Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

nou posesor de suzi


alexbucsea

Postări Recomandate

salutare ,de curand mi-am achizitionat o vitara din 1993 motor 1.6 8v metal top putin pregatita off road, masina e adusa din anglia si e cu volanul pe dreapta.

vreu sa va cer parerea mai vechileor forumisti am o problema si anume cand virez pe 4x4 cuplat se aude un trancanit urat sa fie oare de la planetarasau probleme mai garave?de curand am schimbat si un rulment pe partea stanga pt ca roata avea joc si initial am crezut ca-i de la rulment!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: nou posesor de suzi

 

Bine ai venit iti urez!

 

Ceva poze cu masina nu ar strica!

 

In principiu de acolo ar fi problema. Cand cuplezi 4x4, si virezi maxim stanga sau dreapta, are tendinta de a tensiona foarte mult planetarele, se simte chiar si la motor, ca nu mai pleaca asa de lin cum pleaca cand e cuplat doar spatele, opune rezistenta destul de mare.

 

Ca sa identifici problema, incearca sa le cuplezi pe rand de la mrl-uri, daca is manuale, si vezi care troncane. Cupleaza stanga, deplaseazate si fa viraje stanga dreapta, apoi decupleazo si cupleaza cealalta parte si la fel viraje stanga dreapta. Daca zici ca e pregatita cat de cat de off road, inseamna ca o mai avut parte de noroaie, si daca nu o avut parte de o exploatare si intretinere corecta, posibil sa fi obosit fostul proprietar masina peste masura.

 

O revizie cap coada, lichide si tot ce crezi ca trebuie schimbat, ca sa iti iei o piatra de pe suflet.

 

Spor!

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: nou posesor de suzi

 

pai am suspendat-o pe chituci si am cuplat 4x4 si la viraje face urat(ori planetara ori ceva mai grav:( ),revizie pe uleiuri am facut si filtre mai am filtru de aer pt ca nu am gasit pe stoc si ...apoi distributia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: nou posesor de suzi

 

pai am suspendat-o pe chituci si am cuplat 4x4 si la viraje face urat(ori planetara ori ceva mai grav:( ),revizie pe uleiuri am facut si filtre mai am filtru de aer pt ca nu am gasit pe stoc si ...apoi distributia.

ai deja raspunsul mai sus la colegul symy139

ori planetarele ori mrl-urile altceva nu poate fi in viraj

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: nou posesor de suzi

 

Poti avea diverse defecte.

Dupa cum au spus o si colegii planetara, sau mrl-ul.

Verifica bine prinderile diferentialului fat, schimba vaselina in palnetare, apoi scoate mrl-le si curata le bien cu orice vrei apoi important sa le usuci bine, apoi baga 1 lingura de vaselina coloidala si vezi daca mai apare zgomotul.

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: nou posesor de suzi

 

am rezolvat,planetarele au fost am gasit unele verzi am inteles ca-s mai bune,le-am pus si acum nu mai am probleme.are cineva idee daca astea vechi se mai rectifica? sa le am de rezerva:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare