Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

retur vitara 16 valve uscat


adi dma

Postări Recomandate

va salut

dupa o saptamana de cautari si de telefoane date in toate partile

postez aici si va intreb :

ce poate sa fie de nu mai vine benzina pe retur

am schimbat acea valva FPR cei drept cu una second ,am verificat toate furtunele de aer etc

mentionez ca motorul merge ok ,nu am mers sa vad cat consuma ,si nici nu stiu de cand am, aceasta problema eu am descoperit -

o acum cand am avut capacul spart de delcou si mergea motorul neregulat

daca are cineva o parere rog sa ma ajute

:tk

Editat de adi dma
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: retur vitara 16 valve uscat

 

azi am fost cu ea la munca si vad ca tot asa retur uscat masina sta in parametri turatie -viteza,o usoara pierdere de timp pe accelerare,si ce sa zic parca se tureaza mai usor dar fara a creste rapid in cuplu

.........

astept unele sugestii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:ang1:2dr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: retur vitara 16 valve uscat

 

Salut,

 

As vrea sa te ajut pt. ca am si eu Vitara 16v dar nu stiu ce inseamna retur uscat!

Ce e ala? Care retur? Daca imi explici sau pui ceva poze, pot sa ma uit la masina mea sa vad cum e si poate imi vine vre-o idee... Am si manualele de service - daca iti trebuie ti le dau.

 

Noroc bun, :wink:

Sorin

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: retur vitara 16 valve uscat

 

Este returul de benzina care iese din sistemul de injectie.

 

salut,

 

cu siguranta ca e si consumul pe masura. Eu am patit acelasi lucru, nu deschidea supapa de retur pt ca pompa de benz, care e in rezervor, nu mai functioneaza in parametrii normali // si anume nu mai baga cu presiunea ncesara pt a deschide supapa.

 

dupa ce am schimbat pompa si-a revenit, returul si consumul.

 

bafta!

Editat de tixitu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: retur vitara 16 valve uscat

 

Confirm cele spuse de tixitu

Daca pompa nu creeaza o presiune suficienta in corp injector, nu o sa deschida valva de retur. Curios e ca totusi baga suficient cat sa mearga masina, adica daca ai mari comsumul de combustibil, adica sa o accelerezi mai puternic, ar trebui sa nu primeasca suficienta benzina la turatia respectiva, si ar trebui sa dea semne de innec. Dar curios. Nu stiu care ar fi presiunea exacta in rampa de injectie, dar cred ca in cuplu nu trebuie sa scada sub 1 atm. Cauta ca sigur gasesti pe forum!

Editat de symy139

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: retur vitara 16 valve uscat

 

Presiunea care trebuie sa o dea pompa ar trebui sa fie de minim 4 bar. Presiunea in rampa de injectie(mai bine zis presiunea pe care ar trebui sa o mentina supapa de retur in corpul injectorului) trebuie sa fie de 2.4 la 2.8 bar.Asta spune in manual.

NU AI DRUM... INVENTEAZA-L. DRUMUL ESTI TU!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: retur vitara 16 valve uscat

 

Ce am scris mai sus e valabil pentru motor cu injectie monopunct daca este multipunct pres. la pompa este de 4.5bar iar in rampa de 2.5 la 3 bar.In rampa cu motorul oprit.

NU AI DRUM... INVENTEAZA-L. DRUMUL ESTI TU!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: retur vitara 16 valve uscat

 

da cred ca e de la pompa ca altceva nu are ce sa fie sau poate fi si filtru putin terminat dar ,asta cand o sa am timp sa dau rez jos ca nui o operatiune asa lejera si atunci o sa vad ce si cum ,eventual sai fac o proba cu alta pompa ,,,....dar totusi acea presiune de 3,5 atm mi se pare totusi mare{{{{{{{:2dr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare