Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Despre jante si anvelope la Vitara

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• dcosmin
    a răspuns
    Re: Despre jante si anvelope la Vitara

Oricum cu cat e janta mai lata cu atat trage mai greu de ele. Pe un 8 j are merge de strada 255 60 15 sau 235 75 15 un AT . Eu am 235 75 15 pe 7j si cred ca e ideal. Totusi se simt un pic mai greoaie fata de 205 de exemplu.

Lasă un comentariu:

• roly
    a răspuns
    Re: jenti/anvelope vitara

Postat īn original de bogdan013ro Vezi post
    daca am jante de J7 pot sa imi pun cauciucuri de 205\70\15??
    Poti pune de la 195 pana '31 chiar mai mult, eu am 31 pe 7j fara probleme.
    Pentru 205-le tale jantele potrivite sunt de la 5.5 - 7.5J

Lasă un comentariu:

• baghy
    a răspuns

Da. Jantele au cam 18 centimetri latime. Gumele putin mai mult.

Lasă un comentariu:

• adamu
    a răspuns

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Imagine066.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	145,5 KB 
ID:	863090Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Imagine065.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	145,4 KB 
ID:	863091eu am pus zeci de seturi de gume de 205 pe jante de 7 j.merg fara probleme.si acum am un set de jante 7 j si cu gume de 195/80R-15 ai aici poze sa vezi cum arata...de la 195 pana la 225 poti sa pui orice!

Lasă un comentariu:

• bogdan013ro
    a răspuns

daca am jante de J7 pot sa imi pun cauciucuri de 205\70\15??

Lasă un comentariu:

• pasek
    a răspuns

am promis poze
    Fișiere atașate

Lasă un comentariu:

• pasek
    a răspuns

Nu vreau sa o modific neaparat... ideea era sa creez un plus de spatiu pentru anvelopa ( dupa cum am spus anvelopa intra dar spatiul ramas este de 2-3 mm). 235-urile vreau sa le pun din mai motive :
    - cu actualele cauciucuri 255/50/17 directia mi se pare ca merge un pic cam greu
    - confort in masina - ma gindesc ca niste anvelope inalte mai atenueaza din rigiditatea suspensiei
    - motive estetice
    - daca tot am dat banii pe noile jenti..... :)

Lasă un comentariu:

• AdrianZUZ
    a răspuns

Postat īn original de pasek
    O sa pun poza promit ! O alta intrebare: pentru suspension lift de 1.5 - 2" este suficient de pus distantierele la arcuri sau trebuie neaparat si distantiere la telescoapele fata ( strut spacers?). Mentionez ca am telescoape stock.( Bilstein). Are cineva de vinzare un kit din acesta ?
    Multumesc
    Orice strungar iti face un KIT ... material sa aiba!
    Jantele sunt prea late!
    Anvelopa este prea mare ptr 1,5-2"!
    Daca nu iesi din forestiere de ce vrei sa o modifici?!

Lasă un comentariu:

• pasek
    a răspuns

O sa pun poza promit ! O alta intrebare: pentru suspension lift de 1.5 - 2" este suficient de pus distantierele la arcuri sau trebuie neaparat si distantiere la telescoapele fata ( strut spacers?). Mentionez ca am telescoape stock.( Bilstein). Are cineva de vinzare un kit din acesta ?
    Multumesc

Lasă un comentariu:

• allroad
    a răspuns

Pune si tu o poza cu jantele!
    Multumesc

Lasă un comentariu:

• pasek
    a răspuns

Multumesc de raspunsuri. Am incercat azi jentile cu cauciucurile unui amic; Matador 235/75/15 si vin cam la limita. Am incercat la viraj maxim pe loc si nu atinge dar distanta intre anvelopa si aripa este de 2-3 mm. Nu o sa bag masina la offroad ci doar pe drumuri forestiere in cel mai rau caz (cam 20% din total kilometri), cind merg la pescuit. Nu are nici un fel de inaltare dar in viitor o sa-i fac un suspension lift de 1.5 ". Nu prea imi place cum se vede coama anvelopei fata de janta; parce e mai ingusta decit janta si nu stiu cum va afecta tinuta de drum. Sint cam in cumpana.... Nici nu stiu ce cauciucuri sa iau, iarna, vara, si vara si iarna... Acum pe masina am jenti de 17" cu anvelope General 255/50/17 care mi se pareau misto inainte de a le vedea pe astea noi cu cauciucurile Matador... By the way, jentile pe care le-am luat sint LIOHO PARIS DAKKAR 8j5 15 et -28. N-am auzit de firma asta dar arata OK si sint super bine intretinute.

Lasă un comentariu:

Vizitatorul a răspuns

daca nu ai bodylift cel putin de 5cm.nici o sansa
    eu am de 5cm si merg la fix gumele de 235/75/15 si am si jante late
    la vitara nu ai arcuri cu foi cercei si alte minuni,si daca ai bodylift e ok
    eu am gumele de 2 sapt ,am fost la 3 ture de off,si sunt de vanzare,pt ca imi iau simexuri de extrem
    pretul e 300lei /buc ,gumele au 200km
    gumele nu sunt zgomotoase pe asfalt si isi fac treaba bine si in teren
    dar merg doar daca ai body de minim 5cm,daca vrei am kit de 5cm,200lei

Lasă un comentariu:

• florum
    a răspuns

235/75 merg bine pe jante de 7'' sau maxim 8''

pentru jantele tale ar trebui minim 30/9,5

Lasă un comentariu:

• pinti
    a răspuns

cred ca nu or sa intre 235 decat daca sa iei ceva model de strada dar nici asa nu cred daca nu ii pui niste cercei mai mari si ii tai din bara fata si coltul de la prag iar daca vrei profil simex nici vorba.
    eu am cercei mai mari(daca vrei mai am un rand) foi intarite si telescoape mai mari si am pus 205/75/15 simex si am taiat iar la flexari maxime cu volan virat este la limita

Lasă un comentariu:

Vizitatorul a răspuns

cred ca iti vor freca un pic. Asa ca probabil va trebui sa folosesti un pic flexu'.

Lasă un comentariu:

Procesare...
X

Sqreen | Runtime Application Protection