Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Zgomot metalic punte spate la viraj stanga la 90 grade Suzuki VItara 2.0 v6 benzina

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Zgomot metalic punte spate la viraj stanga la 90 grade Suzuki VItara 2.0 v6 benzina

Salutare tuturor.Am si eu o Suzuki Vitara 2.0 v6 benzina an 1996 si cum am scris in titlu la viraj mai brusc stanga se aude un trosnet metalic la puntea spate
    Am ridicat masina pe elevator si nu am gasit nimic sa bata rulmentii ok ,bucsile ok .
    Rog cunoscatorii sau cei care au mai avut probleme sa ma ajute cu niste sfaturi ,solutii.
    Multumesc anticipat
    Ultima editare de petricaiancu; 09.apr.2019, 20:24.

suzuki vitara 2.0 v6
    vw jetta 1.6

Ai vreun fel de blocant pe spate? Daca ai autodeblocant gen LockRight, e normal sa se mai auda, uneori mai tare, alteori mai incet, si depinde si de ce ulei pui (mai gros, se aude mai purtin)
    Daca nu ai, demonteaza diferentialul, si vezi daca nu sunt pinioanele busite (Uleiul l-ai schimbat? Ai bucati metalice pe magnetul busonului?)

Ca sa-l scoti sa te uiti la el, nu e mare filozofie
    Atentie. Daca ajungi sa-l desfaci de tot, procedeul de reglaj al diferentialului e mai complicat, si atentie mare si la cuplul de strangere a suruburilor (eu am patit-o, a umblat cineva acolo si mi s-au desfacut suruburile :(( ). Gasesti pe Youtube cum se face, si in Manualul de service cat sa fie jocurile si cuplurile.
    Suzuki Grand Vitara 2.0 16valve 1998
    0745-009633
    cristianhaulica@yahoo.com

Comentariu

Nu am nici un fel de blocant ,e original grupul de cand am luat-o ,n-am umblat la el.
      Am scurs intre timp si uleiul din diferential si nu era nimic pe magnetul busonului iar in ulei nu era nimc metalic cel putin vizual.
      Ce ulei recomandati sa pun in diferentiale spate -fata si in cutia manuala si in cea de transfer

suzuki vitara 2.0 v6
      vw jetta 1.6

Comentariu

Procesare...
      X

Sqreen | Runtime Application Protection