruburi, pline de noiroi pe dedesupt si nu puteai sa vezi foarte bine sasiul, dar majoritatea il aveau vopsit si nu pareau sa aiba gauri sau fisuri. Si nici una nu era inmatriculata.

Stie cineva daca sasiul de la Jimny este vopsit din fabrica in aceasi culoare cu caroseria? Intreb pentru ca am vazut 3 rosii care aveau sasiul vopsit rosu si parea de fabrica si unul albastru in aceeasi situatie. Am mai vazut si verzi, dar astea aveau sasiul vopsit/reconditionat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Jimny

 

In nici un caz nu voi merge pe autostrada cu Simex-uri sau MT-uri, masina va avea un al doilea set de roti pentru strada.

 

Am fost duminica sa vad cateva Jimny la Sibiu, vreo 1

Stie cineva daca sasiul de la Jimny este vopsit din fabrica in aceasi culoare cu caroseria? Intreb pentru ca am vazut 3 rosii care aveau sasiul vopsit rosu si parea de fabrica si unul albastru in aceeasi situatie. Am mai vazut si verzi, dar astea aveau sasiul vopsit/reconditionat.

 

Nici vorba de asa ceva

Au dat si ei cu vopseaua ce era prin borcane

LJ70, ex Jimny, ex IMS M461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Jimny

 

Am inteles.La voland pe dreapta preturile sunt foarte prietenoase sa zic asa,fara nici o explicatie,habar nu am de ce Jimnyurile astea sunt al naibii de scumpe

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 săptămâni mai târziu...

Re: Sfat achizitie Jimny

 

Daca mai esti interesat de un Jimny, taica-miu detine unul de nou, cumparat in 2008(aprilie) si adus pe platforma de catre importatorul la acea vreme Automobile 4x4.ro. Masina este fara modificari si merge perfect. Cred ca a ajuns acum pe la 76.000 km si nu a vazut la viata ei prea des aglomeratia oraselor si nici off-road, fiind cumparata datorita zonei unde locuieste (Patarlagele/Nehoiu). Las mai jos anuntul meu unde sunt trecute mai multe informatii despre ea.

https://www.olx.ro/oferta/suzuki-jimny-1-3-86cp-IDaeC9h.html

Daihatsu Terios 4x4 permanent

 

Locatie :Bucuresti /Dristor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare