Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Ce suspensie pun pe Samurai?


emilianno

Postări Recomandate

Ajutati-ma va rog cu niste sfaturi. Vreau sa schimb suspensia la Samuraiul meu.Ce amortizoare si ce arcuri pun pe el, de preferinta sa nu topaie prea rau ca am belele cu coloana :grin: .

Mut arcurile deaspura puntii sau le las sub punte?

Ce cercei pun? Am vazut unii in forma de bumerang, sunt ok?

Cat de mult o ridic?

:tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce suspensie pun pe Samurai?

 

Ajutati-ma va rog cu niste sfaturi. Vreau sa schimb suspensia la Samuraiul meu. Ce amortizoare si ce arcuri pun pe el, de preferinta sa nu topaie prea rau ca am belele cu coloana :grin: .

Mut arcurile deaspura puntii sau le las sub punte?

Ce cercei pun? Am vazut unii in forma de bumerang, sunt ok?

Cat de mult o ridic?

 

pentru a primi sfaturi pertinente specifica:

- ce vrei sa faci cu masina, pe unde o sa o folosesti preponderent

- ce asteptari ai de la ea.

- cu ce anvelope vrei sa rulezi

- ce buget ai pentru asta

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce suspensie pun pe Samurai?

 

Masina am luat-o special pentru "padure"( noroi,pescuit si vanatoare). I-am comandat deja niste anvelope Silverstone MT extreme pe 31. Sincer sa fiu nu stiu la ce sa ma astept de la masina, avand in vedere ca e primul Samurai pe care il am si in trecut am avut Pajero din poza mea de profil.

Vreau sa investesc in ea pentru inceput undeva la 3000 de euroi, iar asta include:

-trinichigerie, ridicat aripi, revopsit total si antifonat

-2 trolii (fata+spate) din care unul il am de la vechea masina, iar al doilea l-am comandat deja ( 350 euroi) si e de 6 tone.

-schimbat bari cu unele de "specialitate" ....nu am ales inca modelul

-proiectoare(4-6 buc)

-anvelopele mai sus amintite

-si sa vad cati bani imi mai raman pt suspensie(undeva la 700-800 euroi din calculele mele).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce suspensie pun pe Samurai?

 

Alternatorul de pe acest model este unul suficient de mare (fiind motorul diesel) nu te baga la schimbat, eventual pune o baterie de capacitate mai mare - recomand Optima Yellow.

Daca mergi pe 31 S Extreme, eu recomand reductii in punti, masina nu prea va mai avea "suflet" pe strada si in teren fara acestea.

Daca vrei ceva mai mult - reductii in reductor.

Motorul pe care il ai tu nu prea este un atu pt Samurai, multa lume criticandu-l pentru ca este destul de greu in comparatie cu benzina.

La suspensie recomand OME HD pentru ce vrei tu, este o alternativa buna, si masina este cat de cat comoda.

Multa bafta, asteptam vesti.

Bogdan,

Facebook: Suzuki Restore

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce suspensie pun pe Samurai?

 

Trecand peste chestiunea cu motorul eu te sfatuiesc sa-i pui foi mai lungi daca vrei sa simti diferente notabile fata de suspensia originala ... si puntile peste foi, asa cum este acum pentru ca pentru 31 nu ai nevoie sa ridici foarte mult masina. Poti sa folosesti foi de wrangler sau cherokee sau poti face unele autohtone. Rapoartele in transmisie trebuie schimbate ... in reductor sau in punti dar cel mai bine ... si.

Club Sportiv x3m

Valcea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce suspensie pun pe Samurai?

 

Asa spune-ne frate, ca vrei elicoidale.

Daca as fi in locul tau, as alege OME in aceasta perioada (acum depinde si cat esti dispus sa "investesti").

Cum zice zolameister , suspensia e pe locul 2 dupa revizia generala. Fara o suspensie buna nu poti ingreuna masina cu 2 trolii si bari si nu-i poti pune 31'.

Gandeste-te bine de la inceput ce vrei sa faci, oricum scoate repede rugina din ea, dupa care pune pe hartie ce si cum.

Bogdan,

Facebook: Suzuki Restore

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce suspensie pun pe Samurai?

 

cu Silversone 31 dieselu pierde foarte mult din putere spun din proaspata experienta urca panta dar cand ai nevoie de un plus de accelerare de unde dieselu moare-daca o vrei la extrem si vad ca da atunci trebuie neaparat sa umbli si la reductor si la punti sati recapeti din puterea pierduta din cauza cauciucurilor.-in plus o sa ai nevoie si de flanse ca virat la maxim atince arcurile si pacat de cauciuc

a si un mic amanunt Silverstone de 31 are 86cm in diametru deci masina trebuie bine inaltata ca daca nu o sati atinga peste tot aripa

-daca ai probleme cu spatele nu recomand arcuri prea extreme pentru ca te zguduie de nu te vezi cu arcuri mai pentru batrani nu merg cauciucurile de 31-deci trebuie bine gandita treaba-tot la SPOA am ajuns si e si mai ieftin

cu amortizoare noi cu bucse noi cu amortizor trail master la directie(pentru ca trebuie)+pitman arm+manopera la un meserias bun iesi la 500euro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce suspensie pun pe Samurai?

 

scuze am gresit e de 76-hahaha-de ce nu ma-i corectat?!-important e ca sunt foarte mari deci fara o inaltare calumea nu o sa mearga-si depinde si pe ce tip de jenti o pui -oricum Samuraiul necesita si inaltare si flanse+ca isi pierde mult din putere-dar pot spune ca Sillverstone e cel mai bun in offroad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare