Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

ce anvelope aveti pe vitara?


crt82sil

Postări Recomandate

eu am 205/75/15 profil simex si ma gandesc la ceva mai mare, de ex. 215/80/15 care m-ar inalta cu vreo 3-4 cm.

An investment in knowledge always pays the best interest.

Dacă crezi că educaţia este scumpă, să vezi ignoranţa cât te va costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ce cauciucuri aveti pe vitara?

 

215/80 in general gasesti la resapate.

Si alea te inalta variabil in functie de producator, pardon, regumator:ha:

Conteaza cata guma a tras peste carcasa originala. Diferente exista considerabile.

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ce anvelope aveti pe vitara?

 

baga 31 si stii o treaba:grin::grin:

poti sa pui si resapat,cam toata lumea a avut macar o data resapate pe masina cu totul ca acum tot fac figuri:ha:

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ce anvelope aveti pe vitara?

 

arata foarte misto masinuta.

Daca imi permiti o parere personala, las o asa.

Nu o inalta, arata superb. daca nu vrei off road mare pune i scuturi pe toata burta si las o asa.

Arata foarte bine.

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ce anvelope aveti pe vitara?

 

Tocmai ca daca are scuturi se comporta ca o sanie si treci de locul cu probleme. Fara scuturi te opreste mai repede fiindca intra noroiul pe langa traverse, pe langa nenumaratele colturi care sunt descoperite.

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ce anvelope aveti pe vitara?

 

Think again.

Daca da de un "damb" cu scutul ala "complet" nu o mai misca nici in fata nici in spate. Nici cand se baga in noroi si pe langa roti are inca 2 metri patrati cu care niveleaza noroiul nu cred ca-l lasa sa mearga in fata/spate spre deosebire de fara scutul ala cand freaca cu cate-un element de pe sub masina ;)

 

My 2 cents.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ce anvelope aveti pe vitara?

 

Eu intentionez sa imi pun un scut pe mijloc. Deci doua in total. Nu unul lung.

Cucuci are dreptate. Ramane suspendata masina. Dar iei lopata plus cazma si te bagi sub masina sa o cureti. Eventual si "destele", daca e noroi. :banana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ce anvelope aveti pe vitara?

 

arata foarte misto masinuta.

Daca imi permiti o parere personala, las o asa.

Nu o inalta, arata superb. daca nu vrei off road mare pune i scuturi pe toata burta si las o asa.

Arata foarte bine.

 

multumesc roly.

ideea e ca o vreau mai inalta decat un logan si vreau sa pun peste ceva timp gume mai maricele. cand se vor toci astea.

nu caut offroad mult (dupa cum bine stii) dar a lui givanel era mai inalta cu 7cm decat cand aveam 255/60/15.

e 4x4, ce naiba.

vrea si ea snorkel...vrea si ea sa urce una alta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ce anvelope aveti pe vitara?

 

wow...cate raspunsuri...:tk roly, cucuci, pavel.vn...acum stiu sigur ce cauciucuri o sa-mi iau:uameni

adammoga80, am vazut ca ai 255/75/15 profil bogger, cum ti se par?, ce modificari(adica SL, BL) ai facut la masina ca sa incapa? la transmisie ai schimbat ceva, rapoarte mai bune?, daca nu, cum mai trage masina?

 

roly, am vazut ca ai avut si tu pe vitara ta cateva dimensiuni de cauciucuri, care ti s-au parut cele mai bune, si de ce?

An investment in knowledge always pays the best interest.

Dacă crezi că educaţia este scumpă, să vezi ignoranţa cât te va costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ce anvelope aveti pe vitara?

 

Scuza-ma crt82sil.

 

Cu un sl de 5 cm pui linistit 215/75/R15. Un amic are 215/80/R15 resapate profil Cross Country si doar SL de 5 cm ... masina folosita la vanatoare - nu ii freaca.

 

Combinatia cel mai des intalnita pe vitara la noi e asa: sl 5 cm + bl 3 cm (plus flansa cardan, plus chamber bolts, suporti cardan prelungiti) si cauciucuri 235/75/R15. Majoritatea folosind BFG KM2.

 

Adam din cate stiu avea 31-urile si inainte sa schimbe puntea dar pe langa sl + bl avea si aripile fata/spate decupate.

 

P.S. Tu am inteles ca vrei simex-uri. In acest caz eu te-as sfatui Silverstone pe 31 (mai usoare ca resapatele 215/80 cum ziceai). Roly iti zice ce bl si sl pui sa nu tai din aripi si sa-ti intre 31-urile. Teoretic scapi rapid inlocuind bl-ul tau de 2 cm cu unul de 5 cm ...

Editat de cucuci
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ce anvelope aveti pe vitara?

 

Dupa ce PaulSb mi a rezolvat cutia de transfer, mai exact lantul daca imi aduc bine aminte.

Am pus o cutie second care avea schimbate rapoartele. 4.24: 1 daca nu gresesc. Ce i drept in low functiona mai nasol, intrau mai greu vitezele. Ei bine era second. Masina totusi mergea super in low.

Fara rapoarte schimbate o sa simti ca trage ami greu, si o sa folosesti mai tot timpul low, ceea ce oricum e bine nu o mai chinui asa.

Dar si in low o sa simti ca trage mai greu.

Acum depinde si de rapoartele din grup.

Rapoartele sunt urmatoarele:

4.30, 4.62, 5.12: 1, 5.38, 5.62: 1

5: 12 este in mod normal raportul gasit.

Daca ai 5.62 nu mai ai nevoie de nimic.

In schimb consumul era catastrofal, in teren sugea mai mult decat Pajero.

Daca vrei sa o folosesti si pe asfalt uita de '31 parerea mea.

Americanii zic cam asa, cu vitara standard sa folosesti max '27 - '29

http://www.4x4abc.com/4WD101/math.html - foarte explicativ

Editat de roly

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ce anvelope aveti pe vitara?

 

Eu am zis '31 nu 235!

Iar vb fara sa stim. Sti oare cam care este diferenta?

Poftim aici:

 

36898751_235vs31.png.3b25dc1af01d7ebf23d480e736384ee2.png

 

Omul are nevoie de un sfat nu de scandal.

Deci mie unul cu '31 tot bfg km 2 in teren si oras consuma destul de sanatos.

Mult peste 215/80 care erau cu 1-2 kg mai grele.

Chiar sunt curios din cei ce mai au '31 cat le consuma/

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ce anvelope aveti pe vitara?

 

wow...cate raspunsuri...:tk roly, cucuci, pavel.vn...acum stiu sigur ce cauciucuri o sa-mi iau:uameni

adammoga80, am vazut ca ai 255/75/15 profil bogger, cum ti se par?, ce modificari(adica SL, BL) ai facut la masina ca sa incapa? la transmisie ai schimbat ceva, rapoarte mai bune?, daca nu, cum mai trage masina?

 

roly, am vazut ca ai avut si tu pe vitara ta cateva dimensiuni de cauciucuri, care ti s-au parut cele mai bune, si de ce?

 

da am 255/75/15 boggere RESAPATE,modificarile aduse masinii sunt prea multe ca sa le enumar,dar NU AU FOST FACUTE sa incapa gumele ci sa ma simt eu bine in masina si sa imi placa,ce este de mentionat ca am punte rigida pe fata

la transmisie nu am modificat nimic,rapoartele nu le-am schimbat,am reconditionat doar cutia de viteze,

masina trage bine nu ma plang,binenteles nu ca si cum asi avea roti de bicicleta pe el,aici ma refer la cele standard

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ce anvelope aveti pe vitara?

 

2x205 75 15 bf goodrich trailmaiker AT fata si 2x205 75 15 general tire grabber AT spate

In prezent: Suzuki Escudo LWB 1.6 16v 101 cp, 1993, RHD

In trecut: Vitara SWB 1.6 8v 80 cp, 1993, cabrio, injectie - stock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ce anvelope aveti pe vitara?

 

Depinde ce vrei sa faci cu masina? Daca vrei sa te bagi la noroaie,mlastini etc atunci cel mai mult te ajuta profilul Simex 215/80/15 iti intra dar iti va freca in aripa interioara la flexari mai ales daca si virezi rotile cu SL de 5 cm si BL de 5 cm(asa am eu) tot mai atingeau cateodata dar am "umblat" un pic la aripa interioara si s-a rezolvat problema. Daca o sa mergi mai mult pe asfalt si forestiere iti recomand Mt gen BF Goodrich de ex.,sunt mai bune si iarna pe zapada batatorita cat si pe asfalt cu zapada(simexurile sunt dezastru). Ideal este daca iti permiti sa ai 2 randuri de roti simex si MT-uri si le schimbi in functie de unde vrei sa pleci la drum.Franarea se poate rezolva daca iti pui si pe spate discuri. Cu 215/80/15 daca e panta foarte mare si sunteti 3 in masina nu urci nici cu reductorul drept dar urci in zig-zag si rezolvi problema sau iti schimbi reductiile in punti sau reductor,eu avand inainte 5.12 in punti am patit asta la penti de 35-40%. O zi buna.

Offroad Club Sibiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ce anvelope aveti pe vitara?

 

adam, cum esti multumit de boggere pe frunze ude in padure? in special pe urcari. dar pe iarba uda/umeda? in noroi stiu ca esti tatic cu ele. intreb de frunze ude si iarba uda sa vedem cum sta fata de bfg km2 care nu exceleaza pe astfel de suprafete. inclusiv cross-country se descurca mai bine pe suprafetele astea fata de km2. pe probate.

apropo, zi-le la baieti ce consum ai cu boggerele la 80-90 pe asfalt?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ce anvelope aveti pe vitara?

 

eu am 31/10.5/15 Silverstone MT dar ,totusi parca sunt prea grele pentru vitara .poate le dau si imi iau mai mici sau cel putin profilul mai putin agresiv.le recomand la masinile cu motoare mai puternice cu toata increderea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ce anvelope aveti pe vitara?

 

eu am 31/10.5/15 Silverstone MT dar ,totusi parca sunt prea grele pentru vitara .poate le dau si imi iau mai mici sau cel putin profilul mai putin agresiv.le recomand la masinile cu motoare mai puternice cu toata increderea.

 

Salut.

Ai M 117 Sport sau Extreme?

Ce motor ai pe Vitara? Cel de 80 de cai?

Mersi.

Daihatsu Feroza, adio pietre la rinichi.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ce anvelope aveti pe vitara?

 

Topic curatat.

 

Aplaudacii si pupincuristii sa se abtina de la comentarii.

Daca apar iar comentarii cu alt subiect decat cel al topicului, initiatorii acestora vor fi sactionati.

:rules

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ce anvelope aveti pe vitara?

 

adam, cum esti multumit de boggere pe frunze ude in padure? in special pe urcari. dar pe iarba uda/umeda? in noroi stiu ca esti tatic cu ele. intreb de frunze ude si iarba uda sa vedem cum sta fata de bfg km2 care nu exceleaza pe astfel de suprafete. inclusiv cross-country se descurca mai bine pe suprafetele astea fata de km2. pe probate.

apropo, zi-le la baieti ce consum ai cu boggerele la 80-90 pe asfalt?

 

se descurca bine chiar foarte bine pe toate suprafetele ,si nici de inclinatii laterale nu ma tem,precum ziceau altii ca nu tin lateral

in noroi NICI o anvelopa nu te tine lateral

consum pe asfalt la asa viteza este undeva la 8 litri sau poate chiar 9litri

dar deja de mult nu mai bag in seama consumul fiind ca nu poti fii cu toate,gume mari agresive ,estetica,consum redus etc...astea sunt basme

gume mari =consum mai mare=estetica mai buna=stabilitate mai redusa....

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ce anvelope aveti pe vitara?

 

Scuze ca ma bag in discutia voastra; eu am Jimny, dar am si profil bogger (marimea originala). Cu presiune un pic mai mare decat normal in roti (tocmai le montasem, si nu am vazut cat au bagat la vulcanizare - bagasera 2,5 !!!), am scos 7% pe asfalt la drum intins.

Luna asta, cu aprox 1.4 in ele, am scos 9.5% in oras. In rest nu am facut consumul.

asa ca cei care se sperie de consum, nu e dracul atat de negru. Iar cu galagia ... m-am obisnuit. Jimny sta relativ bine la capitolul asta, si mai rau se aude din afara, doar cand deschid geamul imi dau seama cum suna de fapt.

Jimny VVT, ex Toyota KZJ70 - "cand ma fac mare, imi iau Defender"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare