Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

ce anvelope aveti pe vitara?

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: ce anvelope aveti pe vitara?

Postat în original de crt82sil Vezi post
    wow...cate raspunsuri... roly, cucuci, pavel.vn...acum stiu sigur ce cauciucuri o sa-mi iau
    adammoga80, am vazut ca ai 255/75/15 profil bogger, cum ti se par?, ce modificari(adica SL, BL) ai facut la masina ca sa incapa? la transmisie ai schimbat ceva, rapoarte mai bune?, daca nu, cum mai trage masina?

roly, am vazut ca ai avut si tu pe vitara ta cateva dimensiuni de cauciucuri, care ti s-au parut cele mai bune, si de ce?
    da am 255/75/15 boggere RESAPATE,modificarile aduse masinii sunt prea multe ca sa le enumar,dar NU AU FOST FACUTE sa incapa gumele ci sa ma simt eu bine in masina si sa imi placa,ce este de mentionat ca am punte rigida pe fata
    la transmisie nu am modificat nimic,rapoartele nu le-am schimbat,am reconditionat doar cutia de viteze,
    masina trage bine nu ma plang,binenteles nu ca si cum asi avea roti de bicicleta pe el,aici ma refer la cele standard
    suzuki vitara 1.6
    yo5PKM
    0763630114

Comentariu

Falken Landair A/T traction 195/80R15 30% off 70% on .

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	08072011(006).jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	67,4 KB 
ID:	875607
      Ultima editare de Teodor4x4; 06.sep.2011, 09:57.
      4x4, Way of Life !

Comentariu

2x205 75 15 bf goodrich trailmaiker AT fata si 2x205 75 15 general tire grabber AT spate
        In prezent: Suzuki Escudo LWB 1.6 16v 101 cp, 1993, RHD
        In trecut: Vitara SWB 1.6 8v 80 cp, 1993, cabrio, injectie - stock

Comentariu

Depinde ce vrei sa faci cu masina? Daca vrei sa te bagi la noroaie,mlastini etc atunci cel mai mult te ajuta profilul Simex 215/80/15 iti intra dar iti va freca in aripa interioara la flexari mai ales daca si virezi rotile cu SL de 5 cm si BL de 5 cm(asa am eu) tot mai atingeau cateodata dar am "umblat" un pic la aripa interioara si s-a rezolvat problema. Daca o sa mergi mai mult pe asfalt si forestiere iti recomand Mt gen BF Goodrich de ex.,sunt mai bune si iarna pe zapada batatorita cat si pe asfalt cu zapada(simexurile sunt dezastru). Ideal este daca iti permiti sa ai 2 randuri de roti simex si MT-uri si le schimbi in functie de unde vrei sa pleci la drum.Franarea se poate rezolva daca iti pui si pe spate discuri. Cu 215/80/15 daca e panta foarte mare si sunteti 3 in masina nu urci nici cu reductorul drept dar urci in zig-zag si rezolvi problema sau iti schimbi reductiile in punti sau reductor,eu avand inainte 5.12 in punti am patit asta la penti de 35-40%. O zi buna.
          Offroad Club Sibiu

Comentariu

adam, cum esti multumit de boggere pe frunze ude in padure? in special pe urcari. dar pe iarba uda/umeda? in noroi stiu ca esti tatic cu ele. intreb de frunze ude si iarba uda sa vedem cum sta fata de bfg km2 care nu exceleaza pe astfel de suprafete. inclusiv cross-country se descurca mai bine pe suprafetele astea fata de km2. pe probate.
            apropo, zi-le la baieti ce consum ai cu boggerele la 80-90 pe asfalt?

Comentariu

eu am 31/10.5/15 Silverstone MT dar ,totusi parca sunt prea grele pentru vitara .poate le dau si imi iau mai mici sau cel putin profilul mai putin agresiv.le recomand la masinile cu motoare mai puternice cu toata increderea.

Comentariu

Postat în original de virgiliusus Vezi post
                eu am 31/10.5/15 Silverstone MT dar ,totusi parca sunt prea grele pentru vitara .poate le dau si imi iau mai mici sau cel putin profilul mai putin agresiv.le recomand la masinile cu motoare mai puternice cu toata increderea.
                Salut.
                Ai M 117 Sport sau Extreme?
                Ce motor ai pe Vitara? Cel de 80 de cai?
                Mersi.
                Daihatsu Feroza, adio pietre la rinichi.

Comentariu

Topic curatat.

Aplaudacii si pupincuristii sa se abtina de la comentarii.
                  Daca apar iar comentarii cu alt subiect decat cel al topicului, initiatorii acestora vor fi sactionati.

Comentariu

Postat în original de cucuci Vezi post
                    adam, cum esti multumit de boggere pe frunze ude in padure? in special pe urcari. dar pe iarba uda/umeda? in noroi stiu ca esti tatic cu ele. intreb de frunze ude si iarba uda sa vedem cum sta fata de bfg km2 care nu exceleaza pe astfel de suprafete. inclusiv cross-country se descurca mai bine pe suprafetele astea fata de km2. pe probate.
                    apropo, zi-le la baieti ce consum ai cu boggerele la 80-90 pe asfalt?
                    se descurca bine chiar foarte bine pe toate suprafetele ,si nici de inclinatii laterale nu ma tem,precum ziceau altii ca nu tin lateral
                    in noroi NICI o anvelopa nu te tine lateral
                    consum pe asfalt la asa viteza este undeva la 8 litri sau poate chiar 9litri
                    dar deja de mult nu mai bag in seama consumul fiind ca nu poti fii cu toate,gume mari agresive ,estetica,consum redus etc...astea sunt basme
                    gume mari =consum mai mare=estetica mai buna=stabilitate mai redusa....
                    suzuki vitara 1.6
                    yo5PKM
                    0763630114

Comentariu

Scuze ca ma bag in discutia voastra; eu am Jimny, dar am si profil bogger (marimea originala). Cu presiune un pic mai mare decat normal in roti (tocmai le montasem, si nu am vazut cat au bagat la vulcanizare - bagasera 2,5 !!!), am scos 7% pe asfalt la drum intins.
                      Luna asta, cu aprox 1.4 in ele, am scos 9.5% in oras. In rest nu am facut consumul.
                      asa ca cei care se sperie de consum, nu e dracul atat de negru. Iar cu galagia ... m-am obisnuit. Jimny sta relativ bine la capitolul asta, si mai rau se aude din afara, doar cand deschid geamul imi dau seama cum suna de fapt.
                      Jimny VVT, ex Toyota KZJ70 - "cand ma fac mare, imi iau Defender"

Comentariu

Nume:	04082011471.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	153,0 KB 
ID:	875604205/75/15 General Tire AT2 - de vis atat pe asfalt cat si in teren - foarte multumit!
                        Ultima editare de Dorin_Z; 05.sep.2011, 21:05.
                        Suzuki Vitara my offroader!!!

Comentariu

BFG KM2 30"/9.5"/15" - fiecare are 18Kg (cu 3kg decat fostele 215/70/15 tot km2). Masina se misca inca ok, insa nu mai ajung asa usor la 120-130 pe sosea In schimb am mai castigat vreo 2.5 cm in inaltime

Nume:	suzy1.jpg 
Afișări:	3 
Mărime:	168,9 KB 
ID:	873782Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	suzy2.jpg 
Mărime:	165,6 KB 
ID:	873783
                          Life is short. Don't blink, you might miss something

Comentariu

Federal MT 235/75/15, sl 4,5; BL, 5; eu unul sunt multumit

Nume:	vitara.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	80,6 KB 
ID:	875807

Comentariu

kumho kl 71 mt 235/75/15

Nume:	toliu3.jpg 
Mărime:	78,7 KB 
ID:	875834Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	troliu poza.jpg 
Mărime:	95,3 KB 
ID:	875833
                              Ultima editare de Astral; 18.sep.2011, 17:23.
                              2slow and 2 furious

Comentariu

225/75/15.......

Comentariu

Procesare...
                                X

Sqreen | Runtime Application Protection