Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

vitara+rulota=?


Naivatco

Postări Recomandate

salut,

vreau sa-mi iau o rulota pe care sa o atarn dupa vitara mea cabrio de 1.600cmc. problema este ca nu stiu cum se comporta vitara, care e o masina relativ scurta cu o rulota de x kg dupa ea. in acest sens, in cazul in care a mai incercat cineva asa ceva astept sfaturi in legatura cu aceasta problema. principalele nelamuriri pe care le am sunt legate de:

- cam care ar fi greutatea maxima a unei rulote, sau de cate persoane sa fie astfel incat sa poata fi trasa de suzi fara probleme la directie, stabilitate..... fara sa nenorocesc cutia de viteze si alte componente.

- e un impediment major faptul ca suzi are traciunea pe spate.... am surprize ca ma rasucesc cu rulota?

multumesc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: vitara+rulota=?

 

Nu am condus vitara dar am ceva experienta la tractari de remorci.

Greutatea rulotei nu trebuie sa depaseasca masa maxima admisa la tractare in actele masinii, asta dpdv administrativ ptr ca in plus la orice ai tracta trebuie sa tii cont de cateava chestii:

1. viteza de mers adaptata conditiilor de trafic, sa ai in vedere ca distanta de franare poate fi mai mare, virajele se fac mai in larg, sa te feresti de palele de vant (cand iesi de exempluy dintr-o zona impadurita in camp deschis), etc - ca regula generala nu depasesti 80 KM.h decat pe autostrada si acolo cu mare grija la vant

2. pantele le cobori cu viteza mai mica decat urci rampele .... daca simti ca remorca balanseaza nu calci frana dar folosesti frana de motor ptr a micsora viteza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: vitara+rulota=?

 

Nu este o combinatie tocmai reusita dar se poate cu rulote micute.Am un prieten care a adus o vitara din anglia cu rulota agata si povestea ca l-a rupt la consum 15% si cand vedea dealul parca vedea pe drakul.

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: vitara+rulota=?

 

Pentru tractarea rulotei recomand o motorizare diesel. Cu 1,6 benzina motorizare vei avea un consum foarte mare si la deal lipsa de cuplu te va scoate din sarite...

Incerca sa agati de tine o rulota de pana in 850kg MMA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: vitara+rulota=?

 

Eu am o Vitara lunga, din 1995, si trag dupa ea o rulota cu masa maxima admisa de 1250 kg. In primul rand atentie mare, asa cum spunea si colegul Tarzy ca masa maxim admisa a rulotei sa nu depaseasca greutatea Vitarei, pentru ca intrii in ilegalitate. De asemenea, asa cum spune si AdyOnWeb, ideala ar fi o motorizare diesel.

Cu toate acestea, eu cel putin, nu am probleme majore. Da, la un deal pe care il urcam inainte cu 80 nu pot sa merg cu mai mult de 60. Da, urcusul e mai anevoios. Dar, daca nu exista o alta posibilitate, e ceva care se poate face. Trebuie doar atentie si trebuie sa nu bruschezi masina.

Incearca sa parcurgi acest forum http://www.clubrv.ro/forum/index.php?sid=efd2316f404192d8430e170a595b05ba si iti vei raspunde la majoritatea intrebarilor pe care le ai. Undeva exista pe acelasi forum si un calculator al compatibilitatii masina - rulota in procente.

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: vitara+rulota=?

 

Salutare,

Stiu ca sunt putin off topic cu subiectul insa vreau sa va cer parerea tot in legatura cu rulota pentru Vitara, insa in ceea ce priveste fabricarea ei home made.Am mai citit un topic pe aceasta tema insa ne dus la bun sfirsit.

Ma gindesc sa demarez un proiect ca cel din imagine.Care e parerea voastra ? Ce platforma ar trebui folosita, daca se poate folosi doar un ax omologat (ex Knott), posibil sau nu sa fie omologata o astfel de rulota etc.

R

 

rulota%20off.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: vitara+rulota=?

 

Salutare,

Stiu ca sunt putin off topic cu subiectul insa vreau sa va cer parerea tot in legatura cu rulota pentru Vitara, insa in ceea ce priveste fabricarea ei home made.

Cred ca vor fi probleme cu omologarea. Eu trag dupa mine o rulota cu mma 1250 si merg pe drumuri forestiere fara probleme. Nu extrem ci doar drum forestier. Acuma depinde ce vrei sa faci cu ea ....Uite un QEK junior. Nu e a mea, am luat poza de pe net. Cea pe care o prezinti tu am vazut-o pe yourtube ( nu mai stiu cum se cheama ) la un pret foarte mare.

Stima

http://www.scalecrawler.de/index.php?page=Attachment&attachmentID=13142&embedded=1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: vitara+rulota=?

 

o baza buna de plecare pentru o astfel de rulota ar fi remorca de ARO http://www.bing.com/images/search?q=remorca+aro&view=detail&id=C89A8CEB0A96A5FB6DDB70736A093F987AEF37B0&first=1&FORM=IDFRIR

 

daca ai o masina cu jante in 5 prezoane rezolvi si pba rotii de rezerva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: vitara+rulota=?

 

am tras si eu o rulota (pana in 1000 kg) dupa mine Bucuresti - Constanta si retur

 

inclusiv prin nisip

 

 

nu am avut probleme ... lipsa putere etc.

 

 

dar a fost o chestie ocazionala, nu as face asta de rutina, vitara nu e facuta pentru asa ceva, chiar daca in cartea tehnica ai rubrica speciala de intretinere pentru vehicule care tracteaza remorci :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: vitara+rulota=?

 

Salutare,

Rulota din poza postata de mine o puteti vedea in detaliu pe http://www.golittleguy.com/teardrops/models/rough-rider/

Ideea cu folosirea ca baza a unei remorci de ARO e ok.M am gindit si eu la varianta asta.Trebuie sa ma interesez la RAR daca e ok o constructie pe sasiul ei.Daca are cineva info in acest domeniu let me know.

R

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: vitara+rulota=?

 

Este normal sa nu ai lipsa de putere! Incerca sa o tragi pe traseul Valeni- Brasov.:grin:

 

ma refeream la partea cu tractatul prin nisip ... am vazut destule masini ramase pe acolo fara sa tracteze o remorca

 

iar pe traseul Valeni-Brasov o sa tractez doar cortul :x

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: vitara+rulota=?

 

Salutare,

Rulota din poza postata de mine o puteti vedea in detaliu pe http://www.golittleguy.com/teardrops/models/rough-rider/

Ideea cu folosirea ca baza a unei remorci de ARO e ok.M am gindit si eu la varianta asta.Trebuie sa ma interesez la RAR daca e ok o constructie pe sasiul ei.Daca are cineva info in acest domeniu let me know.

R

Atat timp cat pastrezi sasiul remorcii, poti sa spui ca ai incarcat casa in ea:ha:. Nu vad de ce ar trebui alte acte

1995 Nissan Patrol 2.8

Timpul este cel mai bun profesor. Din pacate, isi omoara toti elevii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: vitara+rulota=?

 

Eu am agatat la ex Vitara mea o remorca si am adus din balastiera mai mult de 1mcub de nisip. In conditiile in care aveam pe ea cauciucuri de tip simex 235/75/15 si suspensii calmini masina statea ridicata de bot intr-un mare fel.

Ca sa nu mai zic ca deabia ma miscam cu a 2-a. Remorca avea si sistem de franare propriu si tot o simteam la franari de schimbare de traseu.

 

http://img101.imageshack.us/img101/8966/calmini2327.jpg

Uploaded with ImageShack.us

 

http://img163.imageshack.us/img163/6937/calmini2124.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: vitara+rulota=?

 

Sa imi povestesc si eu experienta mea vitara 1.6 8v + rulota 5 persoane.

Plecata din Anglia, masina s-a tinut foarte bine la drum, doar ca o mica problema prin Olanda, mi-a fiert apa in motor, chiulasa fisurata. Am lasat motorul sa se raceasca schimbat antigelul, si circulat doar noaptea. Ajuns la unguri, pe o portiune de drum ingustata, din contrasens veni un tir cu viteza, si cand a ajuns in dreptul meu m-a tras spre rotile spate ale remorcii. Am reusit sa trec de el doar cu 2 zgarieturi pe aripa si oglinda stanga zburata, dar cand am iesit din din dreptul lui, parca pur si simplu ma izbit ceva in lateral, asa de puternica a fost forta de suctiune. Am plonjat la propiu in decor, masina a brazdat cu grupul fata in pamant, dar altceva nu a avut, in schimb din rulota a ramas doar platforma. Pe o distanta de 100 metri doar aschii/plastic/resturi din rulota a ramas.

Concluzia:

1) se poate trage o rulota decenta dupa masina (pentru 3 pers), in cazul in care este bine pusa la punct masina (mecanic ma refer);

2) in nici un caz sa nu circulati cu viteze foarte mari , adica mai mari de 70-80.

3) daca, volumul pe care il are rulota, este mai mare decat cel a masinii, feritiva de tiruri ca de draqu. O sa va plimbe in toate partile de fund.

4) Intradevar, la consum, se simte bine de tot. Creste cu aprox 30-40%, cel putin in cazul meu.

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: vitara+rulota=?

 

saut ce nu inteleg eu e ca la mine n carte miau trecut la rar sarcina totala maxima admisa =2950 kg ?? atunci intreb ce problema ar fi sa pui o remorca sau rulota ca doar si dacia ducea 700 800 de kg ,apropo zilele astea am scos din decor pe unu cu aro putin modificat ,ce avea in carlinga niste busteni de brad vreo 4 bucati la 2 metri,nici nu a simtit vitara pusa pe greu :banana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: vitara+rulota=?

 

da lasai pe arr ca si asa circul fara rovineta si cu roti care nu le am trecute in carte asa ca zoltane draga ,eu sunt ilegal tot timpu :bn,dar ca idee ziceam ca nu vad de ce sa nu duca vitara o remorca sau o rulota

sapoi sti ca arr vine rar pe la valea jiului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: vitara+rulota=?

 

Am tras dupa Vitara mea,vreo 500 de km o remorca super usoara , lunga, cand mi-am adus ATV-ul acasa. Incolo gol....numai am zburat...iar inapoi cu greutate am venit bine,dar cand am dat de drum cu denivelari minime a inceput sa ma danseze lambada.:ha:

Odata ma intrebam de ce toate Vitarele care le vad au carlig?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: vitara+rulota=?

 

Salutari si zile bune !

Sunt rulotist din 2007 si am cunostinte care tracteaza rulote cu Suzi Vitara chiar cabrio ! Stiu ca erau multumiti de comportamentul masinilor lor .

Totdeauna un offroader va remorca mai bine decat un autoturism normal , chiar daca e benzinar .

Pentru o dinamica buna e recomandat ca masa maxima autorizata a rulotei sa fie max. 80-85 % din masa maxima remorcabila a masinii care trage .

Suma maselor totale sa nu depaseasca 3500 kg , altfel trebuie permis B+E.

O rulota dupa tine mareste foarte mult consumul datorita rezistentei aerului care creste cu cat viteza e mai mare .

Grija mare la condus si nu trebuie sa te grabesti ! Doar mergi undeva sa te relaxezi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: vitara+rulota=?

 

trebuie sa recunosc ca am primit foarte multe sfaturi legate de topicul pe care l-am deschis, toate utile atat din punct de vedere practic cat si teoretic.

multumesc tuturor si in cazul in care topicul ramane deschis astept si alte pareri, idei si/sau evenimente patite de altii din care poti trage concluzii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: vitara+rulota=?

 

Eu am tras dupa Vitara o platforma cu un Peugeot 406 pe ea (2000 kg).

Se comporta foarte bine, mai ales in oras, dar te omoara consumul, si tre sa fii super multumit cu 80 km/ora

1995 Nissan Patrol 2.8

Timpul este cel mai bun profesor. Din pacate, isi omoara toti elevii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...
  • 3 luni mai târziu...

Re: vitara+rulota=?

 

mai multe detalii despre acele rulote tear-drop ne poti da? niste poze si ceva date de contact?

 

multumesc

Suzuki Vitara '92 1.6 8V metaltop putin gadilata,

Aprilia Pegaso '97 plus inca ceva utilaje de sosea

Jeep Cherokee 2001 4.0 automatic + GPL sevential putin gadilata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare