Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

sfat anvelope Vitara

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: sfat anvelope Vitara

Postat în original de claus.b Vezi post
    Da, dupa indelungi citiri pe forum am ajuns si eu la concluzia ca BF Goodrich AllTerrain ar fi cele mai bune pt. mine. Noi, nu second si nici resapate, pt.ca am hotarat sa bag Vitara in reparatie capitala si deci vom convietui multi ani.
    Totusi as vrea sa stiu astea (AT) merg si iarna pe zapezi? Au si fulgul desenat pe ele sau trebuie sa mai iau si un rand de iarna?
    Si mai as avea o intrebare: dimensiunea 225 sau 215, la care m-am gandit merge pe jentile mele de Al pe care scrie 7Jx15 H2 -nu stiu la ce se refera acel H2- dar pe ele am 255/60R15 (fara inaltari).
    Accept bucuros orice sfat.
    Sa o luam incet. At-urile de la Bfg au putine marimi care merg pe Vitara stock, de fapt doar una. 215/75/15
    Masura asta merge pe jantele tale desi la vulcanizare ti le vor monta doar cu benzina pentru ca este prea ingust cauciucul pentru janta. Iti spun ca am patit la fel cu Bfg At pe 235 si janta ca a ta de 7 j.
    At-urile sunt un fel de all seson. De fapt asta scrie si la Bfg pe site. Au un profil mai de iarna dar cauciucul nu ramane moale la temperaturi scazute. Se intareste fix ca cele de vara. Te avantajeaza profilul cum ziceam dar tot mai indicate sunt unele de iarna. Ca si un singur set de cauciucuri pe masina sunt ideale dar in nicio situatie nu sunt ideale.
    Pe asflat sunt mai bune niste Ht-uri, in noroi niste Mt-uri sau niste Mt-uri cu profil extrem iar iarna cele de iarna sunt mai bune iarna.

Dupa cum vezi, nu poti sa le ai pe toate dar At-urile sunt cel mai bun compromis. In teren merg bine daca rulezi cu presiune scazuta si nu e noroiul prea mare. In noroi se incarca imediat si asa raman. Mai ales daca e lut. Cu mult span treci pe unde trec si cei cu Simex dar fortezi masina la maxim.
    Iti spun toate astea din experienta care o am cu Bfg-urile.
    Momentan am 235/75/15 pe o Feroza care este din aceasi clasa cu Vitara.

In talonul nou nu mai e trecuta marimea anvelopelor si foarte greu ti le va controla cineva mai ales la 215/75/15. Totusi ca sa fii linistit ar trebui sa te duci la Rar sa-ti treaca si restul dimensiunilor in carte. O sa-ti ceara o hartie de la Suzuki care de obicei se gaseste la dealerii acestei marci.

Toate At-urile de la Bfg au M+s deci poti sta linistit in privinta noilor reglmentari care vor intra in vigoare la 1 noiembrie. Fulgul il au doar anumite masuri si nu stiu daca 215/75/15 il are. Ale mele care sunt de 235 il au.
    Daihatsu Feroza, adio pietre la rinichi.

Comentariu

Si mai as avea o intrebare: dimensiunea 225 sau 215, la care m-am gandit merge pe jentile mele de Al pe care scrie 7Jx15 H2 -nu stiu la ce se refera acel H2- dar pe ele am 255/60R15 (fara inaltari).
      Accept bucuros orice sfat.[/QUOTE]

Salut
      Ar trebui sa-ti mearga pe jenti mie pe aceiasi dimensiune a jantei mi-a intrat 205
      Cei ce simpt a offroad-ului chemare pe asfalt sunt vesnic pierduti

Comentariu

Postat în original de uzi Vezi post
        Accept bucuros orice sfat.

eu am 225/70/15 si am renuntat la 255/60/15. jante 7j sau 8j cu et -10. ador 225. nici pe vara nu mai pun 255. sunt BFG radial long trail.

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	001.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	117,5 KB 
ID:	876978
        Ultima editare de kokane; 08.oct.2011, 20:58.

Comentariu

Multumesc pentru sfaturi; m-am hotarat in sfarsit ce sa iau: pt. iarna am gasit niste Goodyear 205/70R15 de iarna stare f.buna pe care le pun pe jentile de tabla (am avut aceeasi dim. doar ca-s f. uzate).Iarna nu ies foarte mult din drumul asfaltat -doar pe ceva forestiere si la ski-.
          Si las pt. la primavara achizitia de 4 buc. BFG noi pe care sa le pun pe jentile de Al .Mai meditez un strop asupra dimensiunii: 215/75 sau 235/75.
          Oricum am timp Vitara am dus-o azi la sudat. Si toata reparatia capitala va dura cel putin o luna.

Comentariu

Postat în original de baghy Vezi post
            In talonul nou nu mai e trecuta marimea anvelopelor si foarte greu ti le va controla cineva mai ales la 215/75/15. Totusi ca sa fii linistit ar trebui sa te duci la Rar sa-ti treaca si restul dimensiunilor in carte. O sa-ti ceara o hartie de la Suzuki care de obicei se gaseste la dealerii acestei marci.
            care are hartiuta aia de la suzuki? eu nu am obtinut-o nici dupa n telefoane

Comentariu

Procesare...
            X

Sqreen | Runtime Application Protection