Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

compatibilitati piese samurai


suzimm

Postări Recomandate

sper sa nu se supere nimeni dar daca pt vitara vad ca e deschis un astfel de subiect,,,poate si pt samurai putem incerca un rezumat al compatibilitatilor

1.arcuri damas spate si telescopae dacie papuc,,,

audi a4b8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 897
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: compatibilitati piese samurai

 

Tamponul de la cutia de transfer cu cel de Dacie de la toba (cu toate ca nu recomand)

 

PS M-ar interesa piulitele de la roti daca stie cineva compatibilitati :h5

Viata e scurta si plina de KKT

Samurai 2002

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: compatibilitati piese samurai

 

se poate schimba prezoanele si piulite de dacie se ia putin la strung cu niste role zimtate din diametrul prezonului in partea zimtata ,dar trebuie putin luate si din conicitatea piulitelor asta si in functie de genti ,bucsile de damas potrivesc numai la cercei .

suzuki samurai 92

golf plus cross 08

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: compatibilitati piese samurai

 

Asa este! Am uitat sa precizez ca doar bucsile de la cercei.Se mai potrivesc si tampoanele limitatoare de cursa a arcurilor pe foi,tampoane ce vin prinse cu bridele care tin foile de arc prinse de puntea spate.

La arcuri se mai poate adauga cite o foaie de arc de la arcurile de Damas sau Dacia Papuc.

Jante de Aro in 5 prezoane.Cel mai des folosite ,cele tip JR (sau le mai spune tip Canada)

se poate schimba prezoanele si piulite de dacie se ia putin la strung cu niste role zimtate din diametrul prezonului in partea zimtata ,dar trebuie putin luate si din conicitatea piulitelor asta si in functie de genti ,bucsile de damas potrivesc numai la cercei .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: compatibilitati piese samurai

 

Tamponul de la cutia de transfer cu cel de Dacie de la toba (cu toate ca nu recomand)

:h5

 

 

Asta cu tampoanele mai bine nu, am folosit eu si se rup una doua, aveam tot timpul cate 5-6 in masina si le schimbam dupa fiecare urcare mai serioasa.

 

O solutie pentru prinderea a cutiei de transfer (cutia se prinde in 3 puncte - 2 in dreapra si sunt ok si una in stanga - asta se rupe cel mai des), care la mine a dat roade este o tija filetata, piulite cu frana si 2 tampoane de cauciuc (de la aerele conditionate - rozete) si 2 saibe mari (ca alea de telescop). Asfel este si o prindere solida si tampoanele permit miscarea sus-jos a cutiei. Tampoanele se pun unul intre urechea cutiei si prinderea de pe masina, si celalalt deasupra urechii cutiei. Am solutia asta de cateva aproape un an si cateva iesiri la activ.

Tampoane originale aduc reprezentantele Suzuki din tara, pretul nu e aberant, eu am 3 de rezerva noi noute ... scrie pe ele "made in japan"

 

 

 

Alte compatibilitati:

- faruri de golf 2,

- carburator si delcou de dacie, pusesem chiar si o aprindere electronica de dacie,

- la nevoie o pompa de benzina de Lastun ( nu radeti - ca cu ea am ajuns acasa de la Sibiu 200 si ceva de km) - face minuni.

- conducta de frana pe spate cea care leaga rotile intre ele (matiz sau tico)... nu mai tin minte, conectorii sunt la fel, lungimea trebuie stiuta.

- toba finala, am bagat elegant una de Ford Mondeo 1.6, parca era de acolo, sta cuminte langa rezervor si acum nici nu mai poate fi agatata de crengi.

 

daca mai imi aduc aminte mai scriu.

Best Regards

TOYOTA Hilux 2.4, D4D 4x4

SUZUKI Samurai 1.6, 8v 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: compatibilitati piese samurai

 

Dupa ce am inaltat-o din cercei, pe fata la mine s-ar fi potrivit amortizoare de Mercedes Vario , dar la vreo 3 mil bucata cat costau, am preferat Procomp pentru Samurai.

Suzuki Samurai Tin top 1,3 1994 - " Punisher "
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: compatibilitati piese samurai

 

:wink:Faruri de Lada 1200 ,stergatoare (bratele ) de Trabant ,semnalizatoarele cu pozitie din bara fata de Dacia 1300 ,stopurile de papuc pick-up sau Saviem intra in bara spate perfect,trebuie trasa separat lumina marsarier,suporti motor de Opel, cuplaj elastic ax volan de Dacia 1300

  • Like 1
:xVreau un Trabant nou !!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: compatibilitati piese samurai

 

Furtunele de frana de pe fata de la Daewoo Tico se potrivest in locul furtunelor de frana tot pe fata la Suzuki Samurai made in Japan. Pentru varianta fabricata in Spania trebuie construit suplimentar un adaptor care sa transforme mufa mama de pe furtun in tata, un fel de schimbare de sex. Mai mult cele de Tico sunt duble ca lungime si merg montate la masinile cu suspension lift.

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: compatibilitati piese samurai

 

Intr-unul din programele de piese pe care le am de la unul din furnizorii mei(nu dau nume sa nu se considere reclama) am o optiune care imi arata la ce alte masini se potriveste piesa respectiva,adica un fel de TEC-DOC.Nu aveti idee la cite alte masini se potrivesc piesele de Samurai, si nu numai.E drept ca multe din ele se potrivesc pentru si de la niste tipuri de masini si ani de fabricatie de mult disparute.Ideea este ca multe din piese sint interschimbabile intre Samurai, Jimy si Vitara.

Oricum, daca va intereseaza ceva anume, mai bine ma intrebati ca a-s umple topicul aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: compatibilitati piese samurai

 

Cautam mai demult brat de stergator de Samurai si intamplator am intrebat un nene mecanic,in varsta , s-a uitat putin la cel care era pe masina si mi-a zis--'Pai trabantul are sistemul asta de prindere'--Am fost la REMAT si cu 10 lei mi-au dat doua stergatoare complete

:xVreau un Trabant nou !!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: compatibilitati piese samurai

 

Intr-unul din programele de piese pe care le am de la unul din furnizorii mei(nu dau nume sa nu se considere reclama) am o optiune care imi arata la ce alte masini se potriveste piesa respectiva,adica un fel de TEC-DOC.Nu aveti idee la cite alte masini se potrivesc piesele de Samurai, si nu numai.E drept ca multe din ele se potrivesc pentru si de la niste tipuri de masini si ani de fabricatie de mult disparute.Ideea este ca multe din piese sint interschimbabile intre Samurai, Jimy si Vitara.

Oricum, daca va intereseaza ceva anume, mai bine ma intrebati ca a-s umple topicul aiurea.

 

pai zi-ne si noua te rog spliter-ul ala sau distribuitor, cum i-o fi zicand, montat pe puntea din spate de are 3 cai pentru distribuirea lichidului de frana la rotile din spate, cu ce e compatibil? :grin:

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: compatibilitati piese samurai

 

pai zi-ne si noua te rog spliter-ul ala sau distribuitor, cum i-o fi zicand, montat pe puntea din spate de are 3 cai pentru distribuirea lichidului de frana la rotile din spate, cu ce e compatibil? :grin:

ce ai patit la el? la mine nu mergea frina spate din cauza lui si am scos tot din el , respectiv un piston si un arc si acum am frina ca lumea . initial el are rolul de a intirzia frinarea pe spate pt. a frina fata prima data , dar probabil ca uzura pompei centrale si scaderea presiunii din circuit sa nu poata deschide aceasta supapa care duce la scaderea eficientei frine spate.

gill.s
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: compatibilitati piese samurai

 

placutele de frana ,,,ceva compatibilitati?

 

da de ce intrebi de compatibilitati la placute,nu gasesti????????

la orice vanzator de piese auto gasesti placute de frana cu preturi incepand de la 65 lei si chiar nu inteleg acest topic cu compatibilitati,nu exista piesa de samurai care sa nu poate fi adusa de firmele de piese auto,mai ales la frane ...

un segment foarte sensibil al oricarui automobil care de altfel este chiar vital,si eu am patit odata prin anul 1997 nu am gasit placute de frana la un Nissan Patrol si am apelat la unul ce punea ferodou pe placute si la o coborare pe un deal ( Mesteacan ) dupa o curba m-am intalnit cu o turma de oi si nu am mai putut opri la timp din cauza placutelor si am lovit usor vreo 4 oi dar ca norocul ca nu a fost ceva grav nici pt oi nici pt masina,asa ca mai gandestete daca vrei sa faci inventii la frana

tractari auto profi cu o vechime de peste 18 ani

tel 0744621055

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: compatibilitati piese samurai

 

@blavenstein

In privinta franelor iti dau dreptate , dar in ceea ce priveste utilitatea acestui topic... nu .

De exemplu , eu am cautat peste tot un cap de bara de pe partea dreapta de la Samurai si nu am gasit nicaieri.

As fi interesat daca exista o echivalenta la alta masina .

Asa arata :

Suzuki Samurai Tin top 1,3 1994 - " Punisher "
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: compatibilitati piese samurai

 

Undeva dupa prinz o sa ajung la birou, si acolo am informatiile care le doriti.Din nefericire nu au absolut toate reperele,sau nu toate se regasesc si la alte masini.Dar revin cu informatii, care sper sa va fie utile .:y

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: compatibilitati piese samurai

 

La samuraiul meu nu am gasit la absolut nici un magazin cablu de vitezometru care sa se potriveasca (partea ce intra in ceas este cu cleme nu cu filet la al meu...ca de altfel si la consamuraienii pe care i-am intrebat). Am sunat la un domn din sebes ce dezmembreaza samuraie, iar el mi-a spus ca la toate care le-a luat jos au fost cu cleme (ca si al meu)... mi-a trimis unul si se potriveste brici. Presupun ca are ceva compatibilitati...dar care?

Mersi.

PS.: pentru siguranta incercati sa modelati cablul de la vitezometru cat mai ferit de crengile ramase prin paduri de la domnii cu mustata(si caruta) ce se fac ca ploua cand trecem pe langa ei cu masinile:uameni

Suzuki Samurai 1.3

Yes, we can't !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare