Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Vitara 93 1,6 8v cutie automata in 3 viteze

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Vitara 93 1,6 8v cutie automata in 3 viteze

Am achizitionat recent Vitara 1.6 8v, automata in 3 viteze.
    Masina arata bine, rugina putina, motor ok. Singura problema/ neplacere ar fi functionarea cutiei de viteze la rece: nu schimba in 2- 3 la accelerare. Se tureaza dar nu schimba vitezele.
    Toate astea dureaza pret de 10-15 min, sau 1,5-2 km.
    Dupa asta, schimba perfect, ca si cum nu ar avea nici o problema.
    Ieri am schimbat uleiul in cutie, fara a schimba si filtrul, pentru ca filtrul comandat (pe serie sasiu)nu avea nici o treaba cu cel data jos de pe masina. Dupa mai multe cautari, am gasit filtrul original, dar care ajunge in 7-10 zile. Solutie mecanicului a fost sa spele si sa sufle filtrul vechi si sa-l puna la loc.
    S-a simtit o mica imbunatatire, dar tot nu schimba cum trebuie.
    Si acum vine intrebarea:
    Inafara de schimbarea filtrului si un nou schimb de ulei (ca asta e!) credeti ca mai pot fi si alte probleme?
    Orice idee sau solutie este binevenita!
    Multumesc!
    Ultima editare de Mauru; 24.iun.2020, 18:32.

O fi obosit convertizorul....
    La rece, uleiul din cutie are presiunea mai mica si probabil ca de-aia schimba mai greu, dar dupa ce se incalzeste putin, ii mai creste presiunea si incepe sa schimbe normal vitezele...
    Trebuie sa gasesti un atelier specializat in cutii automate si sa stabileasca ei care-i problema.

Comentariu

Multumesc Astral!
      Daca stie cineva un atelier specializat... ?

Comentariu

Postat în original de Mauru Vezi post
        Multumesc Astral!
        Daca stie cineva un atelier specializat... ?
        Google mi-a indicat ceva :

Fișiere atașate

Comentariu

Am vorbit la Abdul, dar nu repara cutii automate iar baietii de la Auto Shift nu se ocupa de cutii “asa vechi”. Totusi au zis sa merg pana la ei sa verifice nivelul uleiului in cutie, ca asta e tot ce pot sa faca!
          Am amintit de convertizor, dar au zis ca este exclus, cica ar avea alte simptome... mult mai grave!
          Oricum, m-au încurajat maxim: daca nu e uleiul, e gata cutia!
          Am sa incerc si la altii.
          Multumesc inca o data.

Comentariu

Procesare...
          X

Sqreen | Runtime Application Protection