Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Vitara 1.6 16v - Comportament anormal

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Vitara 1.6 16v - Comportament anormal

Salutare.
    Masina din subiect (an 1998), a primit de curand cauciucuri bfg km2 pe 30" (in urma unui suspension lift de 3" de la calmini). Totul foarte ok, cauciurile nu ating, masina trage in continuare la fel cu cele pe 215, acelasi consum, etc. In weekendul acesta prelungit, dupa ce am facut plinul, masina mai puturoasa, parca la accelerari tremura un pic....am zis ok, a luat vreun gunoi, si s-a infundat vreun injector. Pe deasupra motorul si mai zgomotos...deja ma gandeam ca noile cauciucuri (cu 3 kg mai grele decat celelalte) au inceput sa-si spuna cuvantul asupra ambreiajului (cu toate ca stiu cum se comporta o masina la care te lasa discul de ambreiaj). In plus de asta, am observat ca daca pana acum acul de temperatura statea mereu la jumatate, acum cum acceleram puternic, acul de temperatura scadea la minim....cum luam piciorul dupa acceleratie, crestea iar la jumatate....

Avand in vedere toate cele de mai sus, pana ma duc la mecanic cu ea, va rog sa va dati cu parerea...a mai patit cineva ceva de genul?

Multumesc.
    Life is short. Don't blink, you might miss something

Re: Vitara 1.6 16v - Comportament anormal

benzina proasta este motivul.
    eu am alimentat, din pacate, de la Lukoil, un bmw diesel. la 1 km dupa ce am parasit peco-ul masina merge in suturi, iar motorul scotea un zgomot infernal, ceva genul cand bagi gazolina la dacie. am cumparat aditiv dar nimic. am mers asa pana am facut loc in rezervor. pe urma am alimentat de unde trebuie si masina marge ca si inainte
    ancuta_laurentiu@yahoo.com
    tel. 0767585379

Comentariu

Re: Vitara 1.6 16v - Comportament anormal

In mare problemele s-au cam rezolvat. Pe o parte, cred ca a fost si benzina. Temperatura scadea din cauza senzorului, pe care l-am schimbat. Totodata am schimbat si crucile cardanice pe spate....aveau deja un joc destul de mare si nu intelegeam de unde venea zgomotul metalic la plecarea de pe loc
      Life is short. Don't blink, you might miss something

Comentariu

Procesare...
      X

Sqreen | Runtime Application Protection