Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Compatibilitati piese pentru Vitara


lucic

Postări Recomandate

Cautand in stanga si in dreapta ba o piesa ba alta, m-am intrebat daca nu cumva sunt piese destinate altor tipuri de masini care insa, se potrivesc perfect pe Vitara. M-am gandit ca ar fi util un astfel de topic in care fiecare sa scrie cu ce piesa de la ce masina a inlocuit piesa originala de pe vitara lui (care fie nu se mai produce, fie are un pret ...... indecent de mare.....) si rezultatul inlocuirii sau micile ajustari necesare pentru a realiza potrivirea.

 

 

 

Momentan eu caut sa imi inlocuiesc chederele exterioare de la usi.Am intrebat in zona la mai multe magazine de piese auto si fie nu aduc, fie au preturi ( 300 lei x cate bucati ai nevoie ).Second .... nu as pune chedere ... din alea am in dotare :D.....O sa vad de unde pot taia o bucata mica de cheder ... sa nu imi intre apa ..... si cu ea sa mai vizitez odata magazinele sa vad ce gasesc si de la ce masina .... la pret rezonabil (nu ma astept sa fie 1 leu bucata dar nici 300 bucata .... sa fim seriosi!).

 

 

(Imi spunea fostul proprietar al masinii mele, care imi e amic, ca, dupa ce a schimbat telescoapele spate a vazut ca sunt identice cu cele de dacia break; personal nu am apucat sa verific deci nu luati de buna.)

SUZUKI VITARA 1992
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 78
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Compatibilitati piese pentru Vitara

 

:g

 

Chedere usi fata - Dacia 1300, si dupa cum am observat, merg si la usile spate (Vitara LWB) - sub 50 lei perechea luata din targ (eu le-am inlocuit deja pe fata)

 

Cheder hayon - Dacia Break - 10 - 20 lei

 

Pompa de benzina - Dacia Solenza (si cred ca si de Logan); am schinbat-o eu, fara a avea nevoie de modificari la conexiunile electrice - 350 lei, Bosch, noua, cu garantie, si merge brici. Cei de la B & S Motors mi-au cerut 430 EUR fara TVA, pe motiv ca o aduc direct din Japonia. Am ales-o in final pe cea cumparata din Berceni, de la magazinul de piese de Dacie.

 

Prezoane roti + piulite - eu am folosit de Honda CRV, dar cred ca merg de la majoritatea japonezelor. Atentie insa ca difera la lungime (cele de Accord nu erau bune, fiind prea scurte)

Suzuki Vitara JLX 1,6 16v LWB - ZUZA

Skoda Fabia Combi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Compatibilitati piese pentru Vitara

 

A inceput sa imi scartzaie roata stanga fata .... am banuit ca e de la frane .... BINGO! ... dupa ce am dat jos roata si apoi etrierul am vazut , cu tristete de altfel, ca de la facerea ei .... probabil ...sau oricum de foarte multa vreme ...pe acolo nu a mai trecut neam de mecanic.Asa ca am purces la o curatare locala a etrierului blocat si acum e "peticita" situatia.

Bilant:

Am nevoie de pistoane de etrier ca daca cel stang e in stare jalnica nu cred ca cel drept e in stare mai buna si placute de frana( lichid frana stiu ca e dot 3 dar asta nu se pune la cheltuiala generala)

 

Interbari:

In afara de cele originale stie cineva compatibilitati la sistemul de franare de la alte masini ( in speta ma dor mai tare, deocamdata, pistoanele de etrier)

Am intrebat si am aflat ca ar fi setul de placute frana cam 120-140 lei.Nu am crezut ca pistonasele sunt atinse de "filoxera" asa ca la ele nu am intrebat cat costa .... deci nu am habar.

M-am uitat lung si la furtunasele de la sistemul de franare ...... si tare m-ar interesa cat e o pereche, sau de la ce alta masina s-ar potrivi? .... ca nu le vad bine .....le vad un pic cam ridate......

SUZUKI VITARA 1992
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Compatibilitati piese pentru Vitara

 

 

Interbari:

In afara de cele originale stie cineva compatibilitati la sistemul de franare de la alte masini ( in speta ma dor mai tare, deocamdata, pistoanele de etrier)

Am intrebat si am aflat ca ar fi setul de placute frana cam 120-140 lei.Nu am crezut ca pistonasele sunt atinse de "filoxera" asa ca la ele nu am intrebat cat costa .... deci nu am habar.

M-am uitat lung si la furtunasele de la sistemul de franare ...... si tare m-ar interesa cat e o pereche, sau de la ce alta masina s-ar potrivi? .... ca nu le vad bine .....le vad un pic cam ridate......

 

Salutare din nou!

Nu ca m-ar da banii afara din casa, da cand vine vorba de frane prefer sa nu ma joc. Cauta la Unix (nu se poa sa nu ai prin oras, daca nu uita-te pe net la site-ul lor) si vei gasi furtune de frana (fata, spate, noi, pana in 50 lei buc), placute de frana (astea sunt mai scumpe), seturi de reparatie (garnituri) pt etrieri si cilindri de spate, la preturi intre 20 si 50 lei/set. Etrieri intregi, noi, gasesti la ei cu cca 300 lei/buc, dar nu cred ca e cazul.

De pistonase de frana nu stiu ce sa-ti spun; vezi insa daca nu ai cum sa te uiti peste "gard" in Ungaria, pe site-ul celor de la Suzuki. S-ar putea sa fii norocos. Eu am inlocuit ambele pistonase in februarie si la vremea aia cei de la reprezentanta - B&S Motors - mi le-au adus (surprinzator) la un pret de nimic: 5 lei buc, fara TVA - de atunci pastrez factura si devizul lor ca amintire. Ale mele erau asa de corodate, ca ma mir cum a mers cu masina cel care a avut-o inaintea mea, si i-au mai si tinut franele.

 

Bafta, ca succesu' presupune multa munca!

Suzuki Vitara JLX 1,6 16v LWB - ZUZA

Skoda Fabia Combi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Compatibilitati piese pentru Vitara

 

Multumesc soso-bum, dar nu mi se potrivesc ca si eu am vitara lunga.

 

Am cautat in oras placute de frana si am gasit la 90 lei setul, dar am intrebat si de pistonase pentru etrier fata ocazie cu care am aflat diferenta dintre cei de vitara scurta si lunga: vitara scurta are 48 mm, vitara lunga 54 mm.Nimeni nu aduce , nimeni nu are, nu am strungar care sa imi faca.AJUTOR! daca aveti vreo idee, ca daca tot ma "murdaresc pe maini si imi iau si garnituri (setul l-am gasit la 42 lei toate garniturile pentru un etrier) macar sa schimb si pistonasul ca sa am pace ..... muuult timp de acum incolo......

SUZUKI VITARA 1992
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Compatibilitati piese pentru Vitara

 

Multumesc soso-bum, dar nu mi se potrivesc ca si eu am vitara lunga.

 

Am cautat in oras placute de frana si am gasit la 90 lei setul, dar am intrebat si de pistonase pentru etrier fata ocazie cu care am aflat diferenta dintre cei de vitara scurta si lunga: vitara scurta are 48 mm, vitara lunga 54 mm.Nimeni nu aduce , nimeni nu are, nu am strungar care sa imi faca.AJUTOR! daca aveti vreo idee, ca daca tot ma "murdaresc pe maini si imi iau si garnituri (setul l-am gasit la 42 lei toate garniturile pentru un etrier) macar sa schimb si pistonasul ca sa am pace ..... muuult timp de acum incolo......

 

Nu te juca cu franele. Mai bine iei legatura cu cei de la http://www.frine.ro si le trimiti etrierii ca sa face ei o revizie completa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Compatibilitati piese pentru Vitara

 

Multumesc pentru idee.Intru sa vad ce servicii imi ofera.

 

Nu ma joc cu franele pentru ca am invatat pana acum .....nu e greu de urnit acaretul ....e greu de oprit .....

 

Nu ar fi prima data cand lucraz la frane.

 

Caut pistonasele pentru etrieri fata ca sa pot sa fac o treaba asa cum trebuie.

SUZUKI VITARA 1992
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Compatibilitati piese pentru Vitara

 

filtrul de ulei este cel clasic de dacie. personal numai de dacie folosesc dar prefer tipul mare

daca ai noroc stiam o vitara lunga la dezmembrat. ma interesez pentru etriere

SUZUKI VITARA 1,6 8 V -1991

VW GOLF 1,6 16 V -2002

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Compatibilitati piese pentru Vitara

 

daca nu ai reusit inca sa rezolvi nimic atunci te ajut si eu in felul urmator

trimiti un pistonas la mine la cluj iti cumpar material dau la strug sa le faca dupa care se rectifica sa fie suprafata de contact perfecta,asa am facut la a mea si de un an imediat nu am completat de loc in borcan lichid de frana

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Compatibilitati piese pentru Vitara

 

Am sunat la B&S Motors.....foarte cumsecade, amabili, aduc ce imi trebuie ...... dar .... am declinat.

Pai la pretul la care imi aduc ei pistonasele .... ma gandesc sa imi iau etrieri noi noutzi, macar ma stiu intr-o parte.

Au cerut 142 (una suta patruzeci si doi) lei pe una bucata pistonas..... asta in conditiile in care etrierul complet e cam 300 , 300 si ceva (evident ca nu comandat la ei) ...... in fine, ma abtin de la alte comentarii..... ca se deduc .....

 

Asadar deocamdata sansa mea ramane un nene strungar care sa imi croiasca pistonasele.

 

Stiu ca difera de la vitara scurta la cea lunga (diametrul pentru cea scurta e 48 mm si la cea lunga e 54 mm si cred ca si lungimea). Eu am vitara lunga.Momentan caut un pistonas vechi si uzat .... care sa il pot duce de model la un strungar sa vedem ce poate construi.

Daca are cineva si ar putea face o donatie de pistonas uzat as avea model.

Mi-e incomod sa iau de pe a mea ... pentru ca o folosesc ca masina de zi cu zi. Daca nu gasesc model .... o sacrific cateva zile si iau de la ea.

SUZUKI VITARA 1992
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Compatibilitati piese pentru Vitara

 

Baieti buni, astia de la B&S Motors...

 

Vor sa isi scoata banii din nimic, iar acesti bani sa umple eventual golul creat de marea "vacanta" care li se petrece prin showroom si de campionatul de table in plina desfasurare din service...

 

Oare, cand s-au uitat ultima oara pe fereastra, nu au observat ca sunt, totusi, tot in Romania?!

Suzuki Vitara JLX 1,6 16v LWB - ZUZA

Skoda Fabia Combi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Compatibilitati piese pentru Vitara

 

Baieti buni, astia de la B&S Motors...

 

Vor sa isi scoata banii din nimic, iar acesti bani sa umple eventual golul creat de marea "vacanta" care li se petrece prin showroom si de campionatul de table in plina desfasurare din service...

 

Oare, cand s-au uitat ultima oara pe fereastra, nu au observat ca sunt, totusi, tot in Romania?!

 

Lacomia este mare in zona , vor sa se pricopseasca toti astia cu showroom-urile! :uameni

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Compatibilitati piese pentru Vitara

 

lucic,daca nu reusesti si vrei uite numarul meu de telefon 0763630114

ma suni si eu te rezolv in maxim 3 zile,daca se misca cei de la curierat asa cum s-au miscat anul trecut:ha:

pret concret nu pot sa iti zic ca nu stiu cam cat este bara de 60mm inox dar daca i sa fie ma interesez si am sa iti zic si aia la telefon

lucic ATENTIE nu e de ajuns sa le strujeasca bine TREBUIE rectificate,este foarte important

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Compatibilitati piese pentru Vitara

 

Salutare din nou!

Eu am inlocuit ambele pistonase in februarie si la vremea aia cei de la reprezentanta - B&S Motors - mi le-au adus (surprinzator) la un pret de nimic: 5 lei buc, fara TVA - de atunci pastrez factura si devizul lor ca amintire.

 

Daca reusesc sa lipesc si atasamentul cu copia dupa devizul celor de la B&S Motors, veti vedea ca nu am mintit in legatura cu pretul pistonaselor. Da' acum, daca veti vedea si alte preturi ciudate pe acolo, treceti si voi cu vederea... Daca nu ar fi fraieri, cum ar mai trai reprezentantele? Si daca nu din propriile greseli, atunci de unde sa invete omu?:ga

Suzuki Vitara JLX 1,6 16v LWB - ZUZA

Skoda Fabia Combi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Compatibilitati piese pentru Vitara

 

@csaf: oi fi platit tu 5 lei pe pistonasul ala, dar la saboti te-au indoit! E ca la careefour la aia, iei nimicurile ieftin si te indoaie la cele scumpe, iti spun eu.

 

Numai la saboti?

Da placutele ce cusur au?

Si altele?!?

 

Macar au lucrat bine, si mi-am luat si de grija franelor, da si de grija banilor...Ca doar nu era sa le las maina amanet...

 

Insa nici nu ma mai prind ei prin curtea lor; si asta am zis-o inca de atunci, nu de acum. Poate nu ar strica un topic pe aici cu intamplari similare, macar asa, de anti-reclama, si sa nu o mai pateasca si altii. Parerea mea e ca merita.

Suzuki Vitara JLX 1,6 16v LWB - ZUZA

Skoda Fabia Combi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Compatibilitati piese pentru Vitara

 

de ce la noi in tara peste tot numai tepe mam cam saturat vad ca nu se mai termina .mi sa spus de mecanici de la noi ca e bine la masinile noi sa le rescrie softul macar o data pe an am fost in hu. in noiembrie cu masina la reprezentanta cu planificare bineinteles am fost primit le-am spus ce vreau + as mai vrea sa verificati aia si aia mi sa spus ca softu e 25000 ft iar restu depinde de defectiuni si ca dureaza softu-l 5 ore am plecat la cumparaturi prin magazine am grijit de forinti nu stiam cit ma va costa (obisnuit ca la noi) mam intors am fost serviti cu cafea suc povesti si a sosit momentu lucrare terminata...................... .si surpriza pret 25000 ft.ati verificat restu l-am intrebat pe ungur.....bineinteles nu sau gasit alte probleme mi-a zis omu de la reprezentanta.cind va fi si la noi asa.cei din ardeal majoritatea sunt prin hu.cu cumparaturi la ei de sarbatori preturile scad ...........la noi urca .asta e.

suzuki vitara 1995

bmw x5 2008

suzuki ltr 450 2008

yamaha raptor 2006

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Compatibilitati piese pentru Vitara

 

Inca nu am gasit model de pistonase etrieri fata la Vitara mea DAR am aflat compatibilitate noua.

 

La capacul de distributie de la delcou.

E identic pentru:

Subaru Justy 1.3 i modelele din 1996 pana in 2000

Suzuki Alto 1.0 modelele din 1994 pana in 2002

Suzuki Vitara 1.6 JX modelele din 1989 pana in 1996

Suzuki Vitara 1.6 i 16v modelele din 1989 pana in 1996

Suzuki Swift 1.3 modelele din 1995 pana in 1995

Suzuki Swift 1.3 i modelele din 1989 pana in 1992

SUZUKI VITARA 1992
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: Compatibilitati piese pentru Vitara

 

M-ar interesa de la ce se potrivesc amortizoarele spate( dar cu 50mm mai lungi ) pt 0 vitara scurta.

merci

vitara softop '97(de vanzare): :dr2 ->:cort ->:fh

woo cielo '96(de vanzare)

craysler voyager 2.4 benzinar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare