Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Calorifer Vitara 16V '97


Kibitz

Postări Recomandate

Va salut,

 

Doarece am observat ca se prelinge apa pe langa gura de aer de langa pedela de acceleratie (in dreapta ei) si banuiesc ca este vorba de calorifer am cateva intrebari referitoare la caloriferul pentru o Vitara 16v din '97 :hl:

 

1) - Este greu de demontat? Se poate scoate cumva sau trebuie dat jos tot bordul? S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?

2) - Stiti cumva daca se potriveste calorifelul de la alte modele de Vitara (alt an de fabricatie sau 8v sau cu volan pe dreapta?)

 

Multumesc anticipat,

Sorin

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Calorifer Vitara 16V '97

 

Va salut,

 

Doarece am observat ca se prelinge apa pe langa gura de aer de langa pedela de acceleratie (in dreapta ei) si banuiesc ca este vorba de calorifer am cateva intrebari referitoare la caloriferul pentru o Vitara 16v din '97 :hl:

 

1) - Este greu de demontat? Se poate scoate cumva sau trebuie dat jos tot bordul? S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?

2) - Stiti cumva daca se potriveste calorifelul de la alte modele de Vitara (alt an de fabricatie sau 8v sau cu volan pe dreapta?)

 

Multumesc anticipat,

Sorin

este un pic de lucru,am schimbat eu unul.trebuie sa dai jos tot bordul,de la vitara de anglia cu volan pe dreapta nu se potriveste,iar de la vitara cu 8 valve am pus eu si a mers dar este un pic mai mic decat cel de la vitara de 16 valve,dar am pus pe margini niste burete .spor la treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Calorifer Vitara 16V '97

 

Salut.

 

Multumesc suzuk si danutfarcau pentru raspunsurile prompte si pertinente.

 

Stie cineva unde gasesc un calorifer si pe la ce pret ar fi (nou/sh)?

 

:tk

Sorin

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Calorifer Vitara 16V '97

 

Salut.

 

Multumesc suzuk si danutfarcau pentru raspunsurile prompte si pertinente.

 

Stie cineva unde gasesc un calorifer si pe la ce pret ar fi (nou/sh)?

 

:tk

Sorin

 

incearca la roly cred ca are el sh.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Calorifer Vitara 16V '97

 

Va salut,

 

Doarece am observat ca se prelinge apa pe langa gura de aer de langa pedela de acceleratie (in dreapta ei) si banuiesc ca este vorba de calorifer am cateva intrebari referitoare la caloriferul pentru o Vitara 16v din '97 :hl:

 

1) - Este greu de demontat? Se poate scoate cumva sau trebuie dat jos tot bordul? S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?

2) - Stiti cumva daca se potriveste calorifelul de la alte modele de Vitara (alt an de fabricatie sau 8v sau cu volan pe dreapta?)

 

Multumesc anticipat,

Sorin

 

 

Salut,

 

Si la mine aceeasi problema dar parca la turatii mai mari de 4000rpm incepe sa picure daca mergi normal nu se intampla nimic sau poate a fost vreo coincidenta

Daca ai rezolvat cumva sa ne zici!

Suzuki Vitara '92 JLX - Automata

 

0765.934.745

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Calorifer Vitara 16V '97

 

Salut,

 

Inca nu am rezolvat problema. Caut calorifer.

Cel mai probabil o sa fac un film cu demontarea bordului si am sa-l pun pe youtube si un link aici spre el (banuiesc ca o sa fie destul de greu si asa ca nu vreu sa uit ce surub sau arc de unde l-am scos :grin:).

 

Poate imi puteti spune ce "smecherii" sau la ce sa fiu atent cand il demontez...

(suruburi sau cleme mai pacatoase - chestii ascunse...).

 

 

Sorin

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Calorifer Vitara 16V '97

 

Salut,

 

Revin cu informatii. Bineinteles ca cine cauta geseste... chiar aici pe forum! DIY bord suzuki vitara - este pentru modelul din 95 (fara airbag-uri) - dar nu o fi asa de diferit la a mea din '97. Am scris anuntul acesta mai mult pentu a ajuta alti utilizatori ai forum-ului care poate sunt "mai curiosi" si folosesc functia de "cautare" a forum-ului.

 

Trebuia sa fi cautat si eu mai demult...

Mea culpa,

Sorin:ooo

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Calorifer Vitara 16V '97

 

Salut,

 

Mi-am luat inima in dinti si cutia de scule si m-am apucat sa demontez bordul la vitara mea ca sa rezolv problema cu caloriferul care picura.

 

A durat un pic (mai mult decat ma asteptam) dar a meritat:ypu. Am reparat caloriferul care avea doar garniturile de la capacele de plastic cam imbatranite. Solutia a fost un silicon rezistent termic (rosu) - [pe la 230 si ceva de grade...:fr2].

 

Am documentat operatia (cu poze) si am pus cap-la-cap un tutorial despre cum se poate face dezmembrarea si montarea bordului la Suzuki Vitara.

Daca doriti sa vedeti ce va asteapta, il gasiti aici: http://www.cedc.ro/sorin/dezmembrare_bord_vitara.pdf.

 

Succes,

Sorin

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 ani mai târziu...

Salut,

 

Nu e o filmare ci un set de poze.

Fisierul e gazduit acum aici:

 

https://drive.google.com/file/d/0BxMDq1N3q-cBay1fRjBBdlc4ZUk/view?usp=drivesdk

Editat de Kibitz

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare