Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Kaprun – un proiect Suzuki Samurai

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Re: Kaprun – un proiect Suzuki Samurai

Masina este la Cluj, urmeaza sa intre la tinichigerie si vopsitorie.
    Legat de motor ... le avem pe ambele si urmeaza sa luam o decizie.
    Bogdan,
    Facebook: Suzuki Restore

Comentariu

Interesant Proiectul ...Bafata in continuare sau spor la treaba !!

Comentariu

am vazut cateva fotografii si vreau se te felicit mi a placut mult
        http://forum.club4x4.ro/images/smilies/ico%20(31).gif

Comentariu

Apreciez mult realizarile tehnice dar asta nu mai e un Suzuki Samurai....Poate un Suzuki Frankenstein. :)
          Am impresia ca acest Franki mai mult a stat in garaj decat pe teren. Fara ofensa, eu vad altfel lucrurile...
          Adica - O masina Off-road functionala si o iesire saptamanala cu ea. Sper sa ne intalnim totusi pe un varf de munte la un moment dat ! :)

Comentariu

Stimate Marius - eu nu am vazut sa scrie Bogdan pe undeva ca ar fi o masina construita pentru a lua campionatul. Vad ca esti inscris pe forum de cateva luni si cateva mesaje asa ca nu stiu daca il cunosti pe Bogdan din alta parte, probabil nu, dar eu am vazut in teren aceasta masina. Este foarte competitiva , doar ca este facuta FOARTE CALITATIV si ESTETIC - nu este un ghem de tevi sudate ca sa darami pomii prin padure la iesiri saptamanale. Este un hobby construitul ei si cel mai frumos realizat din ce am vazut eu pana acum.
            Nu sunt trist - doar treaz...
            "Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

Comentariu

:) 2015 cu start din 2014 va fi anul in care Kaprun va primi atentie binemeritata. S-au adunat extrem de multe idei/tone de schite/propuneri ... si e musai sa le punem in practica. In plus , am uitat de ceea ce e cel mai important ... au crescut si copii.

Surprizele sunt multe, a mai aparut in peisaj un nou SJ 500 , un monstru supraalimentat Volumex, extrem de rapid si mai nou si un LJ80 o miniatura de teren de 600 kg destinata trialului.

Din pacate nu le putem face pe toate. :)
              Bogdan,

Comentariu

Salut, sper sa nu se supere cineva daca postez aici. Am vazut ca la un moment dat s-a discutat de montarea unui radiator de ulei cu flansa la filtru. Ma tenteaza sa fac modificarea asta la jimny cu motor g13bb. Ai finalizat montarea? Este pierdere de presiune a uleiului? Se pot da niste detalii? Daca nu ai finalizat partea asta a proiectului probabil ca voi deschide un nou topic, bineinteles dupa ce voi constata ca nu exista unul deja deschis. Multumesc!
                PS: Felicitari pentru proiect!
                Ultima editare de Preda George; 06.oct.2015, 12:34.
                Cauta! Nici albina nu gasaeste miere in fiecare floare!

Comentariu

Buna ziua din nou, promit ca in acest an voi fi din nou activ pe forum :).
                  Tot in acest an Kaprun va renaste.

Acest radiator de ulei se poate monta pe orice masina, bineinteles cu respectarea unor reguli.

Cateva idei:
                  - sunt standard pe motoarele supraalimentate, sau de competitie, avand ca rol racirea suplimentara a uleiului si de aici a motorului;
                  - functie de producator difera flansa de prindere dintre filtru si blocul motor;
                  - nu are nici un efect advers, practic vei avea in plus putin ulei;
                  - furtunele sunt sertizate de presiune medie (sa fie maleabile);
                  - radiatorul trebuie si el dimensionat fucntie de motor, la Samurai / Jimny este supersuficient si unul mic;
                  - teoretic usor de instalat;
                  - exista producatori celebri, gen Mocal sau Racimex, dar sunt sigur ca se gasesc si producatori locali f ok;

Numai bine.
                  Bogdan,

Comentariu

Nu o vinzi?
                    LJ70, ex Jimny, ex IMS M461

Comentariu

Un nou inceput. Kaprun a intrat din nou in sala de operatie:

- furtune frana Rally;
                      - revizie completa;
                      - ranforsaje suplimentare;
                      - probabil vopsea :);
                      Bogdan,

Comentariu

Procesare...
                      X

Sqreen | Runtime Application Protection