Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat achizitie Vitara


Vizitator shoco

Postări Recomandate

Vizitator shoco

Va salut !

Sunt Adi, sunt din Cluj si vreau sa cumpar un Vitara .

Daca nu ma inseala memoria, l-am intalnit pe Adam acum cateva luni bune pe strada , admirandu-i superba masina.(proaspat spalata).

 

V-as fi recunoascator daca a-ti avea niste sfaturi cu privire la achizitia unei masini.

 

Ma intereseaza pentru oras-off road,dar in mod special pentru mers la pescuit la munte (flyfishing).

 

Ma intereseaza daca se poate dormi in ea (scaune rabadate), posibilitate de depozitare barca gonflabila in spate.

 

Varianta hardtop sau softtop?

 

Daca cunoasteti oferte de vanzare sunt curios sa le analizez.

 

Apreciez raspunsurile voastre si nu raman dator !

 

Cu respect,

Adi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Vitara

 

Salutare!

 

Din cate am inteles, pui pret pe spatiu, inseamna ca ai nevoie de o vitara cu 4 usi, adica lunga, la care portbagajul e la fel de mic ca la celelalte dar macar spatiul interior e mai mare. De dormit nu stiu nu am incercat niciodata, eu avand una cu 2 usi unde spatiul e chiar mic. Daca alegi una lunga s-a rezolvat si dilema cu soft-top sau hardtop, astea cu 4 usi nu sunt cabrio. Daca te hotarasti insa pentru una scurta, ar fi bine sa alegi una cu hardtop, tinand cont de tara unde ne aflam:uameni, ca sa nu ai surprize neplacute mai tarziu. Eu personal avand varianta soft-top nu o las prea mult nesupravegheata cand merg undeva, avand si scule de muzica bunicele care tenteaza populatia :wink:, de asta iti zic ca intr-una cu soft-top nu prea poti risca sa lasi nici bagaje sau altceva. Mai mult ce sa-ti zic...cel mai bine ar fi daca ai putea sa conduci una inainte sa o cumperi ca sa mergi la sigur.Daca mai ai nelamuriri mai intrebi tu, si sigur se va gasi cineva sa-ti raspunda:y.

 

De la Arad, toate cele bune...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Vitara

 

Daca esti interesat de vitara + pescuit, PaulSB iti poate da toate informatiile.

Maniacul :hw merge des cu vitara la pescuit, cu 1000 de undite, barca si ce mai stiu eu ce si doarme in ea. Ce i drept are inaltimea unui microb:ha:(eu m am gasit sa vb:grin:).

Lasand gluma la o parte, eu personal dac ar fi sa mi mai iau vitara mi as lua tot scurta dar cu acoperis de tabla, nu de alta dar intra praf, daca te rastorni....:shrk, daca nu ai masina in garaj sau curte, "baietii" ti o taie urgent si alte inconveniente.

Parerea mea este sa cauti un sidekick, tabla este mai "buna" daca se poate vb de asa ceva la vitara, este mai atent asamblata si per global mai rezistenta.

Orice alegere ai face, vitara sau sidekick, lunga sau scurta, sunt niste masinute incredibile si un raport fun/bani inegalabil.

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Vitara

 

si eu am o vitara cu Hardtop si initial am luat-o tot pentru Pescuit si vanatoare dar acum cand am vazut ce poate face o astfel de masina a cam inceput sa imi placa Off-road ul dar asta e alta poveste

spatiul intr-o vitara in 2 usi e cam mic ce e drept dar daca te duci doar o singura persoana e posibil sa ai loc in ea pentru scule.

De dormit... ce sa zic... cred ca merge sa stai putin acolo sa te odihnesti.

 

Cand o fi sa o cumperi si daca nu vrei sa mai investesti in ea ceva timp sfatul meu e sa fii atent cu rugina.

Suzuki Vitara JLX 1992:cl:uameni
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Vitara

 

Vitara (SWB sau LWB) e o masina deosebita.

 

Daca vorbesc de a mea (LWB), la cat spatiu ocupa fizicul meu in mod obisnuit (195 cm/110 kg), nu m-am gandit ca as putea dormi in ea, decat in caz de razboi si pribegie (Doamne fereste)!:grin: Nu stiu de ce, dar am sentimentul ca, daca m-as intinde inauntru sa dorm, la trezire va trebui sa chem macar un sudor care sa-mi indrepte oasele... Poate daca ar fi avut si parbrizul rabatabil, gradul de confort la somn ar fi cresut semnificativ...:wink:

 

Barca poate sa incapa in portbagaj, iar cu un roof-rack rezolvi si transportul sculelor.

 

Si, pentru ca tot vorbim de o LWB, nu se mai pune problema de a alege intre hard-top si soft-top.

 

Bafta!

Suzuki Vitara JLX 1,6 16v LWB - ZUZA

Skoda Fabia Combi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Vitara

 

Va salut !

Sunt Adi, sunt din Cluj si vreau sa cumpar un Vitara .

Daca nu ma inseala memoria, l-am intalnit pe Adam acum cateva luni bune pe strada , admirandu-i superba masina.(proaspat spalata).

 

V-as fi recunoascator daca a-ti avea niste sfaturi cu privire la achizitia unei masini.

 

Ma intereseaza pentru oras-off road,dar in mod special pentru mers la pescuit la munte (flyfishing).

 

Ma intereseaza daca se poate dormi in ea (scaune rabadate), posibilitate de depozitare barca gonflabila in spate.

 

Varianta hardtop sau softtop?

 

Daca cunoasteti oferte de vanzare sunt curios sa le analizez.

 

Apreciez raspunsurile voastre si nu raman dator !

 

Cu respect,

Adi

 

sal Adi da cu mine te-ai intalnit,dar de atunci masina a suferit modificari masive,daca ai numarul meu da un call,ne intalnim si te indrum ce si cum

bafta Adam

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Vitara

 

Salut,

Eu am cumparat una acum 3 saptamani si am facut o alegere buna dar am vazut in toata tara cam 12 masini si culmea pe a mea am gasit-o langa casa.

Trebuie sa fi atent la .... sa fi foarte atent la rugina mai ales rugina din praguri si de sub covorase asa ca uita-te bine. Sa nu crezi daca cineva iti spune ca toate Vitarele au rugina ca nu e asa. Conteaza cine a folosit-o si cum ... de exemplu a mea nu are pic de rugina. Am vazut multe masini bine intretinute asa ca trebuie sa cauti bine. Eu tocmai o am la preparat si dupa ce termin o sa o expun pe forum. Dupa ce o cumperi nu o da la nu stiu cine sa o modifice ...este si asta o meserie si o arta. Incearca sa o iei nemodificata si sa o aranjezi tu cum trebuie si cum iti doresti. Exista oameni care au pregatit masini si pentru Dakar si care stiu meserie, oameni cu peste 30 de ani de experienta in off-road(ex. Maurizio).

Pentru alte detalii cu draga inima te ajut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator shoco

Re: Sfat achizitie Vitara

 

Salutare baieti,

Si va multumesc pentru raspunsuri.

 

Adam, nu mai am numarul tau,dar stiu ca era de Cosmote :)

Ma gasesti la 0740 247 587, da un sms sau ceva, sau pe Str.Garibaldi Nr.5 la magazinul de pescuit daca ai drum pe acolo.

 

In oricare din cazuri mi-ar face mare placere sa stau cu tine la o bere si sa ma indrumi putin.

 

De preparat nu as prepara-o foarte tare, pentru ca nu vreau sa ajunga sa consume 100%.

Nu prea ma intereseaza off-road-ul extrem, nu pe moment.Ma intereseaza doar sa ajung la pescuit safe, si sa pot ajunge in locuri care pana acum mi-au fost greu accesibile.

De regula ma duc singur sau cu maxim 1 persoana la pescuit, asa ca in materie de scule, ar trebuie sa intre armamentul pentru 2 persoane acolo.

 

Mai e vre-un pescar cu Vitara pe aici ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Vitara

 

Salut Schoco , mai sunt pescari multi pe aici , insa uni fara masini :)))

Si eu sunt in cautarea unei Vitare , lunga sa imi incapa papuci 47 sub bord.

Iti doresc bafta la gasirea unei masini , stiiind ca vitarele cam au problema cu rugina , cauta bine.

Sa ne vedem cu bine

P.S.ce fel de pesccar esti?munte sau ses?

Never stop exploring
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Vitara

 

Salutare baieti,

Si va multumesc pentru raspunsuri.

 

Adam, nu mai am numarul tau,dar stiu ca era de Cosmote :)

Ma gasesti la 0740 247 587, da un sms sau ceva, sau pe Str.Garibaldi Nr.5 la magazinul de pescuit daca ai drum pe acolo.

 

In oricare din cazuri mi-ar face mare placere sa stau cu tine la o bere si sa ma indrumi putin.

 

De preparat nu as prepara-o foarte tare, pentru ca nu vreau sa ajunga sa consume 100%.

Nu prea ma intereseaza off-road-ul extrem, nu pe moment.Ma intereseaza doar sa ajung la pescuit safe, si sa pot ajunge in locuri care pana acum mi-au fost greu accesibile.

De regula ma duc singur sau cu maxim 1 persoana la pescuit, asa ca in materie de scule, ar trebuie sa intre armamentul pentru 2 persoane acolo.

 

Mai e vre-un pescar cu Vitara pe aici ?

 

Uite niste foto. Am fost 6 insi cu trei masini. Daca scoti sau rabatezi scaunele din spate ai loc suficient pentru bagajele a doi insi. Singura problema raman betele. Sper ca daca te uiti la fotografii te vei putea hotari la ce fel de Vitara vrei (cabrio sau nu). De dormit in ea nici nu te gandi.

Succes si atentie la rugina!

Experienta este singura in stare sa ne ofere informatie reala despre viata! (Mircea Eliade)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator shoco

Re: Sfat achizitie Vitara

 

@Avantra

Categoric Vitara hardtop, si pun deasupra un portbagaj pe ea.

Sa inteleg ca lansete dintr-o singura bucata, pana in 220cm nu intra in ea , pe diagonala ?

 

Da o geanta cu scule si o barca gonflabila + motor electric intra ?

 

@Silence DJ, > tot ce tine de pescuit.Stationar , rapitori, crap, musca.

Ma ocup cu distributia de articole de pescuit, dar pasiunea mea ramane pescuitul la musca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Vitara

 

Bafta in achizitionara masini daca vrei Vitara scurta cauta una ful metal are tabla mai rezistenta la rugina iar cu un roof rack rezolvi problema cu betele mai mari iar de dormit in ea se poate dormi ( proprie experienta) doar ca nu e prea confortabil

Cei ce simpt a offroad-ului chemare pe asfalt sunt vesnic pierduti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Vitara

 

si la una cu prelata se poate rezolva problema betelor,un portbagaj si gata treaba,dar nu se compara senzatia la cele doua(metal top si soft top) cand o decapotezi si te plimbi cu ea asa pe sosea,sau deschizi geamul !!!!:banana:banana

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Vitara

 

Salut Shoco,

eu merg la pescuit cu o Vitara cu prelata ( daca ai remarcat anul trecut la Sacalaia o Vitara ciclam, aceea este masina mea). Pentru fly nu ai nici o problema cu spatiul, te asigur. Pentru rapitor la fel; eu am o barca de 2.70, motor electric si restul sculelor. Problema apare la betele dintr-o bucata. Alte dezavantaje ar fi viteza de croaziera mica ( 90 la ora) si consum de aprox.9 la suta. Pentru orice detalii iti stau la dispozitie: 0746125951 Mihnea

Eu intentionam sa o dau pe Suzi si sa iau un Patrol in patru usi... dar marirea impozitului m-a facut sa ma razgindesc

In rest we are the best!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Vitara

 

si eu merg des la pescuit cu vitara si spatiul pentru bete este suficient,problema e cu pestele ca nu prea are loc.A mea are bancheta in spate care se rabateaza si atunci e loc suficient pentru barca ,cort si tot ce mai trebuie.pentru distributie de scule si alteceva mai voluminos o remorca ajuta f. mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Vitara

 

:oldEu zic ca cea mai buna solutie este o vitara cu hard top din fibra sau plastic pt anotimpul rece si ploios si un soft top pt perioada calduroasa ,la ea se poate face si un suport pt portbagaj si ai impacat tot si toate mai putin dormitul in masina voi cauta si o poza si am sa o atasez(maine)

Suzuki Vitara 94,1.6,8v cabrio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Sfat achizitie Vitara

 

N`seara.. si eu am fost in aceeasi dilema...dar m-am axat pe una din tabla intreaga in 2 usi! M-am saturat sa tot dau cu fundu` golfului de toate macadamurile + sa raman pe burta...ori imi iau un 4x4 ori nu-mi mai iau! Asa ca am vazut o Vitara...pe strada...mi-am vandut golful(acum un an) si tot astept..si am gasit ceva pe placul meu...am incercat sa caut ''chichitele'' atunci cand cumperi...dar in afara de rugina...pe sub covorase,aripi la ce ar trebui sa ma mai uit? Motorul..cum imi dau seama de functionarea corecta a reductorului? De jocuri..de cuplarea lui? Nu am mers in viata mea..am stat doar la volan..si m-am indragostit pe loc!:tk

Am drum in cluj....nu vreau sa-mi bat joc de bani! Va rog sa-mi dati detalii...mie si altor colegi care vor sa-si cumpere...o masina nu ''trasura''!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare