Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

cutia de viteze si transmisia la suzuki samurai


ab03fge

Postări Recomandate

buna .sant un inpatimit al extremului pe 4 roti .atat pe sosele cat si in afara lor (offroad).de curand am achizitionat un suzuki samurai .an fabricatie 1994.am cateva probleme legate de cutia de viteze.: *fiecare viteza ar trebui sa aiba locul ei fix. :F la mine nu e asa .tre sa caut dupa viteze .doar din cand in cand schimbatorul isi revine dar si atunci nu imi intra din treapta de viteza 3 in treapta 2 .intra dar trebuie efort si mai multe incercari :x .o alta problema ar fi urmatoarea :*grupul din puntea spate face un zgomot la viteza mai mare de 30 km /h.face exact cum face cutia de viteza la autobuzele vechi .suiera . :P merge si asa nu am avut probleme pana acum dar ma deranjeaza zgomotul .daca stie cineva ce ar trebui sa fac, rog sa imi dea raspuns.daca nu mai bine sa se abtina de la comentarii inutile.multumesc.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutia de viteze si transmisia la suzuki samurai

 

buna .sant un inpatimit al extremului pe 4 roti .atat pe sosele cat si in afara lor (offroad).de curand am achizitionat un suzuki samurai .an fabricatie 1994.am cateva probleme legate de cutia de viteze.: *fiecare viteza ar trebui sa aiba locul ei fix. :F la mine nu e asa .tre sa caut dupa viteze .doar din cand in cand schimbatorul isi revine dar si atunci nu imi intra din treapta de viteza 3 in treapta 2 .intra dar trebuie efort si mai multe incercari :x .o alta problema ar fi urmatoarea :*grupul din puntea spate face un zgomot la viteza mai mare de 30 km /h.face exact cum face cutia de viteza la autobuzele vechi .suiera . :P merge si asa nu am avut probleme pana acum dar ma deranjeaza zgomotul .daca stie cineva ce ar trebui sa fac, rog sa imi dea raspuns.daca nu mai bine sa se abtina de la comentarii inutile.multumesc.

cine imi da niste raspunsuri ???din cate am inteles de la un domn din turda samuraiul are anumite secrete, chestii simple care unul priceput le rezolva in 3 minute .

 

<<raspunsul domnului din turda>> ``daca cumperi puntea spate de la mine in 2 minute iti rezolva si cutia de viteze , acolo e un secret!!!-cumpara ceva de la mine si iti rezolv si cutia .``

 

poate stie careva dintre voi secretul si mi-l destainuie si mie sa nu mai fiu nevoit sa ma rog de cel de la turda .MULTUMESC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutia de viteze si transmisia la suzuki samurai

 

Unde intra levierul in cutia de viteze e o bucsa si un surub limitator.Daca sunt uzate patesti ce ai povestit tu mai sus :grin:

Astept berea :ha: (glumesc)

Offroad Racing Romania-THE ORIGINAL since 2006

KAMIKAZE TEAM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutia de viteze si transmisia la suzuki samurai

 

Unde intra levierul in cutia de viteze e o bucsa si un surub limitator.Daca sunt uzate patesti ce ai povestit tu mai sus :grin:

Astept berea :ha: (glumesc)

 

bine dar rezolvarea ???nu ai zis-o ...cum o putea rezolva desteptul ala in cateva minute ????si moca pe deasupra ????eu nu as putea sa fac treaba aia ???in locul lui ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutia de viteze si transmisia la suzuki samurai

 

Scoate maneta de la schimbator si vezi surubul ala limitator sa nu fie rupt sau uzat.

Dureaza cateva minute :ha:

zici de surubelul ala mic care intra in creztatura de la nuca????sau nuca aia nu trebuie sa aiba crestatura.daca e ala ce sa ii fac???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutia de viteze si transmisia la suzuki samurai

 

Exact,daca se uzeaza surubul"6" ai joc mare in levier si nu mai nimeresti bine pozitia treptlor de viteze.

Ai si o bucsa care e intre cutia de viteze si nuca de pe levier si care daca e uzata apre si un joc pe verticala in levierul de viteze si deasemenea duce la pierderea preciziei schimbarii trepelor.

Daca desfaci o sa-ti dai usor seama ce e uzat.

Offroad Racing Romania-THE ORIGINAL since 2006

KAMIKAZE TEAM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutia de viteze si transmisia la suzuki samurai

 

cu cutia de viteza m-am lamurit .se poate rezolva cred eu .numai sa ajung acasa.acum sant in toiul examenelor.cu puntea spate cum ramane???e mult daca dau 150euro pe alta care nu face scandal???? :hm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare