Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Blocant Vitara?


dan03

Postări Recomandate

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 86
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Blocant Vitara?

 

ala nu este LSD, este o inventie care transmite puterea doar rotii incarcate

adica daca o roata e in aer, nu primeste putere

 

 

vezi acolo explicatia

 

din cate inteleg cam face zgomot. eu nu mi-as pune asa ceva pentru ca merg zilnic cu masina prin oras

Editat de Astral

Suzuki Vitara

sa sara noroiuuu'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Blocant Vitara?

 

si eu ma gandesc sa-mi dotez vitara mea cu un blocant...oare merita banii?

An investment in knowledge always pays the best interest.

Dacă crezi că educaţia este scumpă, să vezi ignoranţa cât te va costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Blocant Vitara?

 

Deci? Aveti asa ceva pe masina? Cum se comporta? Merita banii?

 

practic nu teoretic

 

:pl

vitara softop '97(de vanzare): :dr2 ->:cort ->:fh

woo cielo '96(de vanzare)

craysler voyager 2.4 benzinar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Blocant Vitara?

 

Eu iti spun asa.

Am avut pe vitara si l-am dat jos. Asta cca acum 1 an. Din 2 motive.

1. L-am vandut cuiva la un pret foarte bun.

2. Nu mi s-a parut mare lucru, mai ales ca dura un pic pana sa cupleze. Cateva secunde. Odata cuplat nu mi s-a parut ca face mare branza. Sincer. Dupa ce l-am vandut a trebuit sa ii fac un surubel in diferentialul spate unde a ramas o gaurica de la furtunul de cupru.

Poate la o masina mai grea face mai mult, dar mie nu mi s-a parut mare branza la vitara, mai ales la suma aia.

Si mai este montajul. Trebuie sa sti ce faci frate cand montezi dracia aia, noroc cu un mecanic turc care mi l-a pus l avremea aia.

Eu zic sa cauti o vitara cu blocant, sa o incerci si sa apreciezi singur daca ti se pare o investitie buna. Daca e sa te iei dupa Adam, atunci e bun, daca e sa te iei dupa mine, nu merita, daca te iei dupa altul...

Gusturile nu se discuta. Inceraca pe pielea ta. Este un pret piperat totusi.

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Blocant Vitara?

 

Eu iti spun asa.

Am avut pe vitara si l-am dat jos. Asta cca acum 1 an. Din 2 motive.

1. L-am vandut cuiva la un pret foarte bun.

2. Nu mi s-a parut mare lucru, mai ales ca dura un pic pana sa cupleze. Cateva secunde. Odata cuplat nu mi s-a parut ca face mare branza. Sincer. Dupa ce l-am vandut a trebuit sa ii fac un surubel in diferentialul spate unde a ramas o gaurica de la furtunul de cupru.

Poate la o masina mai grea face mai mult, dar mie nu mi s-a parut mare branza la vitara, mai ales la suma aia.

Si mai este montajul. Trebuie sa sti ce faci frate cand montezi dracia aia, noroc cu un mecanic turc care mi l-a pus l avremea aia.

Eu zic sa cauti o vitara cu blocant, sa o incerci si sa apreciezi singur daca ti se pare o investitie buna. Daca e sa te iei dupa Adam, atunci e bun, daca e sa te iei dupa mine, nu merita, daca te iei dupa altul...

Gusturile nu se discuta. Inceraca pe pielea ta. Este un pret piperat totusi.

 

lamodelul prezentat nu trebuie nici un fel de furtun si alte prostii

iar sa cupleze nu are nevoie de nici o secunda ca el este PERMANENT cuplat si decupleaza in viraje,poate tu ai avut altceva pe utilaj care nu merita

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Blocant Vitara?

 

[ATTACH=CONFIG]94400[/ATTACH]

 

 

http://www.lowrangeoffroad.com/review/product/list/id/729/category/64/

 

eu asa inteleg si costa 250 USD

 

 

cel mai ieftin am gasit pe un site englez, la rs manufacturing, la 160 lire plus transport.

 

am vorbit cu englezu, livreaza in romania, doar ca pe stoc o sa aiba peste 2 saptamani.

 

daca este cineva interesat sa dam o comanda in grup, sa se anunte.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Blocant Vitara?

 

lamodelul prezentat nu trebuie nici un fel de furtun si alte prostii

iar sa cupleze nu are nevoie de nici o secunda ca el este PERMANENT cuplat si decupleaza in viraje,poate tu ai avut altceva pe utilaj care nu merita

 

La modelul ala este altceva.

Eu vorbeam de arb, compresor + blocant 10 bolt(cum a fost cazul la mine).

Daca tot cumperi, cumpara calitate nu prosti.

Ala ce zici tu ca blocheaza la gaz si deblocheaza la ridicare este o catastrofa in trafic.

Ia incearca "faci" un giratoriu! Sa mai si fie ud sau nins. Te faci praf.

Poate strict pt offroad, dar nici atunci. Asa ca nu ii vad rostul porcariei aleia low budget.

Nu mai bagati aberatii in capul oamenilor, nu de alta dar asta deja nu mai este gluma se poate lasa cu chestiuni urate. Doamne Fereste!

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Blocant Vitara?

 

La modelul ala este altceva.

Eu vorbeam de arb, compresor + blocant 10 bolt(cum a fost cazul la mine).

Daca tot cumperi, cumpara calitate nu prosti.

Ala ce zici tu ca blocheaza la gaz si deblocheaza la ridicare este o catastrofa in trafic.

Ia incearca "faci" un giratoriu! Sa mai si fie ud sau nins. Te faci praf.

Poate strict pt offroad, dar nici atunci. Asa ca nu ii vad rostul porcariei aleia low budget.

Nu mai bagati aberatii in capul oamenilor, nu de alta dar asta deja nu mai este gluma se poate lasa cu chestiuni urate. Doamne Fereste!

Daca cineva vinde inseamna ca exista si cumparatori , am vazut montat pe masini mai grele gen Jeep , Ford ( pe YouTube fireste ) chiar si la Volvo deci nu sunt nebuni toti .

Cred ca intrebarea initiala a fost " Smecheria asta functioneaza ca LSD pentru puntea spate?" sau mai interesant " Aveti asa ceva pe masina? Cum se comporta? Merita banii? " , deci roly nu prea ai raspuns , nu esti si tu curios poate totusi ne raspunde cineva care are si ne si arata masina , daca spui direct este o porcarie nu ajungi nicaieri .

Daca negi un lucru nu insemna ca nu exista sau ca nu poate fi considerat util , fireste cu limitarile lui.

Se mai cheama si Aussie Locker .

Cine nu stie, si nu stie ca nu stie, e adormit, trezeste-l.

Cine nu stie, si stie ca nu stie, e invatacel, ajuta-l.

Cine stie, si stie ca stie, e invatat, insoteste-l.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Blocant Vitara?

 

LSD sau limited slip differential este una, ceea ce este acolo in poze este un autoblocant din cate vad.

Un LSD este compus din multe ambreiaje si este folosit preponderent in diferentialele masinilor cu tractiune spate destul de puternice, adica in curbe sa nu se iroseasca toata forta motrica pe o roata si sa se transfere si pe cealalta astfel avand un comportament/tractiune mai buna in curba.

Eu cred ca ala este un autoblocant, si de acela spuneam ca este nasol daca il folosesti pe asfalt.

Nu stiu de lsd la vitara, dar daca exista este ideal. Mai ales pe suprafete cu aderenta scazuta, oricum LSD-ul nu o sa poata niciodata sa ia locul unui dif blocabil 100%.

http://www.youtube.com/watch?v=-S2nDDvKHoA&feature=related

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Blocant Vitara?

 

Exista si LSD pentru vitara o vand cei de la Calmini va puteti uita pe calmini.com nu stiu cum se comporta eu am pe spate blocant ARB si eu sunt total multumit de el a meritat banii vitara acum trece prin locuri prin care inainte trebuia sa ma troliez mai ales la incrucisari de punti. In viitor vreau sa pun un LSD pe fata.

Offroad Club Sibiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Blocant Vitara?

 

LSD sau limited slip differential este una, ceea ce este acolo in poze este un autoblocant din cate vad.

Un LSD este compus din multe ambreiaje si este folosit preponderent in diferentialele masinilor cu tractiune spate destul de puternice, adica in curbe sa nu se iroseasca toata forta motrica pe o roata si sa se transfere si pe cealalta astfel avand un comportament/tractiune mai buna in curba.

Eu cred ca ala este un autoblocant, si de acela spuneam ca este nasol daca il folosesti pe asfalt.

Nu stiu de lsd la vitara, dar daca exista este ideal. Mai ales pe suprafete cu aderenta scazuta, oricum LSD-ul nu o sa poata niciodata sa ia locul unui dif blocabil 100%.

http://www.youtube.com/watch?v=-S2nDDvKHoA&feature=related

 

dupa cum se vede si in filmulet,lock right de la richmond face cel mai bine fata la test,asa ca nu e o prostie,

si da am facut un sens giratoriu cu asa ceva si nu te prapadesti de loc

toata chestia este sa te obisnuiesti cu el

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Blocant Vitara?

 

cel mai ieftin am gasit pe un site englez, la rs manufacturing, la 160 lire plus transport.

 

am vorbit cu englezu, livreaza in romania, doar ca pe stoc o sa aiba peste 2 saptamani.

 

daca este cineva interesat sa dam o comanda in grup, sa se anunte.

 

ti-ai luat? daca nu, ma intereseaza si pe mine.

An investment in knowledge always pays the best interest.

Dacă crezi că educaţia este scumpă, să vezi ignoranţa cât te va costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Blocant Vitara?

 

ti-ai luat? daca nu, ma intereseaza si pe mine.

 

 

inca nu, azi l-am sunat pe englez da nu am dat de el. maine insist pana raspunde. marfa trebuie platita in avans. da-mi un mesaj pe privat cu date de contact sa vorbim. uitate pe site daca mai vrei ceva, macar iese transportul mai ieftin. eu cred ca o sa mai iau de la ei si un kit de reductor de 4.16.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Blocant Vitara?

 

Buna seara !

 

 

@roly:

 

Daca nu cunosti tehnica, ar fi bine sa nu te pronunti in nici un fel asupra ei, stimate domn !

 

Powertrax Lockright de la Richmond Gear folosesc eu de circa patru ani, pe ambele mele masini, indiferent de anotimp si/sau stare a vremii. Acest tip de dispozitiv se numeste auto-deblocant, pentru ca deblocheaza singur, fara interventii externe de nici un fel, atunci cand sarcina pe el tinde catre zero. Starea de stand-by este blocat tot timpul (full time locker).

 

Cred ca-ti poti imagina ca dupa doua drumuri de Olanda si destule activitati off-road, in cazul Jeep-ului, si alti cativa kilometri cu cealalta trotineta, care are doar tractiune spate si bate catre 500CP, ca sunt antrenat cu acest tip de mecanism.

 

Toate trei mecanismele au fost montate de mine personal, asistat de o alte pereche de maini dibace. Daca s-a identificat foarte clar tipul de punte si s-a comandat exact ce trebuia, la montaj nu necesita absolut nici un reglaj. Dispar din peisaj pinionele satelite si planetare, se foloseste doar axul satelitilor din vechea configuratie. Vezi mai jos:

 

La Jeep, in puntea spate:

 

http://i53.tinypic.com/2d8rmeg.jpg

 

 

La Pontiac, in puntea spate:

 

http://i54.tinypic.com/2ajxe7n.jpg

 

 

Si mai stie mama lu' Hector unde am poze cu cel din fata la Jeep...

 

Deci, fii amabil si nu dezinforma colegii de hobby, daca nu cunosti tema si nu ai experimentat-o indeajuns ! Mai era pe-aici cineva care zicea ca a facut nu stiu cate reglaje la acest tip de diferential, si tot n-a mers bine... Normal, ca nu are nevoie de reglaje, daca este exact ce trebuie pentru puntea in cauza si este montat de cineva care stie ce face...

 

De retinut ca nu se potriveste in cosurile purtatoare care au venit cu LSD de la mama lor, asa scria pe vremuri Richmond. Poate intre timp fac si pentru astfel de cosuri, trebuie doar citit atent ce scrie pe site-ul lor si in prospect...

 

Si clar ca trebuie sa te obisnuiesti cu el, ca si comportament pe drum. Dar la fel trebuie sa te obisnuiesti si cum se simte o masina dupa un lift, sau dupa ce s-au montat roti mai mari, sau anvelope cu alta aderenta decat cele stock, etc... Pana si doua masini nemodificate, dar de marci/modele diferite, necesita adaptare la stilul de condus, ce naiba...

 

 

Stima,

 

 

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Blocant Vitara?

 

eu rulez cu asa ceva pe masina mea personala,pentru linistea colegilor SE POATE FACE si un giratoriu cu el fara probleme,iar in teren face o diferenta EXTRAORDINARA care se simte de la primii metrii parcuri

eu recomand cu INCREDERE,si cum zicea si DRAGOS mai sus NU necesita nici un reglaj,al meu eu l-am montat personal

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Blocant Vitara?

 

inca nu, azi l-am sunat pe englez da nu am dat de el. maine insist pana raspunde.

 

 

Am sunat la RS Manufacturing, au pe stoc, iar pretul pentru LockRite este de 160 lire, aproximativ 750 ron +transport. Livreaza in Romania, nu au VAT number. La final ajunge pretul in jur de 1000 ron, ceea ce este ok dupa parerea mea.

 

Intre timp am mai descoperit ca exista si "Spartan Automatic Locker" fabricat de Yukon care se gaseste la un pret chiar mai bun. La TrailTough de ex costa 189 usd + transport. Pe difflock are referinte foarte bune.

 

Are cineva acest model de blocant care sa ne spuna impresii?

 

Problema este ca taxele de livrare si transport sunt uriase la produsele ce vin din America. Pentru un kit de reductor de Samurai care are 12 livre, cam 6kg, mi-au cerut 125 usd. Cind ajunge in tara mai trebuie platit si TVA la toata suma (marfa + transport).

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Blocant Vitara?

 

Buna ziua !

 

 

@minitehnicusro:

 

Nu numai TVA se adauga la pret, odata ce a sosit marfa in Romania, ci si taxa vamala in sine.

 

Pentru a nu plati statului roman, recomand varianta pe care merg eu: la o expeditie din USA, destinatarul este un prieten din Germania. 12% se aplica pe valoarea marfii si a transportului cumulate, si asta este. Din Germania poti sa-ti aduci marfa acasa via prieteni, via soferi de TIR, via ATLASSIB sau mai stiu eu cum.

 

Pe langa faptul ca transportul este mai ieftin pana in Germania decat pana la noi, si taxa aplicata este mai mica. Si variante de adus acasa sunt destule. Merge chiar cu posta lor sau cu DHL, si tot cred ca iesi mai bine.

 

Deasemenea, pe o comanda cumulata de mai multe chestii, iese transportul mai ieftin, pentru ca se calculeaza doar odata pentru toate reperele comandate. Asa ca, daca sunt mai multi amatori, puneti mana de la mana si faceti treaba respectiva impreuna.

 

 

Stima,

 

 

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Blocant Vitara?

 

Am vazut. Recomand. Face minuni in teren. Numai sa fie de calitate si sa nu ai ginionul sa primesti unul cu un defect de fabricatie. Oricum, orice se poate schimba.

Si apoi s-a facut lumina..... un 4x4 !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Blocant Vitara?

 

nu cred ca cei care produc aceste blocante sa isi permita sa puna in vanzare niste piese pe care sa nu le testeze,noi am cumparat aproape 10 perechi de astfel de blocante si nu avea nici unul defect toate erau functionale 100%

eu recomand cu cea mai mare incredere

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Blocant Vitara?

 

salut! in sfarsit am primit si eu si am montat pe masinuta mea powertrax lockright de la richmond...

dupa primele teste, mis e pare ca chiar merita banii...blocheaza atunci cand mergi drept si deblocheaza roata din exterior cand iei curba.

http://www.facebook.com/#!/profile.php?id=100001869852403

An investment in knowledge always pays the best interest.

Dacă crezi că educaţia este scumpă, să vezi ignoranţa cât te va costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Blocant Vitara?

 

salut! in sfarsit am primit si eu si am montat pe masinuta mea powertrax lockright de la richmond...

 

pana la urma de unde l-ai cumparat? cit a fost transportul?

Editat de minitehnicusro

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Blocant Vitara?

 

blocantul l-am luat de la un coleg de forum...nu stiu daca vrea sa-i spun numele...o sa-l intreb..

 

azi nu a plouat la tirgoviste, si nici nu a nins :ha: ...asa ca nu la-m probat nici pe ploaie si nici pe zapada...

 

la curbe se aude un tacanit care ma cam sperie...nu ca n-ar avea alte sunete de genul asta masina:grin:... ma gandesc ca piesele alea tot tacanind in continuuu...ceva o sa cedeze...

An investment in knowledge always pays the best interest.

Dacă crezi că educaţia este scumpă, să vezi ignoranţa cât te va costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare