Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Flansa adaptoare 1.3 - 1.6 vitara pentru samurai


vitalies

Postări Recomandate

Pentru cine vrea sa faca conversia de la 1.3 la 1.6 vitara la sami, si are posibilitatea sa-si faca singur placa aveti dimensiunile in poza.

 

http://vitalies.users.photofile.ru/photo/vitalies/96121528/xlarge/115074916.jpg

Nu sunt trist - doar treaz...

"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Flansa adaptoare 1.3 - 1.6 vitara pentru samurai

 

Da,volanta si ambreiajul raman de la Samurai,electromotorul trebuie sa fie de la 1.6.Pe langa flansa mai este nevoie de un distantier la tamponul motor din stanga si un suport tampon in dreapta.

OFFROAD CLUB SIBIU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Flansa adaptoare 1.3 - 1.6 vitara pentru samurai

 

In autocad adica asa? :

 

http://vitalies.users.photofile.ru/photo/vitalies/96121528/xlarge/115086520.jpg

Nu sunt trist - doar treaz...

"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Flansa adaptoare 1.3 - 1.6 vitara pentru samurai

 

Da,volanta si ambreiajul raman de la Samurai,electromotorul trebuie sa fie de la 1.6.Pe langa flansa mai este nevoie de un distantier la tamponul motor din stanga si un suport tampon in dreapta.

 

electromotorul trebuie sa fie de samurai ,ca si volanta este de samurai si cutia de viteze este de samurai iar suporti de motor se folosesc cei de la samurai,mai ai de facut schimb de la samurai suportul de la cablu de ambreiaj si suportul de la cablu de acceleratie

tractari auto profi cu o vechime de peste 18 ani

tel 0744621055

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Flansa adaptoare 1.3 - 1.6 vitara pentru samurai

 

Salutare colegi .... deci sa inteleg ca : volanta , kitul de ambreaj si electromotorul raman cele de Samurai 1.3 ..... in rest modificarile vin la tampoane motor , suportul de la cablu de ambreiaj si suportul de la cablu de acceleratie ... Corect ???

 

Multam ..

Club Sportiv x3m

Valcea

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Flansa adaptoare 1.3 - 1.6 vitara pentru samurai

 

Se poate monta si electromotorul de samurai,dar trebuie facute mici modificari (polizat putin din blocul motor), dar daca ai electromotorul de vitara merge fara nici o modificare.

OFFROAD CLUB SIBIU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Flansa adaptoare 1.3 - 1.6 vitara pentru samurai

 

in principiu se poate monta motorul de 1,6 la samurai fara flansa adaptoare ,problema se rezolva cu 2 surube in forma de U (sudate binenteles ) ,eu asa am si pot spune ca rezista fara probleme,in rest trebuie instalatia electrica ,calculatorul de 1,6 si restul de modificari care au fost enumerate mai sus

In rest spor la munca

tractari auto profi cu o vechime de peste 18 ani

tel 0744621055

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Flansa adaptoare 1.3 - 1.6 vitara pentru samurai

 

Sunt mai multe kit-uri pe piata,unele la care ai nevoie de mai multe modificari si altele unde ai nevoie de mai putine sau exista varianta sa te apuci singur de modificat cum a facut colegul blavenstein,bravo pentru el!

OFFROAD CLUB SIBIU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Flansa adaptoare 1.3 - 1.6 vitara pentru samurai

 

In autocad adica asa? :

 

http://vitalies.users.photofile.ru/photo/vitalies/96121528/xlarge/115086520.jpg

Sarumana' conasule, da' nu ne mai amagi si da-ne fisieru' sa manance si gura noastra.... ca altfel trebuie sa invatam un pic de program dintr-asta cu liniute si punctulete.

4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Flansa adaptoare 1.3 - 1.6 vitara pentru samurai

 

Link-ul de unde le-am luat nu va fi de mare folos ca este in limba rusa - iar modelul 3d nu l-am facut eu ci l-am luat de acolo :wink::h5

Nu sunt trist - doar treaz...

"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Flansa adaptoare 1.3 - 1.6 vitara pentru samurai

 

@adibi - Un lituanian a facut conversia asta la 2 samuraie si scrie ca a copiat dupa kitul original 4 flanse. Pot sa-l intreb daca are vre-o schema ceva. Sau iti dau o adresa de al lui si il intrebi personal in engleza.

 

asta este flansa originala si clonele facute de el

 

http://samurai-club.ru/forum/uploads/post-5095-1263667793_thumb.jpg

Nu sunt trist - doar treaz...

"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Flansa adaptoare 1.3 - 1.6 vitara pentru samurai

 

Link-ul de unde le-am luat nu va fi de mare folos ca este in limba rusa - iar modelul 3d nu l-am facut eu ci l-am luat de acolo :wink::h5

Am dat schita cuiva sa o transpuna in autocad si mi-a zis ca nu sunt toate cotele si unghiurile in desen. A zis ca mai incearca.

4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Flansa adaptoare 1.3 - 1.6 vitara pentru samurai

 

de ce iti trebuie in autocad ?

poate te pot ajuta

daca se poate in arhicad ti-l fac eu , daca musai, musai autocad..... facem si aia

deci ?

si Patrol, dar inca nu pe deplin functional :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Flansa adaptoare 1.3 - 1.6 vitara pentru samurai

 

Trebuie in autocad din cauza ca cei care au masina de taiat in coordonate folosesc tipul asta de fisier. Dupa cum citesti mai sus, am rezolvat deja problema. Multumesc pentru intentie.

4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Flansa adaptoare 1.3 - 1.6 vitara pentru samurai

 

Salutare , si din nou vin cu o intrebare fara sa mai deschid un nou topic ...

 

Motoul de Vitara 2.0 V6 stie cineva cu cat e mai greu fata de cel de Samurai sau cel de 1.6 16v ....

 

........(Vitara 2.0 V6) sau ce modificari trebuie facute ca sa meraga pus pe Samurai ...

 

Numai bine ... :tk

Club Sportiv x3m

Valcea

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Flansa adaptoare 1.3 - 1.6 vitara pentru samurai

 

in principiu se poate monta motorul de 1,6 la samurai fara flansa adaptoare ,problema se rezolva cu 2 surube in forma de U (sudate binenteles ) ,eu asa am si pot spune ca rezista fara probleme,in rest trebuie instalatia electrica ,calculatorul de 1,6 si restul de modificari care au fost enumerate mai sus

In rest spor la munca

 

 

@blavenstein .... asa ai la tine , fara flansa ??? .... asa a fost sau ai facut tu modificarile ???

 

Numai bine ...

Club Sportiv x3m

Valcea

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Flansa adaptoare 1.3 - 1.6 vitara pentru samurai

 

De curand am luat un motor vitara 1.6 8v sa il pun pe Sami ... astept sa fac flansa adaptoare si ma apuc de treaba ....deci sa recapitulam de ce mai am nevoie pentru conversie :

 

motor , flansa , alternator , electromotor (am inteles ca merge si cel de Samurai) , instalatia electrica si calculator ... insa am o nelamurire legata de instalatia electrica (e formata din 2 bucati sau numai una) ...

 

Rog pe cei care au facut conversia sa ma scoata la lumina ...:h5

 

:tk

Club Sportiv x3m

Valcea

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Flansa adaptoare 1.3 - 1.6 vitara pentru samurai

 

Care sunt mai exact bonusurile pe care le aduce aceasta schimbare a motorului samuraiului?!

Cuplu?

Viteza sosea?

 

Daca s-a mai discutat, va rog sa ma indrumati catre discutie; eu nu am gasit acea discutie.

 

:)

Ori la bal, ori la spital!!!

 

Suzuki samurai 1,3 carburatie '92 spaniol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Flansa adaptoare 1.3 - 1.6 vitara pentru samurai

 

De curand am luat un motor vitara 1.6 8v sa il pun pe Sami ... astept sa fac flansa adaptoare si ma apuc de treaba ....deci sa recapitulam de ce mai am nevoie pentru conversie :

 

motor , flansa , alternator , electromotor (am inteles ca merge si cel de Samurai) , instalatia electrica si calculator ... insa am o nelamurire legata de instalatia electrica (e formata din 2 bucati sau numai una) ...

 

Rog pe cei care au facut conversia sa ma scoata la lumina ...:h5

 

:tk

 

 

 

Haide ti domniilor putin ajutor ... :tk

Club Sportiv x3m

Valcea

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare