Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ambreiaj Vitara

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Ambreiaj Vitara

Saptamana trecuta am schimbat kit ambreiaj vitara si in loc de disc de 200 am montat disc de 215 mm.
    Ce parere aveti ?
    SUZUKI VITARA 1,6 8 V -1991
    VW GOLF 1,6 16 V -2002

Re: Ambreiaj Vitara

am montat pe cel putin 10 vitare acest chit.e cel mai indicat.si nu va cede la fel de repede ca cel de 200.ai facut cea mai buna alegere.
    aproape....mai ramanea ambreiajul hd

Comentariu

Postat în original de dr5an Vezi post
      am montat pe cel putin 10 vitare acest chit
      poti sa dai detalii despre operatiune?
      se schimba greu?
      ceva smecherii?
      ancuta_laurentiu@yahoo.com
      tel. 0767585379

Comentariu

Difera doar dimensiunea discului. Placa si rulmentul sunt la fel din cate imi aduc eu aminte.
        Si asa este, tuturor cunostiintelor/clientilor mei le a pus 215 fara probleme.
        Ba din contra PaulSB care mergea 4 luni cu un ambreiaj acum are peste 6 luni cu cel de 215 si inca merge strong.
        0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com
        http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro
        Kituri Suspensie Si BodyLift
        Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera
        Scuturi Protectie

Comentariu

sfaturi...nu prea multe..se da cutia jos de pe motor si se trage in spate in urma desfacerii celor 2 manete.nici macar nu vine lasata jos.se da doar in spate .discul se poate centra direct pe placa si lipit cu 2 picaturi de superglue mici pt a nu mai fi probleme de centrat in urma prinderii placii pe volanta:).e cel mai simplu mod.se mai desfac doar electromotorul, cardanele si traversa de sub cutie.desigur cablu ambreiaj si cablaraia de pe cutie care are mufa deasupra electromotorului. si desigur cand terminati astept berea:)

Comentariu

Postat în original de ancuta_laurentiu Vezi post
            poti sa dai detalii despre operatiune?
            se schimba greu?
            ceva smecherii?
            dr5an a explicat foarte bine
            SUZUKI VITARA 1,6 8 V -1991
            VW GOLF 1,6 16 V -2002

Comentariu

Eu am motor de 1,9 TD de Peugeot pe Vitara. Oare ce disc si ce placa imi trebuie? De Suzuki sau de Peugeot?
              pt dr5an: cele doua suruburi din partea de sus a cutiei cum le-ai desfacut? Ca eu nu reusesc sa ajung decit cu virful degetelor la ele.
              Ziceai ca nici nu trebuie data jos cutia, doar trasa in spate. Daca ai desfacut traversa, pe ce mai sta cutia sa nu cada?

Comentariu

ambreiajul de la 1.9 d peujeot imi apare in programe ca special pentru vitare 1.9.personal nu am schimbat.
                in momentul in care vei desface traversa cutia va cobora si iti va permite sa desfaci cele doua suruburi.in ceea ce priveste sprijinul ei in momentul in care o tragi afara va sta pe traversa din spate rotunda ( cea sudata pe sasiu) si pe un cric sau o capra sau un lemn sau ce ai la indemana.

Comentariu

dr5an! Sper sa ne descurcam!

Comentariu

Daca Vitara 1.6 8V a avut kit ambreiaj de 200 mm, se poate monta kit ambreiaj de 215 mm fara alte modificari? Nu difera si interiorul discului, dar prinderea placii pe volanta? Nu am mai schimbat pana acum ambreiajul.

Comentariu

Postat în original de DHL Vezi post
                      Daca Vitara 1.6 8V a avut kit ambreiaj de 200 mm, se poate monta kit ambreiaj de 215 mm fara alte modificari? Nu difera si interiorul discului, dar prinderea placii pe volanta? Nu am mai schimbat pana acum ambreiajul.
                      Salut,

Sunt 100% sigur ca se poate. Eu am la a mea kitul mai mare (de 215) cam de 1 an si nu am avut nicio problma; mi l-a montat chiar dr5an (Misu, caruia ii multumesc inca o data pt. ajutor).

Sorin

P.S. Prinderile nu difera.
                      Ultima editare de Kibitz; 02.feb.2014, 19:50.
                      aka v1tara aka Sorin
                      (__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v
                      [__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Comentariu

Postat în original de Kibitz Vezi post
                        Salut,

Sunt 100% sigur ca se poate. Eu am la a mea kitul mai mare (de 215) cam de 1 an si nu am avut nicio problma; mi l-a montat chiar dr5an (Misu, caruia ii multumesc inca o data pt. ajutor).

Sorin

P.S. Prinderile nu difera.
                        Ma intereseaza sa stiu de unde il achizitionez si cat costa un kit 215...ms

Comentariu

Postat în original de albert Vezi post
                          Ma intereseaza sa stiu de unde il achizitionez si cat costa un kit 215...ms
                          Scrie pe google kit ambreiaj suzuki vitara... si sigur o sa ai multe raspunsuri la intrebarea ta :)

Comentariu

Postat în original de Emilas Vezi post
                            Scrie pe google kit ambreiaj suzuki vitara... si sigur o sa ai multe raspunsuri la intrebarea ta :)
                            multumesc..chiar surprinzator rasp.tau..
                            eu ma refeream la o recomandare de la un producator/vanzator ceva..

Comentariu

Al meu cred ca e de la Japan Parts... Nu e cine stie ce firma dar nu am avut probleme cu el.

Incearca un PM la dr5an sau ancuta_laurentiu (vezi ca e tot din Calafat) si roaga-i sa te indrume.

Sorin
                              Ultima editare de Kibitz; 03.feb.2014, 03:22.
                              aka v1tara aka Sorin
                              (__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v
                              [__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Comentariu

Procesare...
                              X

Sqreen | Runtime Application Protection