Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Norma poluare Vitara


nel

Postări Recomandate

Re: Norma poluare Vitara

 

Cel mai sigur vei afla la RAR,s-au intamplat cazuri cand masina a fost adusa din Germania si omu' credea ca este euro 2 si...tzeapa...

 

Asa este, eu sunt unul din aceia cu tzeapa!! Am luat masina din Germania cu E2 scris in talon, inmatriculata in 94, fabricata in 93(?) si RAR-ul spune ca e E1!! Exista insa posibilitatea de a cere consultanta la RAR, dai datele masinii si ei iti spun ce si cum. Problema e ca poate sa dureze ceva si nimeni nu-ti retine (dealru') masina la nesfarsit. Deci atentie mare ... rabdare multa ... merita, sunt sume frumusele in joc.

Nissan Terrano II SGX - 2.4i - 1994- SWB - Strajerul

NISSAN DRIVER

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator rares

Re: Norma poluare Vitara

 

aloha. vitara mea este din 1992 si in talonul nemtesc ii euro2. la RAR surpriza: NON EURO; respectiv o taxa de inmatricularae tripla.

Acum sper sa o recuperez daca apar ceva modificari de lege.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Norma poluare Vitara

 

Aceeasi situatie ca si rares la mine. Vitara 92 (mi-au zis ca e 91) NON EURO. Eu am luat-o drept E1, dar se pare ca trebuie sa scot 1300 si ceva de euro acum pt taxa.

Nu trage Dom' Semaca! Sunt eu... Bozolica!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Norma poluare Vitara

 

nu stiu pe la ce rar-ri ati mers ,dar din proprie experienta va spun un lucru sigur: daca in brief-ul de germania scrie ca masina este euro 2 sau 1 (ci nu d2 sau d.x)asa va fi! asta cu conditia ca motorul sa fie cel original(sau acelasi cod).pot aparea probleme in cazul in care masina are trecuta ca norma euro2 in brief,ulterior s-a schimbat motorul (tot cu unul euro 2)atunci rar-ul nu-l i-a in consideratie! doar in cazul asta!

mai exista cazul in care pe masina s-a montat catalizator euro 2 de ex; in cazul acesta trebuie mentionat in brief ca s-a facul modificare si ca masina corespunde standardelor euro 2 si trebuiesc pastrate hartiile doveditoare (eliberate de Dekra ) unde sunt trecute tot felul de masuratori de noxe,etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Norma poluare Vitara

 

am avut multe masini care au avut scris in brief euro 2 sau e2 si au iesit noneuro.dar defapt,ele au fost noneuro si modificate ulterior e2 sau euro 2.daca au fost original scoase cu e2 cu cifra 14,iasa minim euro 1.poate si euro 2.daca au iesit(original)cu euro 2 in brief,iasa euro 2.samurai si vitara,inainte de 94,95%iasa euro 1(93 si 94).cam inainte de 93 toate iasa noneuro.sunt si din 93 noneuro.am avut si din 94 noneuro.am avut din 94 euro 2.cam dupa 95 toate au euro 2,dar mai sunt in 95 si euro 1 dar mai rar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Norma poluare Vitara

 

Salut!

Aceeasi situatie si la mine-Vitara `96 E2 in brief si euro-1 in rar.Era acolo unu` cu un mercedes din `89 ,in brief scria euro2 iar astia l-au scos non euro!Cum e posibil?-Cica in `89 nu exista euro2.Cum nu exista daca scrie in talonul german?

Or fi nemtii atat de prosti sa dea norme supraevaluate sa nu plateasca taxe mari amaratul ala cu mertzanu`?

Cand isi fac nemtii ITP-ul dau si ei spaga pentru noxe?

Traiesc cu speranta ca va veni o vreme in care parlitul care isi ia o rabla din afara si o carpeste in garaj cu autogenul nu va fi obligat sa plateasca spagi de sute de euro pentru un lucru pe care altii il rezolva cu un telefon sau apasand ceva "butoane".

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Norma poluare Vitara

 

mercedes in 89 chiar ca nu prea e euro 2

am patit si eu cazuri cu masini euro2 in brief si non euro sau euro1 la rar

insa partea interesanta m-i s-a intamplat in germania. am cumparat 2 masini de la un parc si mai aveam nevoie de una, in parc era un golf 3 din 92 la care nu scria norma de poluare in brief.i-am explicat dealerului ca nu pot cumpara decat masini cu euro2 in brief, omul s-a oferit amabil sa rezolve problema.mi-a explicat ca pt 100 de euro imi aduce brieful completat cu ce euro vreau eu,si asta nu la imprimanta lui ci la rar-ul lor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Norma poluare Vitara

 

si ce te incalzeste ca iti scrie euro5 cu 100 de euro?ca tot noneuro iasa!!! :ha: vitara aia din 96 e imposibil,dar imposibil sa iasa euro 1!!!1trebuie sa faci circ neaparat!!!doar in cazul in care are motorul schimbat.astia te f..cum vreu ei.gunoaiele dracului cu RAR-ul lor cu tot.isi bat joc de mii de romani.si ce daca a fost noneuro si neamtul i-a montat catalizator si e modificat in brief euro 2.nu e euro 2???daca iasa si noxele de euro 2clar.nu-i intereseaza.tot noneuro ti-l baga.Romania,te iubesc,dar esti o tara de rahat.asta e!oricum,eu unul prefer sa stau inglodat pana-n gat in cacat in tara mea decat sa stau in puf si aur in alta tara.sunt Roman si imi iubesc tara!dar cei ce ne conduc isi cam bat joc de noi,cei care le umplem buzunarele cu lovele.R U S I N E ,Romania.mor de nervi!uite ce frumos joaca Clujul si ne bat macaronarii!E numai nedreptate in tara asta.se confirma!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Norma poluare Vitara

 

Si a mea e cu cifra 14 si pe brif E2 an 05 1994,probabil ca o sa iasa euro1 dupa cum zici :uameni .Am adus si eu un Mercedes 124 diesel fabricat 91 pe brief este Euro2 si la RAR non_euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare