Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Suzuki Vitara 1.6, 16v - Simering + rulment + distantier != LOVE

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Suzuki Vitara 1.6, 16v - Simering + rulment + distantier != LOVE

Salut,

Am o problema cu simeringul [de ulei] (oil seal) de la o roata din spate de la Vitara mea - nu isi face treaba.
    Am schimbat la un moment dat rulemtnul de la roata aia cu unul care in kit avea si acest simering.
    Din aceeasi experienta am invatat ca pentru Vitara exista doua feluri de rulmenti care se pot monta la rotile din spate:
    - ambii au acelasi diametru interior, dar diametrul exterior difera
    - in plus, cel cu diametrul exterior mai mare are si un distantier (cel cu sageata din imagine), pe cand cel cu diametrul mai mic nu are distantier, inelul cel mic al acestuia fiind mai alungit.
    - simeringul se pare ca preseaza pe distantierul mai mare cere se monteaza inspre grup.

Cam la o saptamana dupa operatia de schimbare a rulmentului (unde m-a ajutat un amic) am observat ca se prelinge uleiul din grup pe trompa pana la simering (de care trece), apoi prin rulment, si apoi pe frane si pe tambur si pe interiorul jentii.
    Am luat manualul de service la puricat si am mai citit un pic. Se pare ca trebuia sa aplic o pasta de etansare pe exteriorul simeringului (adica pe camasa metalica), pe flansa de la trompa si prin inca doua locuri.
    Ok - zis si facut. Am desfacut irarasi roata, scos planetara, pus simering nou (verificat ca preseaza ok pe distantier), pus pasta etansare peste tot ("ca la carte"). O saptamana l-am tot urmarit sa vad daca mai face probleme.
    Ghiciti ce!? Sigur - iarasi curge.

Daca aveti idee cum se monteaza corect un simering pt. rotile din spate va rog sa imi spuneti si mie.

Multumesc mult,
    Sorin N.
    Fișiere atașate
    Ultima editare de Kibitz; 05.iul.2011, 21:28. Motiv: atasat poze + mici corecturi in text
    aka v1tara aka Sorin
    (__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v
    [__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Re: Suzuki Vitara 1.6, 16v - Simering + rulment + distantier != LOVE

scoate simeringul din punte si cumpara altul
    acela nu va mai etansa veci,poate la inceput lai pus un pic stramb si sa piscat si de aceea curge,eu am demontat de 5 ori planetarele spate si nu a trebuit sa pun nici un fel de pasta de etansare
    simering de calitate buna si treaba e rezolvata
    suzuki vitara 1.6
    yo5PKM
    0763630114

Comentariu

adammoga80, multumesc mult pentru raspuns.

Intrebare 1: Stie cineva unde gasesc un simering de cumparat? Doar simering nu in kit cu rulment cu tot - ca ajung la faliment.

Intrebare 2: Stiu ca poate suna stupid, dar, e oare posibil ca planetara sa nu intre suficient de adanc astfel incat sa nu mai ajunga distantierul ala pana la simering?!?! Sau se lasa o distanta intre rulment si distantierul ala?!?!

Multumesc anticipat,
      Sorin.
      aka v1tara aka Sorin

Comentariu

Incearca la Al Padrino.

Comentariu

Multumesc Pavel,

Mea culpa. Am uitat sa mentionez ca sunt din Sibiu. La Al Padrino nu cred ca am sa pot sa ajung prea curand. M-am uitat pe unixauto.ro dar acolo nu sunt decat in kit.
          Poate gasesc pe cineva din Bucuresti sa imi trimita...
          Nici nu stiu macar ce part-number imi trebuie. Poate a mai schimbat cineva pe aici pe forum si stie.

Sorin.
          aka v1tara aka Sorin

Comentariu

[QUOTE=V1TARA;714041]Nici nu stiu macar ce part-number imi trebuie. /QUOTE]

cauta <<<aici>>> dupa modelul tau de masina part-numberu si da comanda la unix sibiu. de obicei ajunge in 6-7 zile orice piesa originala suzuki comandabila.
            3x Suzuki Jimny
            1x Suzuki Samurai
            Dacia DoubleCab 4x4

Comentariu

Salut,

Multumiri lui minitehnicusro pentru link-ul foarte util. Eu nu stiu exact ce model de Vitara am. M-am uitat si in cartea masinii si in talon si nu m-am lamaurit, dar am gasit codul pentru simeringul cu pricina.

Banuiesc ca distantierul de langa rulment nu ajunge sa intre in simering a.i. sa opreasca uleiul. Momentan este numai banuiala dar am sa desfac sa vad.

Multumesc tututror pentru sfaturi,
              Va tin la curent,
              Sorin
              Ultima editare de Kibitz; 05.iul.2011, 12:42.
              aka v1tara aka Sorin

Comentariu

Salut,

Am gasit un film unde este explicat cam tot ce se poate despre cum se schimba rulmentul pt planetara spate Vitara http://video.google.com/videoplay?do...ck+axle+seals#. (poate intereseaza pe cineva).

Este modelul cu senzor abs dar in afara de aia totul e la fel.

Se pare ca la mine - nu stiu dc mama dracu' - simeringul era montat invers iar eu cand l-am schimbat tot asa l-am pus. Nu stiu daca o fi numai de la asta - tot o sa trebuiasca sa desfac sa ma lamuresc.

Sorin
                aka v1tara aka Sorin

Comentariu

Salut,

Revin cu noutati.
                  Am cumparat simering nou (Corteco - am auzit ca-i buna marca).
                  L-am montat (vineri seara) in pozitia corecta.
                  Dupa ce am facut in week-end un tur (Sibiu + Bâlea + Transfagarasan + Curtea de Arges + Pitesti + Slatina + Valcea + Sibiu) am observat luni dimineata ca iarasi este ulei pe janta...

Nu mai stiu ce sa ii fac.

Help,
                  Sorin
                  aka v1tara aka Sorin

Comentariu

daca ai schimbat semeringul si tot aceasi treaba se intampla,inseamna ca ori nu este montat in ordine corecta toata treaba pe acolo,ori la montaj ati lasat planetara pe semering si sa deformat
                    semering se gaseste la cluj si pretul este modic 15 lei daca bine tin minte
                    suzuki vitara 1.6
                    yo5PKM
                    0763630114

Comentariu

Va salut,

Postat în original de adammoga80 Vezi post
                      daca ai schimbat semeringul si tot aceasi treaba se intampla,inseamna ca ori nu este montat in ordine corecta toata treaba pe acolo,ori la montaj ati lasat planetara pe semering si sa deformat
                      semering se gaseste la cluj si pretul este modic 15 lei daca bine tin minte
                      Am fost f. atent in timpul montajului. Nu cred ca am atins nimic. Simering am cumparat de la Unix Sibu - pret 20 Ron/ buacta.

Daca nu mai are nimeni pe forum aici o idee salvatoare, ma bate gandul sa merg cu ea la un service - dau banu' si poate reusesc sa negociez si o garantie ca altfel daca dupa o saptamana iarasi curge ...
                      Devine frustrant - ca nu e treaba de operatie pe creier - e un simering pana la urma!

Cu respect,
                      Sorin
                      aka v1tara aka Sorin

Comentariu

pe site la suzuki-cat.ru, uita-te la SQ416, aia e vitara cu motor 1,6L 16v.

cind ceri parerea altora, vino si cu poze, cat mai detaliate, altfel ne dam cu parerea aiurea.

intotdeauna daca folosesti piese originale si respecti cu sfintenie indicatiile din manualul de service iese treaba buna, cu rezultate repetabile.

cel mai bine, inlocuieste toate piesele implicate in etansare (rulment, simering, bucsa de fixare) cu unele noi, originale, montate corect, dupa instructiunile din manualul de service.

daca nu poti/nu vrei sa schimbi tot, atunci:

- verifica ca mai ai 43588-65D00 Oil Seal Protector, este un inel de plastic care are rolul de a ghida planetara cind o bagi in carcasa puntii sa nu deteriorezi simeringul. plus ca fara el, bagi simeringul mai adanc decit trebuie.

- verifica simeringul 43592-65D00 ca este ce trebuie, dimensional vorbind. gaura simeringului trebuie sa fie cu cel putin 2mm mai mica decit bucsa de fixare a rulmentului pe care calca. la marimea asta de simeringuri, diametrul exterior trebuie sa fie cam cu 0,2-0,4 mm mai mare decit alezajul in care se fixeaza (diametrul din carcasa puntii) daca simeringul nu este cu inel metalic. simeringul trebuie montat cu partea cu arc spre diferential. cumpara simeringuri originale suzuki dupa cod, sunt mult mai bune si mai rezistente decit cele aftermarket, iar pretul nu este aberant (la simeringuri cel putin). corteco nu este o mare marca aftermarket...

- verifica 43485-65D00 Bearing Retainer, bucsa de fixare a rulmentului sa nu aiba suprafata deteriorata, sa nu aiba santuri de la frecarea cu simeringul. suprafata trebuie sa fie aproape ca oglinda, sa nu aiba urme de lovituri, etc. masoara cu sublerul diametrul exterior si compara cu diametrul interior al simeringului.

- verifica jocul din rulment 43591-65D00, dupa atatea operatiuni de demontare/montare este posibil sa se fi stresat. trage de roata pe verticala si orizontala si vezi daca ai joc. verifica capacele de etansare ale rulmentului, ca sunt in stare buna ca nu au marginile indoite, lovite, ciupite. daca intra prea usor in carcasa puntii, unge-l inainte de montaj pe exterior cu silicon de garnituri. daca ai modelul cu rulment si distantier, tesitura din distantier trebuie sa calce peste raza de racordare a planetarei (tesitura interioara sa fie catre roata).

- verifica ca nu ai aerisitorul de la punte infundat, dupa incalzirea aerului din punte o sa-ti scuipe ulei pe la simering oricit de bun ar fi.

- la service daca mergi, ia cu tine manualul de service tiparit pe hartie, pune-i sa-l studieze, stai langa ei cind lucreza si compara cu ce scrie in carte. daca nu accepta mergi la alt service care vrea sa faca treaba BINE.

tine-ne la curent
                        Ultima editare de minitehnicusro; 14.iul.2011, 17:40.
                        3x Suzuki Jimny
                        1x Suzuki Samurai
                        Dacia DoubleCab 4x4

Comentariu

Salut,

minitehnicusro, mii de multumiri. In primul rand pentru informatii, pentru detaliul prezentarii si nu in ultimul rand pentru rabdarea de a redacta un text atat de lung.

Poze nu am facut pentru ca de fiecare data am cerzut ca "nu mai are cum sa curga pentru ca de data asta chiar l-am facut!". Cel putin asa credeam...

Se pare ca totul am facut cum trebuie - dar mi-ai mai dat o speranta: trebuie sa verific aerisitorul de la punte. Apropos - cam dupa ce trebuie sa ma uit? Am vazut ca iese un furtun din grup si o ia in sus si apoi spre partea stanga a masinii dar nu stiu unde duce (si la momentul respectiv nu credeam ca o sa am de-a face cu el asa ca l-am ignorat).

Inca o data multumiri pentru ajutorul neconditionat,
                          Sorin N

aka v1tara aka Sorin

Comentariu

Postat în original de V1TARA Vezi post
                            trebuie sa verific aerisitorul de la punte. Apropos - cam dupa ce trebuie sa ma uit? Am vazut ca iese un furtun din grup si o ia in sus si apoi spre partea stanga a masinii dar nu stiu unde duce (si la momentul respectiv nu credeam ca o sa am de-a face cu el asa ca l-am ignorat).
                            verifica unde duce furtunul, la capat sa nu aiba vreun dop sau surub.

stiu un amic care a dus masina la service, si un destept de mecanic a gasit in compartimentul motor un furtun neconectat nicaieri. ca sa fie sigur ca nu curge ceva, a infiletat un surub in capul furtunului (de la aerisiri punti) si pentru siguranta ia pus si un colier cu surub.

a fost foarte ofticat ca munca lui nu a fost apreciata!

desfa capatul dinspre punte si sufla pe furtun, etc....
                            3x Suzuki Jimny
                            1x Suzuki Samurai
                            Dacia DoubleCab 4x4

Comentariu

Postat în original de V1TARA Vezi post
                              Salut,

minitehnicusro, mii de multumiri. In primul rand pentru informatii, pentru detaliul prezentarii si nu in ultimul rand pentru rabdarea de a redacta un text atat de lung.

Poze nu am facut pentru ca de fiecare data am cerzut ca "nu mai are cum sa curga pentru ca de data asta chiar l-am facut!". Cel putin asa credeam...

Se pare ca totul am facut cum trebuie - dar mi-ai mai dat o speranta: trebuie sa verific aerisitorul de la punte. Apropos - cam dupa ce trebuie sa ma uit? Am vazut ca iese un furtun din grup si o ia in sus si apoi spre partea stanga a masinii dar nu stiu unde duce (si la momentul respectiv nu credeam ca o sa am de-a face cu el asa ca l-am ignorat).

Inca o data multumiri pentru ajutorul neconditionat,
                              Sorin N

acel furtun duce in spatele stopului stanga spate,dar acela chiar nu are nimic cu curgerea,deoarece nu este presiune in punte
                              acel furtun serveste doar la emanarea caldurii din punti,daca este infundat atunci uleiul se incinge mai tare,dar semeringul acela tre sa reziste la 150 grade
                              suzuki vitara 1.6
                              yo5PKM
                              0763630114

Comentariu

Procesare...
                              X

Sqreen | Runtime Application Protection