Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Ghicitoare: Roata spate, nu-i tambur, nici sabot si nici in kit-ul de arcuri


mlucaciu

Postări Recomandate

Salutare,

 

M-am trezit si eu ca mi s-a blocat roata spate stanga. Nu era de vina rulmentul, nici sabotii, arcuri, etc...ci tija care distanteaza sabotii.

 

Mi-am zis: Asta e ! Se schimba ! Acuma insa..Ia-o de unde nu-i: se pare ca piesa asta nu intra in categoria de "consumabile" si nu e inclusa in nici un "kit de piese" de cumparat.

 

Sunt din Brasov, stiu doua locatii de dezmembrari Samuraie din zona, nici una nu are tija asta, zic ei ca o arunca la fier vechi ca n-au ce face cu ea :(

 

Si uite asa stau eu de doua luni cu masinuta pe butuci. Ultima speranta este sa gasesc pe cineva amabil sa mi-o deie, daca n-o aruncat-o deja.

 

Atasez poza tijei cu urmatoarea explicatie:

Tija indoita/rupta (nu se vede bine din poza) e cea din partea de sus a imaginii. Tija de jos legata de saboti e de la roata buna.

 

Daca o are cineva si doreste sa mi-o trimita, as fi foarte indatorat si dornic sa rasplatesc fapta buna :)

 

Va multumesc !

 

photo.thumb.jpg.c416575775cdf6e81eba760dfc86e6cc.jpg

"I always wanted to be somebody, but I should have been more specific." (Lily Tomlin)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ghicitoare: Roata spate, nu-i tambur, nici sabot si nici in kit-ul de arcuri

 

Din cate vad in poze e o teava cu filet interior si o tija filetata, ambele cu cate o furca la capat. Daca ai mijloacele necesare si te pricepi putin cred ca o poti face singur. Daca nu incearca sa o repari la un atelier auto. Eu am facut ceva asemanator (tija dintre pedala si pompa de ambreiaj, cu reglaj) si nu e chiar asa complicat.

Sau o fi cu autoreglare?

"Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva

incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ghicitoare: Roata spate, nu-i tambur, nici sabot si nici in kit-ul de arcuri

 

Daca o are cineva si doreste sa mi-o trimita, as fi foarte indatorat si dornic sa rasplatesc fapta buna :)

 

caut-o dupa cod suzuki: 00000A00241/00000A00242, 00000A00900/00000A00901

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ghicitoare: Roata spate, nu-i tambur, nici sabot si nici in kit-ul de arcuri

 

Din cate vad in poze e o teava cu filet interior si o tija filetata, ambele cu cate o furca la capat. Daca ai mijloacele necesare si te pricepi putin cred ca o poti face singur. Daca nu incearca sa o repari la un atelier auto. Eu am facut ceva asemanator (tija dintre pedala si pompa de ambreiaj, cu reglaj) si nu e chiar asa complicat.

Sau o fi cu autoreglare?

 

Da, ma gandesc ca ar fi usor de facut tija asta, insa experienta mea din pacate e limitata.

Sfatul este bun insa, daca nu gasesc o alternativa, probabil voi lua flexu si ciocanu....si ma voi minuna de ce-o iesi :)

 

Mersi

"I always wanted to be somebody, but I should have been more specific." (Lily Tomlin)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ghicitoare: Roata spate, nu-i tambur, nici sabot si nici in kit-ul de arcuri

 

caut-o dupa cod suzuki: 00000A00241/00000A00242, 00000A00900/00000A00901

 

Incredibil ! Pana si asta are un cod, sunt chiar uimit :)

 

Am gasit niste shop-uri in Rusia...dar mi s-ar parea ridicol sa comand din Rusia tija asta simpla.

Exista vreo solutie s-o gasesc in Romania ?

"I always wanted to be somebody, but I should have been more specific." (Lily Tomlin)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ghicitoare: Roata spate, nu-i tambur, nici sabot si nici in kit-ul de arcuri

 

Fa o comanda la UNIX pe original si ti-o aduc in maxim 7 zile (este autoreglajul pentru saboti ).

-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ghicitoare: Roata spate, nu-i tambur, nici sabot si nici in kit-ul de arcuri

 

Salut. Daca nu o gasesti,da-mi de veste.Eu am o galeata de tije si arcuri,dar sunt in Romania,(eu sunt in Spania). O sa vorbesc cu fratele meu sa caute una la fel si daca gaseste sa ia legatura cu tine .Lasa si tu un nr de tel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ghicitoare: Roata spate, nu-i tambur, nici sabot si nici in kit-ul de arcuri

 

Fa o comanda la UNIX pe original si ti-o aduc in maxim 7 zile (este autoreglajul pentru saboti ).

 

M-am uitat si eu la unix, la "setul de reglaje saboti", insa poza nu arata ca ar contine si tija asta, doar arcurile. Dar o sa ma duc sa intreb.

 

Mersi.

"I always wanted to be somebody, but I should have been more specific." (Lily Tomlin)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ghicitoare: Roata spate, nu-i tambur, nici sabot si nici in kit-ul de arcuri

 

Salut. Daca nu o gasesti,da-mi de veste.Eu am o galeata de tije si arcuri,dar sunt in Romania,(eu sunt in Spania). O sa vorbesc cu fratele meu sa caute una la fel si daca gaseste sa ia legatura cu tine .Lasa si tu un nr de tel.

 

Mersi mult, foarte incurajator. O sa-ti dau un PM daca nu gasesc pe comanda.

 

(Ce fraier am fost eu ca n-am intrebat pe forum mai devreme...)

"I always wanted to be somebody, but I should have been more specific." (Lily Tomlin)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ghicitoare: Roata spate, nu-i tambur, nici sabot si nici in kit-ul de arcuri

 

Nu ti-am spus sa te uiti in programul on-line ,ci sa comanzi la ei pe ORIGINAL (sau la un magazin de piese care lucreaza cu programul UNIX).Daca nu, vezi AlPadrino sau Razvan de la GTC auto imposibil sa nu aibe prin fiarele lor !

-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ghicitoare: Roata spate, nu-i tambur, nici sabot si nici in kit-ul de arcuri

 

Si eu am problema asta dar la mine s-a rupt in doua efectiv acea tija distantoare si angrenata in miscarea rotii a "masacrat" si un arc si placuta metalica (in mijlocul pozei tale).

 

Eu am scos piesele facute praf din roata dupa ce s-a intamplat minunea (facea un zgomot infernal roata) dar meg in continuare cu masina bine merci, doar ca nu mai am frana de mana.

Si eu am cautat-o peste tot dar fara succes. Pe site-urile marilor distribuitori de piese nu exista. Oricine stie (sigur) de unde o putem cumpara sa ne spuna si noua :tk

 

Uite cum arata a mea:grin: http://forum.club4x4.ro/showthread.php?54907-compatibilitati-piese-samurai&p=790792&viewfull=1#post790792

Samurai '88 - in (vesnice) pregatiri :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ghicitoare: Roata spate, nu-i tambur, nici sabot si nici in kit-ul de arcuri

 

Si eu am problema asta dar la mine s-a rupt in doua efectiv acea tija distantoare si angrenata in miscarea rotii a "masacrat" si un arc si placuta metalica (in mijlocul pozei tale).

 

Eu am scos piesele facute praf din roata dupa ce s-a intamplat minunea (facea un zgomot infernal roata) dar meg in continuare cu masina bine merci, doar ca nu mai am frana de mana.

Si eu am cautat-o peste tot dar fara succes. Pe site-urile marilor distribuitori de piese nu exista. Oricine stie (sigur) de unde o putem cumpara sa ne spuna si noua :tk

 

Uite cum arata a mea:grin: http://forum.club4x4.ro/showthread.php?54907-compatibilitati-piese-samurai&p=790792&viewfull=1#post790792

 

Dupa cum spunea nelucry, piesa exista, pe original; trebuie doar cautata de cineva care stie sa gaseasca :) Pe mine m-au ajutat cei de la Suzuki Arinovis Bv. Va veni pe comanda din Germania si costa cam 30 euro.

 

Intortocheate-s caile...dar se rezolva pana la urma !

"I always wanted to be somebody, but I should have been more specific." (Lily Tomlin)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ghicitoare: Roata spate, nu-i tambur, nici sabot si nici in kit-ul de arcuri

 

ma bucur ca ai rezolvat problema.... dar 30euroi pt o bucatica de fier filetat?!?!?:uameni.... bine ca am aflat cat costa ca sa nu ma mai omor cu cautatul :ha:

Samurai '88 - in (vesnice) pregatiri :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ghicitoare: Roata spate, nu-i tambur, nici sabot si nici in kit-ul de arcuri

 

Pai daca pui 10-30% (nu zic mai mult) adaosul dealerului si curierul din Germania pina la noi, ajungi la pretul corect al piesei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare