Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Ambreiaj Vitara


gabim

Postări Recomandate

Re: Ambreiaj Vitara

 

Difera doar dimensiunea discului. Placa si rulmentul sunt la fel din cate imi aduc eu aminte.

Si asa este, tuturor cunostiintelor/clientilor mei le a pus 215 fara probleme.

Ba din contra PaulSB care mergea 4 luni cu un ambreiaj acum are peste 6 luni cu cel de 215 si inca merge strong.

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ambreiaj Vitara

 

sfaturi...nu prea multe..se da cutia jos de pe motor si se trage in spate in urma desfacerii celor 2 manete.nici macar nu vine lasata jos.se da doar in spate .discul se poate centra direct pe placa si lipit cu 2 picaturi de superglue mici pt a nu mai fi probleme de centrat in urma prinderii placii pe volanta:).e cel mai simplu mod.se mai desfac doar electromotorul, cardanele si traversa de sub cutie.desigur cablu ambreiaj si cablaraia de pe cutie care are mufa deasupra electromotorului. si desigur cand terminati astept berea:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Ambreiaj Vitara

 

Eu am motor de 1,9 TD de Peugeot pe Vitara. Oare ce disc si ce placa imi trebuie? De Suzuki sau de Peugeot?

pt dr5an: cele doua suruburi din partea de sus a cutiei cum le-ai desfacut? Ca eu nu reusesc sa ajung decit cu virful degetelor la ele.

Ziceai ca nici nu trebuie data jos cutia, doar trasa in spate. Daca ai desfacut traversa, pe ce mai sta cutia sa nu cada?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ambreiaj Vitara

 

ambreiajul de la 1.9 d peujeot imi apare in programe ca special pentru vitare 1.9.personal nu am schimbat.

in momentul in care vei desface traversa cutia va cobora si iti va permite sa desfaci cele doua suruburi.in ceea ce priveste sprijinul ei in momentul in care o tragi afara va sta pe traversa din spate rotunda ( cea sudata pe sasiu) si pe un cric sau o capra sau un lemn sau ce ai la indemana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Ambreiaj Vitara

 

Daca Vitara 1.6 8V a avut kit ambreiaj de 200 mm, se poate monta kit ambreiaj de 215 mm fara alte modificari? Nu difera si interiorul discului, dar prinderea placii pe volanta? Nu am mai schimbat pana acum ambreiajul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ambreiaj Vitara

 

Daca Vitara 1.6 8V a avut kit ambreiaj de 200 mm, se poate monta kit ambreiaj de 215 mm fara alte modificari? Nu difera si interiorul discului, dar prinderea placii pe volanta? Nu am mai schimbat pana acum ambreiajul.

 

Salut,

 

Sunt 100% sigur ca se poate. Eu am la a mea kitul mai mare (de 215) cam de 1 an si nu am avut nicio problma; mi l-a montat chiar dr5an (Misu, caruia ii multumesc inca o data pt. ajutor).

 

Sorin

 

P.S. Prinderile nu difera.

Editat de Kibitz

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ambreiaj Vitara

 

Salut,

 

Sunt 100% sigur ca se poate. Eu am la a mea kitul mai mare (de 215) cam de 1 an si nu am avut nicio problma; mi l-a montat chiar dr5an (Misu, caruia ii multumesc inca o data pt. ajutor).

 

Sorin

 

P.S. Prinderile nu difera.

 

Ma intereseaza sa stiu de unde il achizitionez si cat costa un kit 215...ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ambreiaj Vitara

 

Scrie pe google kit ambreiaj suzuki vitara... si sigur o sa ai multe raspunsuri la intrebarea ta :)

 

multumesc..chiar surprinzator rasp.tau..

eu ma refeream la o recomandare de la un producator/vanzator ceva..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ambreiaj Vitara

 

Al meu cred ca e de la Japan Parts... Nu e cine stie ce firma dar nu am avut probleme cu el.

 

Incearca un PM la dr5an sau ancuta_laurentiu (vezi ca e tot din Calafat) si roaga-i sa te indrume.

 

Sorin

Editat de Kibitz

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ambreiaj Vitara

 

multumesc..chiar surprinzator rasp.tau..

eu ma refeream la o recomandare de la un producator/vanzator ceva..

Scuze daca te-a deranjat raspunsul meu, am crezut ca vrei sa afli preturi si producatori si daca faceai asta pe google in orice site de piese auto gaseai la fiecare cate 4-5 producatori si preturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ambreiaj Vitara

 

Scuze daca te-a deranjat raspunsul meu, am crezut ca vrei sa afli preturi si producatori si daca faceai asta pe google in orice site de piese auto gaseai la fiecare cate 4-5 producatori si preturi.

 

stai calm ca nu m-a deranjat,voiam doar o recomandare..astept sa se intoarca Laurentiu din Apuseni azi cred si il contactez ..

Ms de raspuns..

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ambreiaj Vitara

 

poti sa dai detalii despre operatiune?

se schimba greu?

ceva smecherii?

 

Aprox 5 ore si 2 persoane.

Se da suportul motor, din parte dreapta, jos pentru a putea desface elctromotorul, cardanele (goleste uleiul din reductor inainte, altfel va curge uleiul pe jos), da jos maneta de la schimbator, cea de la reductor poate ramane, dar trebuie sa dai cauciucurile jos, desfaci suportii de cutie din fata, suruburile de prindere din bloc, desfaci kilometrejul, cablul ambreiaj mufa de la redutor, mufa de la sonda de mansalier (langa motor), tabla de protectie impotriva mizeriei (partea dinspre motor, jos, este prinsa in doua suruburi si are o garnitura de cauciuc) desprinzi aerisitoarele de pe motor (nu de pe cutie) desfaci suportul spate (traversa) te asiguri ca motorul nu revine la pozitia initiala (pentru ca el se va lasa din suporti il legi, cu o sarma zdravana, de suportul cutiei si sasiu, astfel nu te vei chinui sa bagi cutia la loc) si scoti cutia prin miscari laterale si tragere inapoi, vezi ca este foarte grea. Restul e CAN CAN. :grin:

 

IMG_2254.thumb.JPG.1ad30603ddd0ccdd94f427a10a3fb019.JPGIMG_2251.thumb.JPG.bf2cf31e7dee35d0996c2903675c49a7.JPGIMG_2250.thumb.JPG.e2b2186a381d9b055efd5acc6a6bc5c6.JPG

Suzuki Vitara my offroader!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 ani mai târziu...

Re: Ambreiaj Vitara

 

am o intrebare referitor la ambreiaj. am o vitara 4x4 , 1.6 i / 16 valve volan normal pe stanga.

 

am schimbat setul de ambreiaj si cablul. aveam probleme inainte ca schimba foarte greu vitezele - prindea foarte jos ambreiajul.

 

dupa inlocuire , am constatat ca ambreiajul vechi nu era uzat . dar am facut totusi schimbarea completa , disk ambreiaj, rulment si placa de presiune ca sa nu existe dubii , si cablu ambreiaj.

 

acum dupa 1000 de km , verdictul e acelasi , imi schimba vitezele aproape de podea si dupa 15-30 minute in trafic, incepe sa nu mai schimbe. ce as putea face ?

 

 

scuze daca sunt offtopic , dar nu am vrut sa postez alt tread cu problema asta care poate e ceva minor dar care imi scapa mie.

 

 

multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ambreiaj Vitara

 

regleaza cursa cablului de ambreiaj de pe cutie (strangi piulita) si pune un ulei sintetic bun in ea.

In prezent: Suzuki Escudo LWB 1.6 16v 101 cp, 1993, RHD

In trecut: Vitara SWB 1.6 8v 80 cp, 1993, cabrio, injectie - stock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ambreiaj Vitara

 

regleaza cursa cablului de ambreiaj de pe cutie (strangi piulita) si pune un ulei sintetic bun in ea.

 

Cursa pedalei a fost reglata din piulita aia de sub cutia de viteze si cand erau piesele vechi pe masina. pana a puscat invelisul de plastic si sarma al cablului de ambreiaj.

 

Cablul de ambreiaj de acum a fost din start strans cu acea piulita , mai strans ca sa poata prinde dar am reusit asta doar in pozitia cea mai de jos . iar dupa 10 minute de functionare , cred ca cedeaza ceva si incepe sa nu mai intre in viteze .

 

Daca continui sa strang piulita , cablul nou de ambreiaj care e montat acum pe masina , va avea soarta celui vechi - adica ii va pusca mantaua de plastic dus si cea de sarma.

 

Singura potentiala rezolvare ar fi sa inlocuiesc uleiu vechi din cutia de viteze , dupa opinia dvs ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ambreiaj Vitara

 

Singura piesa pe care o aveam de rezerva la mine cand aveam vitara era cablul de ambreiaj. Cred ca am schimbat vreo 5-6. Sunt proaste si nu rezista mult cele noi, mai bune sunt cele SH. Atentie si cum sunt prinse ca poate atinge de evacuare si se distrug imediat.

 

Sigur la tine e aceiasi problema: s-a slabit cablul.

  • Like 1

An investment in knowledge always pays the best interest.

Dacă crezi că educaţia este scumpă, să vezi ignoranţa cât te va costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ambreiaj Vitara

 

posibil sa fie asa . la mine nu atinge de evacuare . dar din cauza solutiei contructive adoptate pentru suzukiurile vitara cu volan pe partea stanga - de a realiza un cablu lung de aproape 2 m care inconjura motorul ca sa ajunga la maneta de ambreiaj din compartimentul motorului , cablurile nu rezista mult timp.

 

eu credeam ca poate e alta piesa uzata sau intepenita si cablul se forteaza peste limite din cauza a acelei piese defecte si intepenite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare